Jaki wybrać impregnat do drewna konstrukcyjnego i jak go aplikować?

Jaki wybrać impregnat do drewna konstrukcyjnego i jak go aplikować?

Impregnaty, które chronią przed sinizną, grzybami domowymi i owadami, zapewniają dłuższą żywotność drewnianych elementów więźby dachowej, drewnianego szkieletu, a także wszystkich innych elementów drewnianych wokół domu narażonych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, powinny zawsze stanowić pierwszą warstwę nakładaną na surowe wyszlifowane drewno.

Impregnat biobójczy (jak np. Drewnochron Impregnat Grunt R) można nakładać za pomocą pędzla, wcierając go w strukturę drewna. Co istotne, bardzo obficie, tak żeby drewno było dobrze nasycone. Kolejne warstwy należy nakładać po całkowitym wchłonięciu przez drewno impregnatu. Przed taką impregnacją wilgotność drewna powinna wynosić nie więcej niż 12%.

Powierzchnia drewna powinna być wyszlifowana drobnym papierem ściernym np.: 100 - 120, w zależności od gatunku drewna oraz wymaganej estetyki wykończenia. Szlifowanie drewna przed impregnacją jest bardzo ważne, ponieważ otwiera wiązki przewodzące drewno, dzięki czemu wnikanie środka impregnującego jest większe, a przez to późniejsze zabezpieczenie znacznie trwalsze.

Należy unikać stosowania zbyt drobnego papieru, ponieważ może to doprowadzić do zamknięcia porów drewna. To sprawi, że impregnacja będzie powierzchowna i nie spełni swojego zadania. Impregnację prowadzimy do maksymalnego nasycenia drewna środkiem. Kiedy widzimy, że kolejna warstwa impregnatu już się nie wchłania, pozostawiamy drewno do wyschnięcia.

W dalszych krokach zabezpieczania drewna nakładamy wyroby nawierzchniowe w celu stworzenia powłoki stanowiącej późniejszą barierę zabezpieczającą drewno przed czynnikami zewnętrznymi. Wybierając te produkty warto zwrócić uwagę na te z produktów, których formuła jest głęboko penetrująca i dodatkowo reguluje wilgotność drewna. To kryterium spełniają np. impregnaty rozpuszczalnikowe. Wnikają głębiej i szybciej od preparatów wodorozcieńczalnych. Dobrze, aby impregnat biobójczy zwiększał także przyczepność i wydajność innych wyrobów nawierzchniowych, jak emalie, lakiery czy bejce.

Nie jest to tylko kwestia estetyczna. Konieczne jest połączenie impregnatu biobójczego z preparatem kolorowym, ponieważ tylko one chronią drewno przed działaniem promieniowania UV. Razem stanowią kompletną ochronę.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Impregnat biobójczy
Impregnat biobójczy

Ernest Wesołowski
ekspert Drewnochron i Akademii Technicznej PPG Deco

Komentarze

Gość Stefan
18-09-2019 12:15
A tartak jakie preparaty stosuje
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz