Kocioł kondensacyjny czy tradycyjny?

Kocioł kondensacyjny czy tradycyjny?

Kocioł kondensacyjny czy nie? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów przymierzających się do zakupu kotła. Nie będziemy rozwodzić się nad szczegółami technicznymi, bo to temat wymagający oddzielnego potraktowania. 

Kocioł kondensacyjny wykorzystuje energię cieplną zawartą w parze wodnej, która oprócz dwutlenku węgla jest podstawowym produktem spalania gazu. W przypadku kotła klasycznego para ta leci w komin.

Kocioł kondensacyjny zbudowany jest tak, że para (a przynajmniej jej część) ulega skropleniu, co pozwala odzyskać zawartą w niej energię cieplną. Dzięki temu przeciętny kocioł kondensacyjny ma tzw. średnioroczną sprawność o kilkanaście procent wyższą niż klasyczny (największy zysk jest wtedy, gdy kocioł kondensacyjny "pyrka" na małej mocy. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na moc i rosnącą temperaturą spalin – zysk maleje).

 

Jedyny minus to fakt, że w kotłowni trzeba zadbać o możliwość skierowania do kanalizacji wypływającego z kotła kondensatu (czyli skroplonej wody, zakwaszonej innymi produktami spalania gazu). Warto o tym pamiętać, bo wynoszenie go podstawianymi pod kocioł wiaderkami trzeba stanowczo wybić sobie z głowy.

Kocioł kondensacyjny jest lepszy

Większa o kilkanaście procent sprawność kotłów kondensacyjnych przy malejącej różnicy w cenie, względem urządzeń klasycznych, nasuwa prosty wniosek: jeśli tylko kogoś stać na kocioł kondensacyjny, to powinien go nabyć, bo wydatek zwróci się po kilku latach eksploatacji, a przez kolejnych kilka lat sporo zaoszczędzi.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Czy kocioł kondensacyjny może pracować w każdym systemie ogrzewania?
Kupujesz kocioł? Jak dobrze wybrać serwis i instalatora?
Dlaczego kocioł kondensacyjny jest tak ekonomiczny?

Jaka moc kotła?

Jeżeli chodzi o wybór mocy kotła, sprawa jest prosta. W nowych budynkach należy kierować się zapisami zawartymi w projekcie domu, a jeśli są one niejasne, nie warto skąpić na profesjonalny projekt całej instalacji grzewczej, bo za ewentualne błędy będzie się płacić latami. Osoby decydujące się na wymianę starego kotła powinny skorzystać z doświadczeń zdobytych podczas eksploatacji dotychczasowego urządzenia.

Nie ma powodu, by kupować kocioł o mocy większej, niż miało poprzednie urządzenie, jeśli tylko było ono w stanie ogrzać wnętrza w czasie mrozów i zapewniało komfortowe korzystanie z ciepłej wody. Z kolei w razie nadmiaru mocy (np. po ociepleniu budynku), można skorygować ją w dół, ale bez przesady.

 

Obecnie coraz częściej dobiera się moc kotła pod kątem zapewnienia komfortowego przygotowania c.w.u. Jeśli okazuje się (a okazuje się często), że pożądana moc urządzenia (zwykle 21–24 kW) jest wyższa, niż ta potrzebna do ogrzewania domu (w ocieplonym budynku o powierzchni ok. 150 m2 z powodzeniem wystarczy 15 kW), to nie ma problemu, bowiem wszystkie nowoczesne kotły mają możliwość programowego ograniczenia mocy podczas pracy grzewczej. Wykonuje to instalator przy tzw. pierwszym uruchomieniu. Warto to zrobić, bo właściwe ograniczenie mocy kotła zmniejsza wydatki na paliwo gazowe. Ryzyko jest żadne, ponieważ ustawienie mocy maksymalnej można w każdej chwili skorygować.

Adam Jamiołkowski
fot. Vaillant

Komentarze

TV BudujemyDom
07-01-2019 12:14
Zapraszamy do oglądania filmów przygotowanych przez Berettę - znaną markę producenta kotłów gazowych. Ciekawe tematy: Czy kocioł kondensacyjny może pracować w każdym systemie ogrzewania? Kupujesz kocioł? Jak dobrze wybrać serwis i instalatora? Dlaczego kocioł kondensacyjny ...
Kocioł kondensacyjny nie zawsze pracuje na niskiej temperaturze. Poza zjawiskiem kondensacji - ważne jest jeszcze kilka kwestii w nowoczesnych kotłach gazowych: praca niezależnie od powietrza w pomieszczeniu i na dobrą sprawę- nawet bez komina w wybranych warunkach zabudowy precyzyjna ...
Gość edi
30-09-2018 20:56
Sprawność kotła kondensacyjnego to wielka fikcja.Jest to urządzenie pracujące na niskich parametrach, jeżeli ma być wykorzystane ciepło skraplania co powoduje podwojenie powierzchni grzejników.Sprawność każdego urządzenia wzrasta wraz z jego wielkością i parametrami pracy i ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz