Przyczyny niskiej wydajności pompy głębinowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Przyczyny niskiej wydajności pompy głębinowej

Problem pierwszy: po latach spadła wydajność studni głębinowej (11 m) do 250 l/dobę. Czy można zastosować zbiornik dodatkowy, gromadzący nadwyżkę wody? Jak go automatycznie kontrolować? Problem drugi: pompa zasysa czasem piasek - już raz zatarła się, a to duży wydatek. Czy można zabezpieczyć pompę przed zasysaniem piasku? Jak? Jakiś czujnik?

aktualizacja: 2020-08-28 08:12:09

Odpowiedź eksperta: Niestety tylko w niewielkim zakresie mogę udzielić odpowiedzi. Z bardzo prostej przyczyny: Omnigena zajmuje się jedynie pompami, a wszystkie problemy są poza pompą.

Według mojej wiedzy wydajność studni 250l/dobę jest drastycznie niska. Wydaje się, że taka studnia nie rokuje nadziei i od tego należało by zacząć. Już wydajność studni 250 l na godz. świadczy o słabości źródła. Jeżeli lustro wody spadło do 11 m to wydaje się dziwne, że pompa zasysająca jeszcze chce pompować. Pompy zasysające według teorii nie mają prawa ssać poniżej 10 m, a w praktyce jest to 8 m. Przy tak niskiej wydajności studni jest tylko kwestią czasu jak nastąpi tzw. zerwanie słupa ssącego wody i pompa może się zatrzeć.

Pokazywanie się piasku w wodzie tylko potwierdza, że studnia jest "na ostatnich nogach" i według mojej wiedzy na to nie ma lekarstwa. Co gorsze piasek w wodzie spowoduje zniszczenie mechanicznego uszczelnienia i pompa będzie przeciekała w części gdzie łączy się ona z silnikiem. Co do wydajności i jej piaszczenia bardziej kompetentny będzie doświadczony studniarz.

Oczywiście można zastosować nie tyle dodatkowy co większy zbiornik hydroforowy. Taki zbiornik jest kontrolowany automatycznie poprzez wyłącznik ciśnieniowy, ale w tym przypadku istotniejsze jest kontrolowanie poziomu wody w studni na przykład za pomocą sond które wyłączą pompę jeżeli lustro wody obniży się poniżej poziomu grożącego sucho biegiem.

Niestety nie znam żadnego skutecznego zabezpieczenia przed piaskiem. Bardzo dokładny filtr założony przed pompą (po stronie ssącej) spowoduje tak znaczące opory, że możliwość zasysania znacznie ograniczy się i pompa przestanie zasysać. Nie znam żadnych czujników piasku.

Może cię zainteresować
Jak działa pompa abisynka? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Wszystko o rurach spustowych Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak podłączyć pływak do pompy wody? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho?
Zobacz więcej Zwiń

Mam bardzo poważne obawy czy ze względu na stan studni jakiekolwiek inwestycje bez poprawienia (wykonania nowego źródła) mają sens.

Michał Kochanowski
Omnigena
fot. remiz / forum.budujemydom.pl

Zdaniem naszych Czytelników

07 Nov 2017, 07:34

A może nie masz po prostu odpowiednich warunków geotermalnych?

Gość Paweł

07 Nov 2017, 03:36

Zdemontuj wszystko ze studni . Trzeba koniecznie pogłębić studnię. Tylko tu pytanie jakiej średnicy są rury osłonowe? Jeśli 125 jesteś uratowany ;) bo z powodzeniem włożysz 110tękę w otwór ;)lecz przed włożeniem 110tki musisz zrobić tak zwany filtr nawiercając otwory o średnicy ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!