Jaki wybrać impregnat do drewna konstrukcyjnego i jak go aplikować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jaki wybrać impregnat do drewna konstrukcyjnego i jak go aplikować?

Impregnaty, które chronią przed sinizną, grzybami domowymi i owadami, zapewniają dłuższą żywotność drewnianych elementów więźby dachowej, drewnianego szkieletu, a także wszystkich innych elementów drewnianych wokół domu narażonych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, powinny zawsze stanowić pierwszą warstwę nakładaną na surowe wyszlifowane drewno.

aktualizacja: 2019-09-03 08:31:41

Impregnat biobójczy (jak np. Drewnochron Impregnat Grunt R) można nakładać za pomocą pędzla, wcierając go w strukturę drewna. Co istotne, bardzo obficie, tak żeby drewno było dobrze nasycone. Kolejne warstwy należy nakładać po całkowitym wchłonięciu przez drewno impregnatu. Przed taką impregnacją wilgotność drewna powinna wynosić nie więcej niż 12%.

Powierzchnia drewna powinna być wyszlifowana drobnym papierem ściernym np.: 100 - 120, w zależności od gatunku drewna oraz wymaganej estetyki wykończenia. Szlifowanie drewna przed impregnacją jest bardzo ważne, ponieważ otwiera wiązki przewodzące drewno, dzięki czemu wnikanie środka impregnującego jest większe, a przez to późniejsze zabezpieczenie znacznie trwalsze.

Należy unikać stosowania zbyt drobnego papieru, ponieważ może to doprowadzić do zamknięcia porów drewna. To sprawi, że impregnacja będzie powierzchowna i nie spełni swojego zadania. Impregnację prowadzimy do maksymalnego nasycenia drewna środkiem. Kiedy widzimy, że kolejna warstwa impregnatu już się nie wchłania, pozostawiamy drewno do wyschnięcia.

W dalszych krokach zabezpieczania drewna nakładamy wyroby nawierzchniowe w celu stworzenia powłoki stanowiącej późniejszą barierę zabezpieczającą drewno przed czynnikami zewnętrznymi. Wybierając te produkty warto zwrócić uwagę na te z produktów, których formuła jest głęboko penetrująca i dodatkowo reguluje wilgotność drewna. To kryterium spełniają np. impregnaty rozpuszczalnikowe. Wnikają głębiej i szybciej od preparatów wodorozcieńczalnych. Dobrze, aby impregnat biobójczy zwiększał także przyczepność i wydajność innych wyrobów nawierzchniowych, jak emalie, lakiery czy bejce.

Nie jest to tylko kwestia estetyczna. Konieczne jest połączenie impregnatu biobójczego z preparatem kolorowym, ponieważ tylko one chronią drewno przed działaniem promieniowania UV. Razem stanowią kompletną ochronę.

Impregnat biobójczy
Impregnat biobójczy

Ernest Wesołowski
ekspert Drewnochron i Akademii Technicznej PPG Deco

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Stefan

18 Wrz 2019, 10:15

A tartak jakie preparaty stosuje

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny