Chcę założyć kompostownik. Jaki pojemnik wybrać oraz co kompostować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Chcę założyć kompostownik. Jaki pojemnik wybrać oraz co kompostować?

Chcę założyć kompostownik. Jaki pojemnik zastosować oraz jakie odpady dadzą bogaty w składniki pokarmowe materiał?

Nie kupuj ziemi w workach - zrób kompost - to łatwe! Ten naturalny nawóz, polepszacz glebowy i podłoże w jednym możesz mieć zupełnie za darmo, a dodatkowo pozbędziesz się resztek z domu i ogrodu. Odpadki rozłożą się same - Ty musisz tylko postępować zgodnie z naszymi wskazówkami.

Okres wakacyjny to odpowiedni czas na założenie kompostownika, bo aura sprzyja szybkiemu rozkładowi, a odpadków z domu i ogrodu nie brakuje.

Jak założyć kompostownik krok po kroku?

Kompostownik krok 1) drewniany kompostownik
KROK 1) ZRÓB samodzielnie prosty drewniany kompostownik (skrzynię) z kilku desek lub kup gotowy plastikowy termo kompostownik, który znacznie szybciej rozkłada materię organiczną, ale jest mniejszy i droższy. Wybierz ustronne miejsce z dala od części dekoracyjnej, lekko zacienione. W pełnym słońcu kompost będzie przesychał, za to w głębokim cieniu temperatura będzie niższa, przez co rozkład wolniejszy. (fot. © Graham / Fotolia)
Kompostownik krok 2) resztki roślinne
KROK 2) DODAWAJ resztki roślinne: z domu - np. obierki warzyw i owoców (nie egzotycznych!), popiół z kominka, fusy z kawy i herbaty (torebki też), skorupki jajek; z ogrodu - np. trawa, liście, łodygi i rozdrobnione gałęzie oraz chwasty (które nie zawiązały jeszcze nasion). Można dodać w niewielkich ilościach: wytłoczki po jajkach, tekturę i niezadrukowany papier. Nie wrzucaj resztek potraw, mięsa, ani odchodów zwierząt domowych! (fot. © Graham / Fotolia)
Kompostownik krok 3) dodanie do pryzmy tzw. starterów
KROK 3) PRZYSPIESZ proces kompostowania przez dodanie do pryzmy tzw. starterów - specjalnych szczepionek kompostowych, zawierających bakterie tlenowe i inne pożyteczne mikroorganizmy glebowe, odpowiedzialne za szybki rozkład materii organicznej. Świetnie sprawdzi się też dodanie do świeżej pryzmy kilku wiader dojrzałego kompostu lub płynnego nawozu azotowego - np. resztek po przygotowaniu gnojówki z pokrzywy. (fot. © Airborne77 / Fotolia)
Kompostownik krok 4) dżdżownice
KROK 4) ZAPROŚ do pryzmy dżdżownice, które pomogą w szybkim przetwarzaniu odpadów, a dodatkowo użyźnią kompost swoimi odchodami. W sklepie wędkarskim kup dżdżownice kalifornijskie (czerwone robaki), które są znacznie bardziej żarłoczne od rodzimych gatunków. Są wrażliwe na mrozy, więc w przyszłym roku będziesz musiał rozpocząć hodowlę od nowa. Na dnie rozłóż metalową siatkę, która zatrzyma głodne krety! (fot. © Graham / Fotolia)
Kompostownik krok 5) przerzucanie warstw
KROK 5) PRZERZUCAJ warstwy za każdym razem, gdy dodasz świeżych resztek. To napowietrza pryzmę, przyspiesza rozkład i równomiernie miesza składniki kompostu. Podlewaj pryzmę, gdy tylko zaczyna przesychać. Szybkość rozkładu materii organicznej zależy od temperatury otoczenia (poniżej 6°C przebiega bardzo wolno), dostępu powietrza (bez tlenu kompost gnije) i wilgotności (dżdżownice najchętniej jedzą półpłynny pokarm). (fot. © Oceanprod / Fotolia)
Kompostownik krok 6) dojrzały kompost
KROK 6) WYKORZYSTAJ dojrzały kompost (po roku rozkładu) jako żyzną ziemię ogrodową (ta nie zawsze musi być kupowana w workach). Doskonale sprawdzi się do nawożenia wszystkich upraw i w przeciwieństwie do nawozów mineralnych kompostem nie można przenawozić! Dodawaj go podczas sadzenia lub rozsyp wokół roślin ozdobnych i jadalnych. Warstwa ściółki wzbogaci glebę w składniki pokarmowe, cenną próchnicę i pożyteczne mikroorganizmy. (fot. © ИРИНА ОРЛОВА / Fotolia)

Paweł Romanowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Wojtek

10 Lut 2020, 12:33

Ja na działce używam kompostownika właśnie plastikowego, naprawdę fajna sprawa. Nie miałem nigdy problemu z nim, a kompost jest jak kolega Chajd napisał, ładny.

time image

Gość edek

24 Sie 2014, 06:54

no właśnie mój kompostownik to dół w ziemi i co roku na wiosnę wybieram pod grzadki, wcześniej wrzucając odpadki , trawę itp , czasami przesypuję trochę ziemią,polewam gnojowicą, tr. wapna, mało , ..i tak co roku . Nie wiem , czy liście z winogron zarażone mączniakiem sie nadają

time image

Gość ogrodniczka

29 Kwi 2009, 13:32

Mój plastikowy kompostownik okazał się zbyt mały i kupiłam kompostownik, który mogę w każdej chwili rozbudować. Po za tym jest o wiele ładniejszy.

time image

Gość Chajd

17 Kwi 2009, 11:23

Fajny artykuł. Osobiści polecam kompostowniki plastikowe.Super wygląda i ładnie kompostuje.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje