Jak dobrać narzędzia ogrodnicze?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak dobrać narzędzia ogrodnicze?

W ciepłe dni wiele osób wychodzi do swoich ogrodów, aby w nich popracować i nadać im odświeżony, wymarzony wygląd. I wtedy pojawia się następujące pytanie - jak się za to zabrać? Odpowiednio dobrane narzędzia sprawią, że takie zadanie będzie samą przyjemnością.

aktualizacja: 2019-08-26 09:30:07

Często zdarza się, że przydomowe ogrody pozostają zaniedbane. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób kojarzy prace ogrodowe z ciężkim sprzętem wymagającym fachowej wiedzy do jego obsługi. Na szczęście, na rynku istnieją profesjonalne modele urządzeń, przeznaczone dla osób niebędących profesjonalistami - lekkie, proste w obsłudze, wielozadaniowe i przede wszystkim funkcjonalne. W zależności od tego, co chcemy zrobić, zmienić, czy też poprawić, mamy do wyboru różne narzędzia, dostosowane do potrzeb użytkowników.

Czas na pierwsze cięcia

Jak wiadomo, połączenie słońca i deszczu powoduje, że roślinność zaczyna bujnie rosnąć. Gałęzie się rozrastają, a liście zaczynają pączkować. Może stać się to problemem, gdy zaczną przerastać ogrodzenie, zasłaniać widoki lub blokować dostęp do światła innym roślinom. Dlatego też najlepiej zacząć od podcinania ich tam, gdzie najbardziej jest to potrzebne. Do takiego zadania idealnie sprawdzają się ręczne nożyce do żywopłotów. Służą one do cięcia roślin o różnych długościach. Takie narzędzia są lekkie i małe, a co za tym idzie poręczne.

- Dobrym wyborem jest model PB 10 firmy STIHL. Problemów z jego obsługą nie będzie miała nawet osoba podejmująca się prac w ogrodzie po raz pierwszy. Dużą zaletą jest regulacja ostrzy bez użycia narzędzi oraz odbojniki chroniące nadgarstki. Zapewnia to duży komfort oraz bezpieczeństwo. Do lżejszych zadań idealnie sprawdzi się sekator ogrodowy. Jest on podstawowym wyposażeniem każdego ogrodnika. Bez problemu można nim podciąć liście lub łodygi. Co więcej, przeciwostrze z rowkiem służy do odprowadzania soków roślinnych. Jeśli ktoś chce dokonać w swoim ogrodzie jedynie drobnych zmian, najlepiej sprawdzi się profesjonalny sekator Bypass PG 30. To narzędzie pozwala zadbać o wygląd, kondycję i owocowanie krzewów, drzew czy kwiatów - tłumaczy ekspert STIHL Jarosław Ptak.

Precyzja za jednym zamachem

Trudno sobie wyobrazić idealne oraz równe podcięcie żywopłotu bądź trawnika bez większego wysiłku. Wydaje się to skomplikowanym zadaniem, co więcej czasochłonnym i męczącym. Ta wizja często powoduje, że właściciele ogrodów długo odkładają rozpoczęcie pracy. Jak się okazuje, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Potrzeba jedynie odpowiednich narzędzi. Dobrym wyborem będą nożyce akumulatorowe. STIHL posiada w swojej ofercie urządzenia tego typu, przeznaczone do różnych rodzajów zadań ogrodniczych, w zależności od potrzeb i wymagań. Kompaktowy model, HSA 56, jest lekki i wydajny. Można nim podciąć żywopłoty zarówno w ogrodzie, jak i poza domem.

- Nie dość, że te nożyce są łatwe w obsłudze, to w dodatku ciche. Dzięki temu nie ma potrzeby zakładania ochronników słuchu, co zapewnia większy komfort pracy. Dodatkowo, dzięki innowacyjnej geometrii ostrza, możliwe jest cięcie większej liczby gałęzi naraz - wyjaśnia Jarosław Ptak.

Najmniejszym modelem nożyc jest HSA 25, stworzony do zadań specjalnych, czyli tam, gdzie zwykłe nożyce by sobie nie poradziły. Produkt idealnie radzi sobie w zakamarkach, miejscach trudno dostępnych oraz tam, gdzie każdy szczegół jest ważny. Dzięki precyzji działania jest on w stanie wyrównać każdy trawnik czy też żywopłot. Jego wielozadaniowość sprawia, że pielęgnacja, a także przycięcie jest możliwe za jednym razem.

Nożyce HSA 25
Nożyce HSA 25

Widoczne efekty przy minimalnym wysiłku

Jeżeli zaś chodzi o dbanie o drzewa, to zadanie jest wyjątkowo trudne, gdy nie posiada się odpowiedniego sprzętu. Dla kogoś nielubiącego pracy na wysokościach, wydaje się to wręcz niemożliwe. Dlatego też często drzewa, bez odpowiedniej pielęgnacji, zaczynają się rozrastać poza kontrolą. Problem powiększa się, gdy utrudniają funkcjonowanie innym roślinom.

- W swojej ofercie mamy na przykład podkrzesywarkę HT 103. Co najważniejsze, aby osiągnąć oczekiwany rezultat nie jest potrzebne korzystanie z drabiny lub podnośnika. Łatwe uruchamianie i zoptymalizowana wydajność cięcia sprawiają, że otrzymanie pożądanych efektów nie wiąże się z dużym wysiłkiem ani nakładem czasu. Mimo, że zadanie jest trudne i wymagające, dzięki temu produktowi można mieć pewność, że praca zostanie dobrze wykonana - podkreśla ekspert marki STIHL.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dobry zakup wymaga analizy

Jeśli chcemy, aby każdy zakątek naszego ogrodu wyglądał perfekcyjnie, przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu należy najpierw dokładnie zapoznać się z opisem produktu. Jednak najważniejsze jest, aby dowiedzieć się do jakiego rodzaju czynności on służy. Nie trzeba być ekspertem, aby stworzyć ogród swoich marzeń. W internecie znajduje się wiele filmów instruktażowych dla osób, które chcą coś zmienić, lecz nie wiedzą, jak się za to zabrać. Pokazują one, jak używa się narzędzi oraz w jaki sposób można z ich pomocą zadbać o swoje rośliny.

Ważne jest, aby zajmowanie się ogrodem nie spędzało nikomu snu z powiek, lecz było formą aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki temu, praca na domowym podwórku może być zarówno pożyteczna, jak i przyjemna. Pogoda na zewnątrz dodatkowo zachęca, aby wyjść na świeże powietrze. Przekonaj się sam, że nie trzeba leżeć na kanapie, aby się zrelaksować.

Porada Stihl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny