Porady: Ściany i stropy
Jak zrobić otwór w stropie?
Opisujemy, jak zrobić otwór w stropie gęstożebrowym, monolitycznym i prefabrykowanym.
Jak działa klimatyzator?
Do chłodzenia pomieszczeń w domu podczas upałów stosuje się różnego typu klimatyzatory, które działają identycznie jak lodówka. W parowniku (odpowiednik zamrażalnika) następuje ochłodzenie otaczającego powietrza, a pobrane przez czynnik chłodniczy (ciecz o niskiej temperaturze parowania) ciepło transportowane jest do skraplacza i usuwane na zewnątrz. Obieg funkcjonuje dzięki sprężarce zasilanej prądem oraz wentylatorom zwiększającym przepływ powietrza wokół parownika i skraplacza.
Czy zmiana kąta nachylenia dachu o 5 stopni to problem?
W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jest zapis: "preferowane formy dachów: symetryczne dwuspadowe bądź czterospadowe z dopuszczeniem dachów naczółkowych. Zalecany kąt pochylenia połaci dachowych budynków mieszkalnych i usługowych: 30-45°, budynków gospodarczych: 15-30°". Czy dach o nachyleniu 25° względem wymaganych 30° będzie problemem? Jak to wygląda w praktyce? Czy zmiana kąta nachylenia dachu dla projektanta to duży problem?
Przyczyny niskiej wydajności pompy głębinowej
Problem pierwszy: po latach spadła wydajność studni głębinowej (11 m) do 250 l/dobę. Czy można zastosować zbiornik dodatkowy, gromadzący nadwyżkę wody? Jak go automatycznie kontrolować? Problem drugi: pompa zasysa czasem piasek - już raz zatarła się, a to duży wydatek. Czy można zabezpieczyć pompę przed zasysaniem piasku? Jak? Jakiś czujnik?
Jaka powinna być moc ogrzewacza przepływowego zasilającego prysznic?
Jaka powinna być moc ogrzewacza przepływowego zasilającego prysznic? Producenci podają czasem orientacyjne dane, ale nie wiem na ile są wiarygodne. Jaka w takim razie jest typowa wydajność prysznica i jakiej mocy potrzeba, by ten strumień wody ogrzać do 40-45°C? Czy elektroniczna regulacja temperatury to w tym przypadku coś, za co warto dopłacić?
Jakie klamry montażowe wybrać do dachówki płaskiej?
Z racji swojej konstrukcji dachówki płaskie wymagają zastosowania odpowiednich klamer podczas montażu. Akcesoria te zapobiegają podnoszeniu elementów pokrycia w czasie wichury lub burzy, co mogłoby skutkować uszkodzeniem, a nawet zerwaniem dachu. Klamry gwarantują trwałe i skuteczne mocowanie dachówek do łaty, zapewniając precyzyjny montaż pokrycia oraz maksymalną szczelność połaci. Właściwe klamrowanie dachówek płaskich jest też sposobem na uzyskanie wyróżniającego końcowego efektu wizualnego.
Jak dobrać właściwą grubość izolacji termicznej?
Współczynnik U ścian czy dachów zależy głównie od grubości izolacji. A ten ma zasadnicze znaczenie dla wysokości przyszłych rachunków za ogrzewanie. Jak obliczyć właściwą grubość izolacji?
Jak wykonuje się fundament schodkowy?
Fundament schodkowy wykonywany jest w przypadku, gdy dom ma częściowe podpiwniczenie. Wtedy ściany piwnicy fundamentowane są na większej głębokości niż pozostała część budynku. Ze względu na nierównomierne wypieranie gruntu przez obie części fundamentów, różnica między ich poziomami nie może być duża.
Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?
Dokonując wyboru zadaszenia należy zwrócić przede wszystkim uwagę na materiał, z którego wykonana jest konstrukcja zadaszenia oraz rodzaj wypełnienia. Do dyspozycji mamy konstrukcje ze stali kwasoodpornej, aluminium i tworzywa sztucznego.
Dlaczego warto wybrać serię stelaży podtynkowych AQUA marki Cersanit?
Wybierając serię stelaży podtynkowych AQUA marki Cersanit możemy mieć pewność bezawaryjnej pracy instalacji przez długie lata. Rozwiązania wprowadzone do systemu odpowiedzą na potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników, a przy tym nie tylko ułatwią, ale i przyspieszą zamontowanie stelaża podtynkowego.
Instalacja fotowoltaiczna - jak to działa i kiedy się sprawdza?
W najprostszym rozumieniu fotowoltaika to zespół urządzeń, dzięki którym możemy pozyskać darmową energię elektryczną ze słońca. Podstawowym elementem tych systemów są panele słoneczne montowane na dachach lub ścianach budynków ewentualnie na gruncie. Instalacja fotowoltaiczna przynosi najwięcej korzyści, kiedy zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną jest duże. Oznacza to, że "prąd słoneczny" wykorzystywany jest nie tylko na potrzeby urządzeń elektrycznych w domu, ale także do ogrzewania budynku zimą, chłodzenia latem oraz produkcji ciepłej wody użytkowej przez cały rok.
Gdzie najlepiej umieścić jednostkę centralną klimatyzatora multi split?
Chcę kupić klimatyzator multi split i w związku z tym zastanawiam się, gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną. Jakie miejsce będzie najlepsze? Nie chcę, by szpecił elewację, czy np. płaski dach garażu łączącego się z domem będzie dobrym miejscem?
Jak zabezpieczyć łazienkę w piwnicy przed "cofką"?
Zastanawiamy się nad urządzeniem w piwnicy dodatkowej łazienki. Mamy jednak pewne wątpliwości, bo kuzynce, która zrobiła w suterenie pralnię, z kratki w podłodze wybiły ścieki z fekaliami. Jak zabezpieczyć się przed takim problemem?
Na jakich podłożach można układać drewniane deski tarasowe?
Odpowiedź eksperta: Taras to nie tylko piękne deski. Aby służył na lata (lub pokolenia) liczy się prawidłowy montaż oraz właściwie przygotowane podłoże. Najczęściej stosowane rozwiązania można podzielić, zależnie od rodzaju posiadanej nawierzchni. Zawsze działamy w zgodzie ze sztuką budowlaną oraz obowiązującymi przepisami i zaleceniami.
Przy pielęgnacji jakich powierzchni sprawdzą się myjki wysokociśnieniowe?
Odpowiedź eksperta: Urządzenia wysokociśnieniowe mają liczne, często nieoczywiste, zastosowania i funkcje. O ile nie dziwi, że można z ich pomocą skutecznie wyczyścić podjazd czy taras wykonany z kostki brukowej czy drewna lub też umyć elewację, to na przykład o możliwości przetykania rur czy rynien oraz piaskowania mało kto wie.
Jakie są zalety ogrodzeń betonowych modułowych?
Odpowiedź eksperta: Ogrodzenia betonowe modułowe są rozwiązaniem uniwersalnym. Są szybkie w montażu i doskonale pasują zarówno do budynków o klasycznej, jak i nowoczesnej architekturze. W ofercie firmy JONIEC® są ogrodzenia o różnorodnej kolorystyce i różnorodnej fakturze powierzchni.
Czy ogrodzenia betonowe należy impregnować?
Odpowiedź eksperta: Żyjemy w takiej strefie klimatycznej, w której pogoda nie należy do czynników sprzyjających utrzymaniu ogrodzenia w nienaruszonym stanie przez długie lata. Ogrodzenia wykonane z betonu mogą po kilku latach utracić swoją pierwotną świeżość wyglądu. Jest to naturalny proces, na który wpływ ma przede wszystkim środowisko naturalne, w którym żyjemy oraz codzienna eksploatacja. Zabrudzenia powodowane są przez warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg), zanieczyszczenia pochodzą też z otoczenia (kurz, błoto, sadza). Co możemy z tym zrobić?
Jakie są zalety urządzeń parowych?
Odpowiedź eksperta: Kuchnia i łazienka to miejsca strategiczne jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Mówi się, że są to wizytówki domu, i jest w tym sporo prawdy. W kuchni przygotowujemy posiłki, dlatego czystość w tym miejscu to konieczność ze względu na bezpieczeństwo domowników. W jaki sposób najlepiej zadbać o porządek w tych pomieszczeniach?
Jak przygotować podłoże ściany wewnętrznej przed ułożeniem płytek?
Odpowiedź eksperta: Przygotowanie ściany do klejenia płytek może wydawać się nie tak bardzo istotne jak samo klejenie. Zlekceważenie tego etapu prac może mieć jednak nieprzyjemne konsekwencje w postaci odklejania się płytek i w efekcie odpadania ich od ściany. Aby uniknąć tego typu zdarzeń, warto wykonać kilka niezbyt skomplikowanych czynności.
Jakie są nowoczesne sposoby łączenia paneli elewacyjnych?
Odpowiedź eksperta: Łatwy i szybki montaż to bardzo ważne kryterium wyboru paneli elewacyjnych zarówno wśród osób budujących własny dom, jak i profesjonalnych montażystów.
Jak pielęgnować nawierzchnie z kamienia elewacyjnego?
Odpowiedź eksperta: Pielęgnacja nawierzchni z kamienia elewacyjnego, dekoracyjnego czy też różnego rodzaju płytek imitujących cegłę nie powinna stanowić wielkiego problemu.
Jakie są zalety stosowania domofonów GSM oraz WIFI?
Odpowiedź eksperta: Domofony GSM oraz WiFi w porównaniu ze standardowymi domofonami przewodowymi cechują się wieloma unikatowymi funkcjami. Jedną z najważniejszych cech jest ich bezprzewodowość (nie potrzebują tworzenia pajęczyny kabli, która przy złej instalacji jest często powodem wielu usterek i awarii), jak również ogromna oszczędność - czyli eliminacja kosztów położenia instalacji.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając osprzęt do zastosowania w ogrodzie i na tarasie?
Odpowiedź eksperta: Wybierając osprzęt do zastosowania w ogrodzie i na tarasie należy kierować się nie tylko jego wyglądem, ale także przystosowaniem do pracy w warunkach zewnętrznych. W celu osiągnięcia niezawodności pracy urządzenia i bezpieczeństwa jego użytkowników należy kupować sprzęt od renomowanych producentów przeznaczony do właśnie takich zastosowań. Gwarancją tego są certyfikaty i deklaracje zgodności urządzeń oraz odpowiedni stopień ochrony IP potwierdzony przeprowadzonymi przez producenta testami.
Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora typu split?
Odpowiedź eksperta: Nowoczesne klimatyzatory poza podstawowymi funkcjami chłodzenia oraz grzania odpowiadają również za jakość powietrza i komfort użytkownika znajdującego się w pomieszczeniu, a na decyzję zakupową o wyborze danej jednostki wpływ mają zarówno parametry techniczne, jak i nasze indywidualne preferencje.
Jak uniknąć błędów podczas montażu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem?
Odpowiedź eksperta: Zaprojektowanie systemu wentylacji i odpowiednie dobranie jednostki to pierwszy etap wdrożenia rekuperacji. Następnie należy cały system prawidłowo zainstalować. Dobre praktyki przy montażu są zawsze taki same, aczkolwiek każdy obiekt ma indywidualne cechy. Na co więc zwrócić uwagę?
Czy rekuperację da się zamontować w już istniejącym domu?
Odpowiedź eksperta: Decyzja o zakupie systemu wentylacji podjęta, ale warunki techniczne naszego budynku nie pozwalają na montaż centrali rekuperacyjnej i/lub rozprowadzenie kanałów. Czy w związku z tym skazani jesteśmy na wentylację grawitacyjną?
Jak zapewnić ochronę przeciwzalewową w piwnicy?
Odpowiedź eksperta: Jeżeli możliwe jest odprowadzenie ścieków w sposób grawitacyjny, skutecznym urządzeniem będzie zawór przeciwzalewowy Staufix FKA, który automatycznie rozpoznaje wystąpienie przepływu zwrotnego i zamyka dopływ ścieków (zapobiega cofce kanalizacyjnej). Jeżeli jest brak spadku do kanału w pomieszczeniu znajdującym się poniżej poziomu zalewania należy zainstalować odpowiednią przepompownię. Na rynku dostępna jest bogata oferta przepompowni o różnorodnym zakresie zastosowania, co pozwala dobrać urządzenie do konkretnych warunków i potrzeb.
Czym należy czyścić armaturę o różnej powierzchni?
Odpowiedź eksperta: Do czyszczenia armatury, kolekcji metalowych z pokryciem galwanicznym chromowanym, niklowanym, złoconym oraz stali nierdzewnej polerowanej elektrolitycznie lub szczotkowanej nie wolno używać szorstkich gąbek ani preparatów przeznaczonych do szorowania (zawierających materiały ścierne), gdyż może to spowodować zmatowienie lub porysowanie powierzchni. Najlepsze do tego celu będą miękkie i delikatne myjki lub ściereczki.
Jakie są korzyści ze stosowania perlatora?
Odpowiedź eksperta: Perlator jest rodzajem sitka montowanego w wylocie wylewki, który poprzez system specjalnie dobranych otworów zasysa powietrze i ogranicza pobór wody, bez zmian ciśnienia strumienia.
Czym musi się charakteryzować ocieplenie zabudowy kominka grzewczego?
Odpowiedź eksperta: Odpowiednie zaizolowanie kominka zabezpiecza przed nadmiernym nagrzaniem obudowy oraz sąsiadujących ścian i stropów. Oznacza to bezpieczeństwo dla konstrukcji domu oraz ochronę przed zniszczeniem na skutek wysokich temperatur oraz skrajnie przed pożarem. Oprócz obudowy kominka, warto zaizolować sufit, co ochroni strop przed nadmiernym ogrzaniem. Domownicy i zwierzęta domowe poczują przyjemne ciepło obudowy kominka, eliminując ryzyko oparzenia.
Jaki komin wybrać do ogrzewania kotłem gazowym oraz kominkiem z płaszczem wodnym?
Odpowiedź eksperta: Systemy kominowe dzielimy w zależności od rodzaju zastosowanego paliwa oraz systemu pracy urządzenia grzewczego (podciśnienie/nadciśnienie).
W jakich przypadkach można zastosować system powietrzno-spalinowy?
Odpowiedź eksperta: W chwili obecnej na rynku jednostek grzewczych najpopularniejsze są kotły z zamkniętą komorą spalania (kotły kondensacyjne). Tego rodzaju jednostki zalecane są jako element grzewczy, spełniający aktualnie obowiązujące normy, przepisy i zalecenia związane z doborem źródła ogrzewania.
Kiedy zamontować pompę ciepła do c.w.u., a kiedy wybrać kolektory słoneczne?
Odpowiedź eksperta: Wybór między ogrzewaniem wody pompą ciepła a kolektorami słonecznymi to dylemat idealny. Zawsze bowiem wygrywa OZE, a więc my wszyscy.
Kiedy warto rozważyć ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła?
Odpowiedź eksperta: Przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła warto przeanalizować dokładnie wszystkie "za i przeciw", uwzględniając przy tym koszt inwestycji i przyszłe koszty ogrzewania domu.
Co wpływa na efektywność działania pompy ciepła?
Odpowiedź eksperta: Efektywność pompy ciepła - COP - to parametr określający jej skuteczność. COP pokazuje ile razy więcej ciepła zyskaliśmy w porównaniu z energią niezbędną do pracy urządzenia.
Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając odpływ łazienkowy?
Łazienka jest ciągle narażona na działanie wody. Coraz popularniejsze są prysznice typu walk-in, co sprawia, że szczególnie wzrasta rola odpływu. Aby uniknąć problemów z kosztownym remontem w razie zalania łazienki, spowodowanym wadliwym montażem lub źle dobranym odpływem, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wybór już na etapie planowania wykończenia łazienki.