Jak zrobić "podłogówkę" na stropie drewnianym?

Jak zrobić "podłogówkę" na stropie drewnianym?

Zamierzam wybudować dom drewniany i chciałbym zarówno na górze, jak i na dole, zrobić ogrzewanie podłogowe. Dół to nie problem, bo tam planuję typową podłogę na gruncie, ale jak zrobić "podłogówkę" na stropie drewnianym?

Odpowiedź eksperta: Najlepszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji wykonanie na drewnianym stropie typowej wylewki, w której zostaną zatopione rury wodnego ogrzewania podłogowego. Jednak oznacza to dość znaczne obciążenie, które musi uwzględnić projektant stropu. Warto pomyśleć o wykorzystaniu gęściej ułożonych rur o niewielkiej średnicy i cieńszej, a więc i lżejszej wylewki, oczywiście z odpowiedniej mieszanki do wykonywania jastrychów.

Można też wykorzystać specjalne systemowe płyty styropianowe przeznaczone do układania rurek ogrzewania podłogowego, a następnie do przykrycia płytami włóknowo-cementowymi lub włóknowo-gipsowymi, czyli tzw. suchym jastrychem. Taka konstrukcja będzie stosunkowo lekka.

Natomiast montaż ogrzewania podłogowego na typowym stropie drewnianym nie jest dobrym pomysłem. Wynika to przede wszystkim z dużego oporu cieplnego podkładu i pokrycia podłogowego wykonywanego najczęściej z płyt OSB lub desek, co sprawia, że ciepło z trudem przenika przez te warstwy. Instalacja taka nie zapewnia też równomiernego rozkładu temperatury - w miejscu przebiegu rur grzewczych podłoga będzie wyraźnie cieplejsza niż na pozostałej powierzchni, co negatywnie wpływa również na "pracę" elementów drewnianych.

Mogą tez wystąpić problemy z utrzymaniem stabilnej temperatury w pomieszczeniu, gdyż niewielka bezwładność cieplna układu wymagać będzie zasilania wodą o znacznym zróżnicowaniu temperatury, do czego potrzebny będzie oddzielny układ sterowania obiegiem grzewczym.

Pośrednim niekorzystnym efektem zainstalowania podłogówki na stropie drewnianym będzie trudne jego wyciszenie, gdyż pod poszyciem podłogowym musi pozostawać wolna przestrzeń. Jeśli jednak ktoś uprze się przy takim rozwiązaniu, to na konstrukcji stropowej należy ułożyć ocieplenie z wełny mineralnej pokrytej warstwą folii aluminiowej, a na belkach zamocować "grzebień" np. z łat drewnianych, w którego wycięciach ułożone będą rury grzewcze. Efektywność i równomierność ogrzewania poprawi umieszczenie na rurach radiatorów np. z blachy aluminiowej.

Redakcja BD

fot. animus (forum.budujemydom.pl)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
21-04-2023 14:15
Komentarz dodany przez Andrzej S: Ja w takiej sytuacji ułożyłem 2 lata temu Waterpanele i póki co śmiga, gdyby coś się zmieniło dam znać
Gość Ania
30-10-2018 18:06
Witam . Remontuje stary dom . Ma on na górze strop drewniany. Czy mogę podłogę ocieplić styropianem i kłaść podłogowe . Czy muszę robić wylewke ?
Gość miras
26-05-2015 21:30
eksperci mogą sobie odpuścić te durne dorady, izolujeszs podłogę, równasz ją nabitkami lub dechami nabitymi w odleglościach grubości pexa, mata grzewcza na to i panele masz podłogę docieploną i grzaną.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz