Porady: Domy pod klucz
Dom prefabrykowany w szkielecie drewnianym - czy drewna trzeba się bać?
Drewno jako materiał budowlany jest używane od wieków, jednak współczesna technologia prefabrykacji w szkielecie drewnianym wprowadza zupełnie nową jakość, której nie należy się obawiać. Prefabrykowane domy drewniane mają wiele zalet, przekładających się na trwałość, wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji.
Jakie są zalety domów z bali?
Budynki z bali w naturalny sposób sprzyjają dobremu stanu zdrowia. Lite drewno ma zdolność wchłaniania wilgoci i uwalniania jej w pomieszczeniach, kiedy wysycha. Dzięki temu wilgotność powietrza takiego domu plasuje się na poziomie 30-50% tworząc optymalne warunki życia.
Szybko i energooszczędnie. Co to są panele SIP?
SIP to skrót od angielskiego określenia Structural Insulated Panels, czyli izolacyjne panele strukturalne. Na pierwszy rzut oka przypominają lody śmietankowe w wafelku. Są używane w dość nowej i jeszcze nie do końca u nas rozpowszechnionej metodzie budowy, która jest zamiennikiem technologii szkieletowej.
Ściany ze słomy? To możliwe! Czym są domy zwane potocznie "słomiaki"?
"Słomiaki" - domy ze słomy, mogą kojarzyć się z przeszłością, ale to właśnie one stają się symbolem nowoczesnego, proekologicznego podejścia do życia. Dowiedz się o nich więcej!
Ile kosztuje dom szkieletowy?
Jak kształtują się ceny budowy domów szkieletowych w zależności od ich wielkości, oraz jakie elementy są wliczone w podstawowy zakres oferty większości firm budowlanych? Poznajmy również, dlaczego szybkość realizacji może być decydującym czynnikiem obniżającym ogólne koszty inwestycji, szczególnie dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą angażować się w długotrwałe zobowiązania kredytowe.
Od startu do realizacji marzeń. Jak opracować plan budowy wymarzonego domu?
Budowa domu jednorodzinnego z tarasem i urokliwym ogrodem pełnym kwiatów to marzenie wielu Polaków. Dom nie tylko zapewnia wygodę, ale też tworzy przestrzeń, swoją oazę spokoju i własne miejsce na ziemi. To inwestycja w relacje rodzinne, pozwalająca tworzyć własną historię i tradycje. Dom to symbol stabilności i bezpieczeństwa, dający pewność jutra. Budowa własnego domu to otwarcie się na wiele możliwości i spełnienie marzenia o wyjątkowym miejscu do życia.
Na jakich zasadach można budować domy do 70 m2?
Jak to jest z budową domów do 70 m2, można je stawiać bez pozwolenia i projektu, czy nie? Bo raz czytam, że wystarczą odręczne rysunki, a gdzie indziej, że konieczny jest projekt.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając projekt domu drewnianego?
Budowa domu to bardzo ważna życiowa decyzja. Oczywiście ekonomia i budżet są ważnym czynnikiem dla każdego inwestora, natomiast należy pamiętać że buduje się dla siebie, na długie lata użytkowania i cieszenia się życiem. Dom niekiedy buduje się tylko raz!
Ściany wykonane z klocków styropianowych - jakie są zalety technologii?
Ściany wykonane z klocków styropianowych mają kilka niezaprzeczalnych zalet, dzięki czemu stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.
Jakie są zalety budowy domu z wykorzystaniem klocków styropianowych?
Dzięki technologii IZODOM2000 można wybudować naprawdę tani w utrzymaniu dom. Technologia IZODOM2000 pozwala na osiągnięcie dużych oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzacji - nawet do 70-90% większych, niż ma to miejsce w przypadku technologii tradycyjnej. Trudno przecenić ten walor w obecnej sytuacji, w której zarówno cena energii elektrycznej, jak i gazu oraz pelletu i węgla, notują coraz większe wzrosty. Na obecną sytuację wpływ ma szereg czynników geopolitycznych - wojna na Ukrainie, niedawna pandemia oraz konieczność troski o atmosferę.
Jakie są zalety i wady domów z drewna?
Niewątpliwie największą zaletą domów budowanych z drewna jest niepowtarzalny i trudny do uzyskania w innych technologiach prozdrowotny mikroklimat wnętrza budynku. Drewno jest surowcem naturalnym posiadającym zdolność do samoregulacji wilgotności. Poza tym drewno też izoluje, dlatego taki dom można szybciej ogrzać w zimie. Z kolei w okresie letnim nie nagrzewają się znacznie. Tego rodzaju zalety czynią taki dom bardzo energooszczędnym.
Jakie drewno wybrać do budowy domu z bali?
Przez całe stulecia w Polsce budowano głównie domy drewniane. Po drugiej wojnie światowej zmieniło się to tak mocno, że dziś budynki z drewna wznoszone są bardzo rzadko. Czy w kraju z tak bogatą tradycją architektury drewnianej jak nasza, ta tendencja może się znowu odwrócić?
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny na budowę domu?
Decyzja o budowie własnego domu bywa efektem długotrwałego procesu decyzyjnego. Gdy zostanie już podjęta, pojawia się nowe wyzwanie - znalezienie optymalnego sposobu finansowania. Jak zatem wybrać kredyt hipoteczny?
Jaka jest trwałość drewnianych konstrukcji prefabrykowanych?
Jaka jest trwałość drewnianych konstrukcji prefabrykowanych? Co wpływa na trwałość takich budynków?
Jakie są zalety budowania domów z kształtek styropianowych?
Odpowiedź eksperta: Na budowę domu z kształtek styropianowych warto zdecydować się, jeżeli zależy nam na znacznym skróceniu czasu budowy, doskonałych parametrach izolacyjnych, oraz obniżeniu rachunków za energię. Konstrukcja taka nazywana jest także budową w systemie szalunku traconego. Kształtki układamy jak klocki, a rdzeń wypełniamy betonem. Elementów nie usuwa się, pozostają one jako gotowa izolacja ścian.
Dlaczego warto budować dom z generalnym wykonawcą?
Budować z generalnym wykonawcą czy systemem gospodarczym?
Jakie są zalety budowy domów w technologii szkieletowej drewnianej?
Zalety budowy domów w technologii szkieletowej drewnianej.
Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB?
Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB? I tak planuję na elewacji deski a nie tynk, a w Skandynawii widziałem takie domy bez płyt od zewnątrz. Czy rezygnacja z płyty wymusza jakieś zmiany w konstrukcji np. poziome usztywnienie słupków w inny sposób?
Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować drewniany wygląd elewacji i wnętrza domu?
Przymierzam się do budowy domu z bali, lecz zdaję sobie sprawę, że nie zapewni on wystarczającej ciepłochronności bez dodatkowej izolacji. Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować „drewniany” wygląd elewacji i wnętrza domu?
Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów?
Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów? Wybrałam dość prosty domek o powierzchni 160 m2 i zależy mi na szybkiej budowie. Dom ma mieć konstrukcję betonową lub keramzytobetonową montowaną z elementów wielkowymiarowych. Jaki jest czas i koszt jego wykonania w porównaniu z wykonaniem tradycyjnym?
Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?
Odpowiedź eksperta: Największe ryzyko ponoszą Państwo do chwili przeniesienia własności nieruchomości na Państwa rzecz.