Chcę założyć kompostownik. Jaki pojemnik wybrać oraz co kompostować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Chcę założyć kompostownik. Jaki pojemnik wybrać oraz co kompostować?

Chcę założyć kompostownik. Jaki pojemnik zastosować oraz jakie odpady dadzą bogaty w składniki pokarmowe materiał?

aktualizacja: 2019-10-22 08:49:38

Nie kupuj ziemi w workach - zrób kompost - to łatwe! Ten naturalny nawóz, polepszacz glebowy i podłoże w jednym możesz mieć zupełnie za darmo, a dodatkowo pozbędziesz się resztek z domu i ogrodu. Odpadki rozłożą się same - Ty musisz tylko postępować zgodnie z naszymi wskazówkami.

Okres wakacyjny to odpowiedni czas na założenie kompostownika, bo aura sprzyja szybkiemu rozkładowi, a odpadków z domu i ogrodu nie brakuje.

Jak założyć kompostownik krok po kroku?

Kompostownik krok 1) drewniany kompostownik
KROK 1) ZRÓB samodzielnie prosty drewniany kompostownik (skrzynię) z kilku desek lub kup gotowy plastikowy termo kompostownik, który znacznie szybciej rozkłada materię organiczną, ale jest mniejszy i droższy. Wybierz ustronne miejsce z dala od części dekoracyjnej, lekko zacienione. W pełnym słońcu kompost będzie przesychał, za to w głębokim cieniu temperatura będzie niższa, przez co rozkład wolniejszy. (fot. © Graham / Fotolia)
Kompostownik krok 2) resztki roślinne
KROK 2) DODAWAJ resztki roślinne: z domu - np. obierki warzyw i owoców (nie egzotycznych!), popiół z kominka, fusy z kawy i herbaty (torebki też), skorupki jajek; z ogrodu - np. trawa, liście, łodygi i rozdrobnione gałęzie oraz chwasty (które nie zawiązały jeszcze nasion). Można dodać w niewielkich ilościach: wytłoczki po jajkach, tekturę i niezadrukowany papier. Nie wrzucaj resztek potraw, mięsa, ani odchodów zwierząt domowych! (fot. © Graham / Fotolia)
Kompostownik krok 3) dodanie do pryzmy tzw. starterów
KROK 3) PRZYSPIESZ proces kompostowania przez dodanie do pryzmy tzw. starterów - specjalnych szczepionek kompostowych, zawierających bakterie tlenowe i inne pożyteczne mikroorganizmy glebowe, odpowiedzialne za szybki rozkład materii organicznej. Świetnie sprawdzi się też dodanie do świeżej pryzmy kilku wiader dojrzałego kompostu lub płynnego nawozu azotowego - np. resztek po przygotowaniu gnojówki z pokrzywy. (fot. © Airborne77 / Fotolia)
Kompostownik krok 4) dżdżownice
KROK 4) ZAPROŚ do pryzmy dżdżownice, które pomogą w szybkim przetwarzaniu odpadów, a dodatkowo użyźnią kompost swoimi odchodami. W sklepie wędkarskim kup dżdżownice kalifornijskie (czerwone robaki), które są znacznie bardziej żarłoczne od rodzimych gatunków. Są wrażliwe na mrozy, więc w przyszłym roku będziesz musiał rozpocząć hodowlę od nowa. Na dnie rozłóż metalową siatkę, która zatrzyma głodne krety! (fot. © Graham / Fotolia)
Kompostownik krok 5) przerzucanie warstw
KROK 5) PRZERZUCAJ warstwy za każdym razem, gdy dodasz świeżych resztek. To napowietrza pryzmę, przyspiesza rozkład i równomiernie miesza składniki kompostu. Podlewaj pryzmę, gdy tylko zaczyna przesychać. Szybkość rozkładu materii organicznej zależy od temperatury otoczenia (poniżej 6°C przebiega bardzo wolno), dostępu powietrza (bez tlenu kompost gnije) i wilgotności (dżdżownice najchętniej jedzą półpłynny pokarm). (fot. © Oceanprod / Fotolia)
Kompostownik krok 6) dojrzały kompost
KROK 6) WYKORZYSTAJ dojrzały kompost (po roku rozkładu) jako żyzną ziemię ogrodową (ta nie zawsze musi być kupowana w workach). Doskonale sprawdzi się do nawożenia wszystkich upraw i w przeciwieństwie do nawozów mineralnych kompostem nie można przenawozić! Dodawaj go podczas sadzenia lub rozsyp wokół roślin ozdobnych i jadalnych. Warstwa ściółki wzbogaci glebę w składniki pokarmowe, cenną próchnicę i pożyteczne mikroorganizmy. (fot. © ИРИНА ОРЛОВА / Fotolia)

Paweł Romanowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Wojtek

10 Lut 2020, 12:33

Ja na działce używam kompostownika właśnie plastikowego, naprawdę fajna sprawa. Nie miałem nigdy problemu z nim, a kompost jest jak kolega Chajd napisał, ładny.

time image

Gość edek

24 Sie 2014, 06:54

no właśnie mój kompostownik to dół w ziemi i co roku na wiosnę wybieram pod grzadki, wcześniej wrzucając odpadki , trawę itp , czasami przesypuję trochę ziemią,polewam gnojowicą, tr. wapna, mało , ..i tak co roku . Nie wiem , czy liście z winogron zarażone mączniakiem sie nadają

time image

Gość ogrodniczka

29 Kwi 2009, 13:32

Mój plastikowy kompostownik okazał się zbyt mały i kupiłam kompostownik, który mogę w każdej chwili rozbudować. Po za tym jest o wiele ładniejszy.

time image

Gość Chajd

17 Kwi 2009, 11:23

Fajny artykuł. Osobiści polecam kompostowniki plastikowe.Super wygląda i ładnie kompostuje.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje