Porady: Kotły i podgrzewacze
Jakie są zalety stosowania w instalacji wymienników dwupłaszczowych?
Odpowiedź eksperta: Główną zaletą wymienników dwupłaszczowych jest bardzo duża powierzchnia wymiany ciepła, co przekłada się na ich wydajność. Zbiornik składa się ze zbiornika wewnętrznego karbowanego i płaszcza zewnętrznego, przez który przepływa woda grzewcza. Taka budowa umożliwia skuteczne i sprawne podgrzewanie wody.
Jakie są korzyści ze stosowania regulatorów do kotłów?
Odpowiedź eksperta: Trudno wyobrazić sobie nowoczesny, ekologiczny kocioł grzewczy bez regulatora.
Kiedy i dlaczego warto wybrać kocioł na pellet?
Odpowiedź eksperta: Wszystko zależy od momentu w jakim się znajdujemy. Czy planujemy dopiero budowę np. domu mieszkalnego, lub biurowca czy też posiadamy już jakieś źródło ciepła.
Jaki rodzaj ogrzewania warto rozważyć w domu energooszczędnym?
Odpowiedź eksperta: Nieodzownym elementem domu energooszczędnego jest system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła za pomocą rekuperatora. Zaletą stosowania takiego systemu jest jego wielofunkcyjność, tą samą instalację można wzbogacić o funkcje dodatkowe np.: ogrzewanie i/lub klimatyzację (przekrój kanałów powinien wtedy wynosić od 180-250 mm).
Jak budowa palnika i paleniska wpływa na konstrukcję kotła?
Współczesne kotły na paliwa stale muszą spełniać surowe wymagania dotyczące norm emisji substancji szkodliwych, doprowadziło to do szukania nowych rozwiązań konstrukcyjnych.
Jakie są zalety współpracy kotła elektrycznego z fotowoltaiką?
Każdy z nas ma marzenia. Te dotyczące budżetu domowego są może nieco mniej romantyczne, ale za to bardzo konkretne. Do tych marzeń z pewnością należy dążenie do pełnej niezależności energetycznej, przyczyniające się przy okazji do ratowania naszej planety. Taką szansę daje własna mikroelektrownia fotowoltaiczna.
Jakie są zalety połączenia systemu ogrzewania gazowego z systemem solarnym?
Odpowiedź eksperta: Instalacja solarna to atrakcyjne uzupełnienie konwencjonalnego systemu grzewczego. Dzięki temu nowoczesnemu systemowi obniża się zużycie energii kopalnej, a użytkownik oszczędza na kosztach eksploatacji i chroni środowisko.
Jak zapewnić bezproblemową eksploatację pojemnościowych podgrzewaczy gazowych?
Gazowe podgrzewacze pojemnościowe, przy prawidłowej instalacji i eksploatacji, są wydajnym i ekologicznym źródłem ciepłej wody. Podczas eksploatacji mogą jednak pojawić się nieprawidłowości, które mylnie bierzemy za usterkę podgrzewacza.
Czy ogrzewanie elektryczne jest drogie?
Odpowiedź eksperta: Ogrzewanie elektryczne przez wiele osób uważane jest za drogie i faktycznie, biorąc pod uwagę sam koszt eksploatacji w droższej taryfie może się tak wydawać.
Jakie są zalety wyboru gazowego kotła kondensacyjnego do ogrzewania domu?
Odpowiedź eksperta: Kotły kondensacyjne wyparły z rynku konwencjonalne urządzenia grzewcze zasilane gazem. Mimo to wiele domów wciąż ogrzewanych jest wysłużonymi kotłami starego typu. Za ich wymianą na gazowy kocioł kondensacyjny przemawiają względy ekonomiczne, ekologiczne oraz praktyczne.
Na co zwrócić uwagę przed wyborem konkretnego modelu bramy garażowej?
Odpowiedź eksperta: Podejmując decyzję o zakupie bramy garażowej, inwestor powinien zwrócić uwagę na jej właściwości użytkowe, parametry termoizolacyjne, estetykę, automatykę.
Jaki jest optymalny sposób ogrzewania i wentylacji ogrodu zimowego?
Odpowiedź eksperta: Dobór właściwego systemu ogrzewania jest bardzo ważny ze względu na komfort późniejszego użytkowania ogrodu zimowego. Dostępne są różne rozwiązania, duże znaczenie ma to czy ogród zimowy jest budowany wraz z budynkiem czy dobudowywany do istniejącego.
Jak ograniczyć nagrzewanie wnętrza ogrodu zimowego?
Odpowiedź eksperta: Nadmierne nagrzewanie ogrodu zimowego to problem, z którym mierzą się na co dzień wykonawcy i użytkownicy. Mamy jednak kilka propozycji, które pomogą rozwiązać ten problem.
Jakie jest znaczenie rolet zewnętrznych w bilansie energetycznym budynku?
Odpowiedź eksperta: Rolety zewnętrzne to urządzenia wielofunkcyjne - niektórzy decydują się na ich montaż z chęci dodatkowej ochrony swojego domu przed włamaniem, inni widzą w nich rozwiązanie dla niezwykle głośnej okolicy, a jeszcze inni chcą dodatkowo wyizolować wnętrze. Z perspektywy bilansu energetycznego budynku ich montaż jest potrzebny.
Jakie są sposoby sterowania roletami zewnętrznymi do okien dachowych?
Odpowiedź eksperta: Rolety zewnętrzne zaspokajają wiele potrzeb użytkowników poddasza - bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort cieplny. Dzięki niezawodnej, aluminiowej konstrukcji sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych, a do tego nie wymagają konserwacji.
Czy wszystkie rolety są antywłamaniowe?
Odpowiedź eksperta: Powszechnie przyjęło się, że każda roleta jest antywłamaniowa. Wiele firm w ten sposób reklamuje również swoje produkty. Nie jest to jednak do końca prawdą. Oczywiście rolety mogą działać zniechęcająco na potencjalnego włamywacza, jednak w rzeczywistości nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, które gwarantują skuteczną ochronę przed włamaniem.
Jak konserwować drewniane okna dachowe?
Odpowiedź eksperta: Zakup okien dachowych jest inwestycją na długie lata, jednak, aby służyły nam możliwie najdłużej i w jak najlepszym stanie, musimy nauczyć się ich poprawnej konserwacji. Renowację okien wykonujemy najczęściej kiedy ich stan techniczny jest dobry i potrzebują one jedynie odświeżenia. Na szczęście samodzielna konserwacja okna nie jest skomplikowana, możemy wykonać ją szybko i bezboleśnie.
Jak chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem?
Odpowiedź eksperta: W czasie letnim, słońce przez długi czas mocno świeci nad horyzontem. Często przeszkadza w pracy czy wypoczynku, a pomieszczenia w budynku niemiłosiernie się nagrzewają. W takim okresie zastanawiamy się jak chronić wnętrza przed ciepłem i ostrym światłem słonecznym.
Czy warto inwestować w trzyszybowe okna dachowe?
Odpowiedź eksperta: Okna trzyszybowe powoli stają się standardem. Dotyczy to zarówno okien dachowych jak i fasadowych. Świadomi inwestorzy już teraz wybierają takie przeszklenia wiedząc, że zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania budynku będzie niższe przez wiele lat jego użytkowania. A ceny nośników energii ciągle rosną. Co więcej już od roku 2021 dostępne będą praktycznie tylko okna z pakietami trzyszybowymi, które będą spełniać wymagania termoizolacyjności okien, zawartych w Warunkach Technicznych.
Jakie elementy wpływają na energooszczędność okien?
Odpowiedź eksperta: Jednym z najważniejszych parametrów, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru stolarki okiennej, jest termoizolacyjność. Przede wszystkim dlatego, że energooszczędne okna to gwarancja niższych rachunków za ogrzewanie. Wiedzy na ten temat dostarcza nam współczynnik Uw.
W jakie elementy warto wyposażyć okna na taras?
Odpowiedź eksperta: Coraz częściej w domach montujemy duże i spektakularne przeszklenia w postaci drzwi balkonowych lub tarasowych. Warto jednak pamiętać, jak ważny jest wybór odpowiednich drzwi - w końcu ma on wpływ na ilość światła wpadającego do wnętrza, a także na wygodę ich używania oraz na bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców domu.
Jakie są obecnie oczekiwania inwestora jeśli chodzi o stolarkę?
Odpowiedź eksperta: Wraz z rozwojem nowoczesnej architektury oczekiwania współczesnego inwestora odnośnie stolarki okiennej i drzwiowej stają się coraz bardziej złożone. Okna powinny być nie tylko bardzo energooszczędne, ale przede wszystkim zapewniać komfort i zwiększony dostęp światła. Wymaga to stosowania starannie przemyślanych, stabilnych konstrukcji okien i drzwi przesuwnych, które umożliwiają wstawianie wielkoformatowych przeszkleń, a zarazem łatwą obsługę dużych skrzydeł.
Dlaczego warto montować okna wyprodukowane z profili klasy A?
Odpowiedź eksperta: W większości przypadków profile okienne dostępne na rynku są produkowane według wytycznych renomowanego instytutu naukowego RAL Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung e. V. i są kwalifikowane zgodnie z europejską normą PN-EN 12608. Profile mają przyznane klasy A lub B.
Czym różnią się okna do domów energooszczędnych i pasywnych?
Odpowiedź eksperta: Okna energooszczędne mają parametry cieplne mniej rygorystyczne niż okna do domów pasywnych.
Jak prawidłowo zamontować okna energooszczędne?
Odpowiedź eksperta: Większość z nas, przy wyborze okien, kieruje się ich parametrami przenikania ciepła tzw. Uw okna. Jest to oczywiście bardzo ważny parametr, jednakże szereg dostępnych badań wykonywanych przez jednostki notyfikowane dowodzi, iż spore straty energii wynikają również z nieszczelności montażu oraz samych okien.
Jakie są zalety okien drewnianych?
Odpowiedź eksperta: Podstawową zaletą okien drewnianych jest materiał z którego są wykonane. To genialne tworzywo. W pełni odnawialne, które w fazie swojego wzrostu dostarcza nam tlen i oczyszcza powietrze którym oddychamy. Materiał z którego da się zrobić wszystko. Statek, samochód lub samolot. Można wybudować z drewna dom. Można - i należy z niego robić okna.
Na co zwrócić uwagę kupując stolarkę antywłamaniową?
Odpowiedź eksperta: Okna i drzwi to newralgiczne punkty w konstrukcji budynku, które mogą stać się potencjalnym celem ataku włamywaczy. Ponad 80% wszystkich prób włamań dotyczy okien i drzwi przesuwnych, czyli najbardziej przeszklonych elementów powłoki budynku.
Dlaczego warto rozważyć wybranie pokrycia blaszanego na rąbek stojący?
Odpowiedź eksperta: Blacha płaska jako pokrycie dachowe to rozwiązanie stosowane od lat. Tradycyjnie zaginana na rąbek rzemieślniczy blacha sprawdzi się zarówno na dachu, ale również jako obróbka komina czy też element elewacji.
Jakie są zalety zastosowania blachodachówek panelowych?
Odpowiedź eksperta: Dużą przewagą blachodachówek panelowych jest ich wszechstronność w zastosowaniu. Nadają się na dachy jedno- i dwuspadowe, jak i na najbardziej rozbudowane, nietypowe, o przenikających się połaciach.
Jak prawidłowo montować blachy dachowe?
Odpowiedź eksperta: Blachodachówki są jednym z najbardziej popularnych pokryć dachowych na naszym rynku. Stanowią nowoczesne, trwałe i estetyczne pokrycie budynku przy założeniu, że zostały zamontowane w prawidłowy sposób. Poniżej kilka ważnych informacji, na które trzeba zwrócić uwagę podczas ich montażu.
Jakie są zalety stosowania ciężkich pokryć dachowych?
Odpowiedź eksperta: Pokrycia ceramiczne są stosowane w budownictwie od wieków czego dowodem są wykończone tym materiałem zabytkowe budowle o wysokiej wartości historycznej - zamki, świątynie czy pałace. Jedną z najistotniejszych zalet dachu ceramicznego jest trwałość i solidność konstrukcji. Dachówki ceramiczne wypalane są z gliny w temperaturze ponad 1000°C, dzięki czemu wykazują wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych, wytrzymują silne mrozy, a także nie blakną pod wpływem długotrwałego działania słońca i nie podlegają korozji.
Jakie są różnice pomiędzy dachówkami ceramicznymi a cementowymi?
Odpowiedź eksperta: Wybór pomiędzy dachówkami ceramicznymi a cementowymi nie jest łatwy. Produkty te na pierwszy rzut oka wyglądają niemalże identycznie. Trzeba mieć naprawdę wprawne oko i duże doświadczenie, by odróżnić je z daleka. Mają zbliżone kształty, ciężar, a sposób ich montażu jest praktycznie taki sam.
Jakich prac konserwacyjnych wymaga dach z blachodachówek?
Odpowiedź eksperta: Blachodachówka jest bardzo estetycznym i trwałym pokryciem dachowym. Aby jednak utrzymywać te parametry jak najdłużej należy systematycznie przeprowadzać prace pielęgnacyjno-konserwacyjne.
Dlaczego warto zamontować podbitkę dachową z ukrytą wentylacją?
Odpowiedź eksperta: Wśród dostępnych na rynku podbitek dachowych warto zwrócić uwagę na Infratop, a w szczególności nowy panel SV-09/ SVP-09 z ukrytą wentylacją. To opatentowany przez naszą firmę produkt, który wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale również specjalnymi, ukrytymi perforacjami. Takie rozwiązanie zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, odprowadzanie wilgoci i skutecznie zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.
Jakie drewno wybrać do konstrukcji dachowych?
Odpowiedź eksperta: Drewno do konstrukcji dachowych powinno być dobre jakościowo, bezpieczne i trwałe. Niby oczywiste, a jednak nie dla wszystkich. Kluczowy jest właściwy sposób sortowania oraz stopień wysuszenia, aby spełniało normy wytrzymałościowe. Struganie boków oraz fazowanie krawędzi zwiększa odporność na ogień. W polskich warunkach zwykle spotykamy drewno sosnowe lub świerkowe. Nie jest tajemnicą, iż nie są to najtrwalsze gatunki drewna.
Czy warto stosować rozwiązania systemowe przy budowie domu energooszczędnego?
Odpowiedź eksperta: Współczesny budynek energooszczędny to budynek dopracowany w najmniejszych detalach. Jego konstrukcja, zastosowane rozwiązania, a w szczególności elementy budynku decydujące o jego energooszczędności powinny być starannie wykonane, z właściwych materiałów i w odpowiedni sposób. Dotyczy to również ścian, które w znaczący sposób decydują o energooszczędności budynku.