Odpowiedź eksperta:
Technologia szkieletowa to najszybsza z dostępnych technologii budowy - dom powstaje w 3 miesiące włącznie z fundamentem i wszystkimi instalacjami.
Jednym z rodzajów technologii szkieletowych jest tzw. technologia ciężka niemiecka prefabrykowana. W tej technologii możemy zastosować wszelkie ciężkie materiały w tym dachówkę cementową lub ceramiczną na dach czy też wylewkę betonową na strop na poddaszu, ponieważ konstrukcja zniesie takie obciążenie.
Taki typ dachówki i wylewka dodatkowo dociąża i stabilizuje konstrukcję budynku – budynek jest więc trwały i odporny na huragany.
Strop złożony z wielu warstw o różnych gęstościach z różnych materiałów w tym: beton, styropian, wełna, drewno, powoduje znaczną redukcję hałasu – budynek jest doskonale wyciszony. Poprzez zastosowanie wełny mineralnej w ścianach wewnętrznych i zewnętrznych budynek jest również doskonale wyciszony pomiędzy pomieszczeniami i od hałasu z zewnątrz.
Odpowiednia termoizolacja stanowiąca blisko 80% grubości ściany przekłada się na doskonałe właściwości energooszczędne budynku – do 70% redukcji kosztów ogrzewania oraz do 70% redukcji CO2 w stosunku do domu murowanego. W technologii ciężkiej niemieckiej, w trosce o jakość zazwyczaj nie stosuje się drewna z tartaku, tylko najwyższej jakości drewno konstrukcyjne KVH, suszone komorowo, czterostronnie strugane i fazowane na krawędziach, którego nie można kupić w Polsce. Jest więc sprowadzane z Niemiec lub z Austrii.
Kompleksowe wykonanie budynku przez jedną firmę daje Inwestorowi poczucie spokoju, ponieważ zdejmuje z niego obowiązek osobistego i ciągłego nadzorowania budowy, a także kontrolowania wielu ekip.
Zbigniew Wysocki
Domikon
fot. Domikon