Oczko wodne z pozwoleniem, czy bez?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Oczko wodne z pozwoleniem, czy bez?

Niedawno postawiłem dom i jestem w trakcie urządzania ogrodu. Chciałbym wybudować oczko wodne o powierzchni 35 m2. Czy wymaga to pozwolenia na budowę?

aktualizacja: 2022-04-28 17:19:13

Odpowiedź eksperta: Oczkiem wodnym jest otwarty zbiornik wodny, służący celom rekreacyjnym, o lustrze wody nieprzekraczającym 50 m2 (bez względu na inne gabaryty inwestycji). Budowa takich zbiorników nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, tylko zgłoszenia. Jeżeli zdecydowałby się Pan na zbiornik, którego powierzchnia byłaby większa niż 50 m2, pozwolenie na budowę byłoby niezbędne.

W przypadku oczka wodnego o powierzchni 35 m2 ma Pan więc dwie możliwości:

  • dokonać zgłoszenia dotyczącego robót budowlanych lub
  • wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. 

Oznacza to, że to do Pana należy wybór, czy dokona Pan zgłoszenia czy wystąpi z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Jeżeli zdecyduje się Pan na zgłoszenie, to proszę określić w nim rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi (lokalnymi) przepisami.

 

Redakcja BD
fot. Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Zgadza się, przydomowe oczko wodne lub basen o powierzchni do 50 m2 włącznie nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Jednak skoro przepis mówi o przydomowych obiektach to dotyczy nieruchomości zabudowanej. Z kolei co do przytoczonego w linku wyroku WSA w Rzeszowie (50 ...

time image

Gość Tomas

05 Sty 2021, 22:05

https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/srodowisko/4620405,Czy-oczko-wodne-lub-staw-wybudujemy-bez-trudu.html Temat przydomowych zbiorników wodnych jest powiązany z kilkoma aktami prawnymi. Pierwszy z nich to ustawa prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414).   Po ...

Przydomowe oczka wodne czy baseny o powierzchni do 50 m2 można budować na zgłoszenie - większe wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

time image

Gość Kamila

12 Paź 2016, 17:46

Wita. Wykonuję projekt ogrodu dla klienta. W ogrodzie ma znajdować się staw kąpielowy. Wiem, że przepisy się pozmieniały odnośnie pozwoleń. Cały staw ma mieć 195m2 a strefa kąpielowa 40m2. Jakie wymagane są dokumenty? Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!