Ogrzewanie domu - 4 ograniczenia w wyborze źródła ciepła

Ogrzewanie domu - 4 ograniczenia w wyborze źródła ciepła

Jakie powinno być idealne źródło ciepła? Tanie inwestycyjnie i eksploatacyjnie, a do tego bezobsługowe. Niestety takich nie ma. Wybierając źródło ciepła – kocioł, pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne, musimy zacząć od rzeczy najmniej przyjemnej – ograniczeń, których nie możemy zmienić.

1. ograniczenie w wyborze źródła ciepła.

Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Najczęściej spotyka się zakaz stosowania paliw stałych. Treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy sprawdzić, zanim jeszcze kupimy działkę, bo władze gminy mogą wprowadzić rozmaite ograniczenia – od zakazu zabudowy aż po dopuszczalny kolor elewacji.

2. ograniczenie w wyborze źródła ciepła.

Brak dostępu do sieci gazowej lub konieczność wybudowania długiego i drogiego przyłącza.

W wielu miejscach szanse na rozbudowę sieci są znikome, choćby z powodu rozproszonej zabudowy.

3. ograniczenie w wyborze źródła ciepła.

Brak miejsca na składowanie paliwa.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Dotyczy to przede wszystkim biomasy – drewna, słomy itp. Mają one niską gęstość energetyczną, czyli małą wartość opałową w stosunku do objętości. Teoretycznie można oczywiście gromadzić w domu zapas paliwa tylko na kilka dni, ale kupując je w sezonie, będziemy płacić najdrożej i może się zdarzyć, że zostaniemy bez opału w czasie siarczystych mrozów. Dlatego najbezpieczniej i najtaniej jest nabyć poza sezonem zapas na całą zimę.

4. ograniczenie w wyborze źródła ciepła.

Ograniczenia w wyborze dolnego źródła pompy ciepła.

Instalacja po stronie dolnego źródła ciepła to najważniejsza część systemu z pompą ciepła. Dzięki niej pompa pozyskuje energię z otoczenia.

Pompę ciepła wykorzystującą powietrze zewnętrzne możemy zainstalować zawsze.

Kolektor poziomy wymaga kilkuset metrów powierzchni działki, na której nie można postawić budynku, utwardzić nawierzchni ani sadzić drzew. Na małych działkach to niewykonalne.

Sondy pionowe wymagają wykonania głębokich na przynajmniej kilkadziesiąt metrów odwiertów. Nie jest potrzebna duża powierzchnia, ale w przypadku skalistego podłoża koszty są bardzo wysokie i niewiele firm ma odpowiedni sprzęt.

Woda gruntowa lub powierzchniowa to bardzo dobre źródło ciepła. Jednak musi w ogóle być na działce i mieć odpowiedni skład.

Jarosław Antkiewicz
fot. Immergas

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz