Jak zrobić "podłogówkę" na stropie drewnianym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak zrobić "podłogówkę" na stropie drewnianym?

Zamierzam wybudować dom drewniany i chciałbym zarówno na górze, jak i na dole, zrobić ogrzewanie podłogowe. Dół to nie problem, bo tam planuję typową podłogę na gruncie, ale jak zrobić "podłogówkę" na stropie drewnianym?

Odpowiedź eksperta: Najlepszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji wykonanie na drewnianym stropie typowej wylewki, w której zostaną zatopione rury wodnego ogrzewania podłogowego. Jednak oznacza to dość znaczne obciążenie, które musi uwzględnić projektant stropu. Warto pomyśleć o wykorzystaniu gęściej ułożonych rur o niewielkiej średnicy i cieńszej, a więc i lżejszej wylewki, oczywiście z odpowiedniej mieszanki do wykonywania jastrychów.

Można też wykorzystać specjalne systemowe płyty styropianowe przeznaczone do układania rurek ogrzewania podłogowego, a następnie do przykrycia płytami włóknowo-cementowymi lub włóknowo-gipsowymi, czyli tzw. suchym jastrychem. Taka konstrukcja będzie stosunkowo lekka.

Natomiast montaż ogrzewania podłogowego na typowym stropie drewnianym nie jest dobrym pomysłem. Wynika to przede wszystkim z dużego oporu cieplnego podkładu i pokrycia podłogowego wykonywanego najczęściej z płyt OSB lub desek, co sprawia, że ciepło z trudem przenika przez te warstwy. Instalacja taka nie zapewnia też równomiernego rozkładu temperatury - w miejscu przebiegu rur grzewczych podłoga będzie wyraźnie cieplejsza niż na pozostałej powierzchni, co negatywnie wpływa również na "pracę" elementów drewnianych.

Mogą tez wystąpić problemy z utrzymaniem stabilnej temperatury w pomieszczeniu, gdyż niewielka bezwładność cieplna układu wymagać będzie zasilania wodą o znacznym zróżnicowaniu temperatury, do czego potrzebny będzie oddzielny układ sterowania obiegiem grzewczym.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Pośrednim niekorzystnym efektem zainstalowania podłogówki na stropie drewnianym będzie trudne jego wyciszenie, gdyż pod poszyciem podłogowym musi pozostawać wolna przestrzeń. Jeśli jednak ktoś uprze się przy takim rozwiązaniu, to na konstrukcji stropowej należy ułożyć ocieplenie z wełny mineralnej pokrytej warstwą folii aluminiowej, a na belkach zamocować "grzebień" np. z łat drewnianych, w którego wycięciach ułożone będą rury grzewcze. Efektywność i równomierność ogrzewania poprawi umieszczenie na rurach radiatorów np. z blachy aluminiowej.

 

Redakcja BD

fot. animus (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Ania

30 Paź 2018, 17:06

Witam . Remontuje stary dom . Ma on na górze strop drewniany. Czy mogę podłogę ocieplić styropianem i kłaść podłogowe . Czy muszę robić wylewke ?

time image

Gość miras

26 Maj 2015, 19:30

eksperci mogą sobie odpuścić te durne dorady, izolujeszs podłogę, równasz ją nabitkami lub dechami nabitymi w odleglościach grubości pexa, mata grzewcza na to i panele masz podłogę docieploną i grzaną.

time image

Gość Mariusz33

29 Mar 2013, 14:50

Jest możliwe wykonanie takiego ogrzewania pomocą takich blach z rowkami na rurę pex którą sie montuje do belek ,wykonywałem coś takiego w uk jerzeli chodzi o grzanie spisuje sie super tylko trzeba dobrze wyizolować podłgę pod tymi blachami

time image

Gość Artur W

13 Paź 2011, 11:15

Można też zastosować uchwyty legarowe i płyty grzewcze z aluminium - rozwiązanie jest droższe, ale dużo lżejsze. Stosowane do domów drewnianych i do renowacji.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!