Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
aktualizacja: 2010-04-07 11:08:24
Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB?

Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB? I tak planuję na elewacji deski a nie tynk, a w Skandynawii widziałem takie domy bez płyt od zewnątrz. Czy rezygnacja z płyty wymusza jakieś zmiany w konstrukcji np. poziome usztywnienie słupków w inny sposób?

Odpowiedź eksperta: Teoretycznie zamiana płyty OSB na deski nie powoduje konieczności dokonywania większych zmian w konstrukcji ściany. Jednak jest to dość rzadko stosowane rozwiązanie. Jeśli deski są warstwą elewacyjną, to są narażone na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych.

Oznacza to np. przenoszenie naprężeń związanych ze zmianą temperatury i wilgotności na konstrukcję ściany. Nie gwarantuje też szczelności pokrycia, musi je więc zapewnić warstwa wiatroizolacji. Trzeba też pamiętać, że deski muszą być przybite poziomo.

Ściany zewnętrzne w domach szkieletowych zwykle usztywnia się płytami OSB. Pozwala to na niemal dowolne wykończenie elewacji Ściany zewnętrzne w domach szkieletowych zwykle usztywnia się płytami OSB. Pozwala to na niemal dowolne wykończenie elewacji (fot. ModernDach)

 

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość TomaszS

05 Sie 2014, 13:51

Układ płytowy zamocowany na ścianie, której konstrukcję tworzą słupki drewniane - usztywnia go w dwóch kierunkach tej płaszczyzny. Przybicie samych poziomych desek o czym napomina "ekspert" spowodowałoby złożenie się ściany bez udziału niesprzyjających warunków atmosferycznych. ...

time image

30 Paź 2010, 19:05

Cytat Odpowiedź eksperta dotyczyła elewacji elewacji z desek a nie usztywniania konstrukcji szkieletowej. Pomocnik zadał konkretne pytanie:"Czy rezygnacja z płyty wymusza jakieś zmiany w konstrukcji np. poziome usztywnienie ...

time image

25 Paź 2010, 08:10

Cytat Redakcjo, litości! Jako usztywnienie deski powinny być wbite po ukosie, aby stężyć konstrukcję!I żadna wilgoć i zmiany temperatury nie mają na konstrukcję wpływu, jeśli elewacja z desek jest dobrze wykonana. Pozdrawiam,Agnieszka ...

time image

Gość Agnieszka Lipka

24 Paź 2010, 19:01

Redakcjo, litości! Jako usztywnienie deski powinny być wbite po ukosie, aby stężyć konstrukcję! I żadna wilgoć i zmiany temperatury nie mają na konstrukcję wpływu, jeśli elewacja z desek jest dobrze wykonana. Pozdrawiam, Agnieszka Lipka Inez Co. Domy Kanadyjskie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny