Jakie ilości kondensatu powstają w kominie kotła kondensacyjnego?

Jakie ilości kondensatu powstają w kominie kotła kondensacyjnego?

Jakie ilości kondensatu powstają w kominie kotła kondensacyjnego? Sam chcę kupić taki kocioł o mocy 24 kW. O ile dobrze rozumiem, w dobrze pracującym kotle kondensat powinien wypływać głównie przez kocioł, a nie wykraplać się w kominie.

Odpowiedź eksperta: Ilość kondensatu, który potencjalnie może powstawać w przewodzie spalinowym współpracującym z kotłem kondensacyjnym, nie ma żadnego wpływu na obsługę instalacji grzewczej. W kanale spalinowym - na jego zakończeniu montowany jest bowiem zbieracz kondensatu, a skropliny odprowadza się rurką do kanalizacji, w taki sam sposób jak odprowadza się kondensat z samego kotła (skropliny na wymienniku).

Natomiast to, czy w ogóle dojdzie do wykraplania się pary wodnej ze spalin w przewodzie, zależy od temperatury pracy kotła.

W niskiej temperaturze praktycznie cały kondensat odprowadzany jest z wymiennika ciepła w kotle, natomiast przy wyższych temperaturach część skroplin może wykraplać się dopiero w chłodnym przewodzie spalinowym Trzeba przy tym pamiętać, że praca kotła kondensacyjnego jest mniej ekonomiczna, gdy temperatura wody jest zbyt wysoka. Jeśli para wodna wykropli się ze spalin nie w wymienniku ciepła wewnątrz kotła, lecz dopiero w kominie, to efektu kondensacji nie wykorzystamy.

 

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: W dobrze pracującej instalacji niemal cały kondensat powinien powstawać na wymienniku kotła. Jeśli do kondensacji dojdzie dopiero w kominie, to dodatkowego ciepła już nie wykorzystamy (fot. Bosch Junkers)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Elfir
04-09-2020 17:06
i ta rura nadal jest kominem Bo w języku polskim komin to instalacja do odprowadzania dymu i spalin
Gość zdzislaw
04-09-2020 14:49
Mieszkam w Anglii i tutaj nie ma takiego problemu,rury do odprowadzenia dwutlenku węgla są w rurze,która jest podzielona na pół,w jedną połówę otworu dostaje się świeże powietrze a drugą połówką wydalany jest dwutlenek węgla w postaci oparów wraz ze skroplonym płynem i ...
Gość Maniek
07-04-2020 15:52
Witam woda z kondensatu powinna splywac z rury koninowej do zbiorniczka przelewowego ktory powinien byc podlaczony z odplywem !! I sprawa zalatwiona , w twoich przypsdku jest cos zle podlaczone pewnie coelnie z rury brak uszczelki albo zle zalozona rura ktury odprowadza spsliny do komina
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz