Jaka jest trwałość drewnianych konstrukcji prefabrykowanych?

Jaka jest trwałość drewnianych konstrukcji prefabrykowanych?

Jaka jest trwałość drewnianych konstrukcji prefabrykowanych? Co wpływa na trwałość takich budynków?

Odpowiedź eksperta: Trwałość prefabrykowanych domów drewnianych można - póki co - ocenić tylko na podstawie doświadczeń krajów, gdzie takie domy budowane są znacznie dłużej niż w Polsce i mają swoją zasłużoną renomę, co przekłada się na ich udział w ogólnym wolumenie budowanych domów.

W Skandynawii udział domów prefabrykowanych drewnianych w ogólnej liczbie stawianych domów jednorodzinnych sięga 80%. W Niemczech i Austrii udział ten jest mniejszy, lecz wynosi (w poszczególnych landach) od 10 do 25%. W Polsce udział takich budynków w ogólnej ilości domów szacuje się na śladowym poziomie 1-2%.

Firmy polskie, stosujące tę technologię produkcji domów (jest ich w Polsce kilkanaście), gros swojej produkcji wysyłają na eksport (głównie Niemcy, Austria i kraje skandynawskie), co wymaga uzyskania odpowiednich certyfikatów instytutów europejskich. Uzyskanie EAT (Europejska Aprobata Techniczna) lub Certyfikatu Zachodniego Instytutu Kontroli Jakości wymaga stosowania wymagającego reżimu technologicznego w produkcji prefabrykatów oraz stosowania materiałów i wyrobów najwyższej jakości.

Produkcja prefabrykatów w maksymalnym możliwym zakresie (kompletne ściany z wstawioną stolarką okienną, wykonana warstwa elewacyjna - poza ostatnią warstwą tynku, wyszpachlowane powierzchnie wewnętrzne ścian, gotowe ocieplone panele stropowe i dachowe itd.) w dobrze wyposażonych i ogrzewanych halach fabrycznych, w połączeniu z opisaną wyżej certyfikacją produkcji, wymagającą stałej kontroli jakości - to czynniki mające zasadniczy wpływ na uzyskanie możliwie najwyższego parametru "trwałości" budynków wykonanych taką metodą.

W umowach na realizację domów w tej technologii, dajemy gwarancję na konstrukcję na 30 lat. Faktyczna trwałość - przy zachowaniu reżimu technologicznego w produkcji i montażu domów oraz przy dbałości użytkowania o utrzymywanie właściwych parametrów cieplno-wilgotnościowych - jest o wiele, wiele większa.

Budynki wykonane w technologii szkieletu drewnianego w wersji niemieckiej Fachwerk - zwanej w Polsce "murem pruskim" stoją u nas od kilkuset lat (na Śląsku, w Wielkopolsce, na Pomorzu) i są dalej użytkowane. W Niemczech najstarsze domy w tej technologii istnieją od prawie 1000 lat, a obecna technika wykonywania domów ma się do tej sprzed wieków tak, jak komputer do liczydła.

 

Kazimierz Cios
prezes zarządu VARIOHAUS PL Sp. z o.o.
fot. Variohaus

Komentarze

daggulka
27-01-2016 11:44
Cytat Liczydło jest długowieczne a komputer zaraz szlak trafi Aśśśśśśśś wymyślił - to po pierwsze Po drugie .... "szlag"
Gość Z...
27-01-2016 11:41
Liczydło jest długowieczne a komputer zaraz szlak trafi
Gość luka
13-01-2016 17:38
A dlaczego szkielet w stanach a nie u nas? pawpap..... a co to u nas są jakieś ekstremalne warunki pogodowe i klimatyczne że się nie sprawdzi czy co? mrozy po -30 stopni i upały po 45 czy wiatry huraganowe po 130km/h. Ludzie zaczynają dopiero patrzeć na oczy że nie ma co domu na 100 ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz