Na jakie parametry należy zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny na budowę domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny na budowę domu?

Decyzja o budowie własnego domu bywa efektem długotrwałego procesu decyzyjnego. Gdy zostanie już podjęta, pojawia się nowe wyzwanie - znalezienie optymalnego sposobu finansowania. Jak zatem wybrać kredyt hipoteczny?

aktualizacja: 2020-07-23 09:14:08

Odejdę tutaj od utartych schematów, że najważniejsza jest cena. Owszem jest ważna, bo będziemy żyć z kredytem przez następne 20-30 lat. Będzie to zdecydowanie jedno z wyższych zobowiązań w naszym domowym budżecie. Ale cena to nie tylko oprocentowanie kredytu (wyznaczone jako suma stałej marży i wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M lub 6M) i prowizja za jego udzielenie. To również szereg opłat i prowizji, które będziemy ponosić w kolejnych latach za korzystanie z kredytu, w tym: za zmianę parametrów umowy (aneks do umowy), wcześniejszą częściową lub całkowitą spłatę, zaświadczenia i opinie lub ewentualną restrukturyzację kredytu (informacje te dostępne są w tabeli opłat i prowizji banku).

Mówiąc o kredycie warto jednakże zwrócić uwagę na pozostałe jego parametry, w tym np. wysokość wymaganego wkładu własnego, sposób jego dokumentowania (np. wartość działki, na której będziemy prowadzić budowę) czy możliwość jego wnoszenia w trakcie realizacji inwestycji. To również sposób wyznaczania kosztów inwestycji, w tym minimalnego kosztu inwestycji budowlanej, który określa kwotę kredytu.

Warto upewnić się czy w ramach kredytu sfinansujemy np. stałą zabudowę, wyposażenie czy architekturę ogrodową. Dobrze jest zapytać również o warunki wypłaty kolejnych transz kredytu, zasady ich rozliczania i ewentualne koszty z tym związane. Kosztorys i harmonogram inwestycji to jeden z kluczowych dokumentów w kredycie. Warto poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi zanim zaczniemy inwestycję i trzymać się go w trakcie jej realizacji.

Coraz zwiększą popularnością cieszą się proekologiczne rozwiązania wykorzystywane w projektach budowlanych. Jeżeli budujemy dom energooszczędny, warto upewnić się, czy na rynku nie ma dostępnej oferty promującej ekologiczne rozwiązania.

Mariola Willmann
Manager zespołu kredytów hipotecznych CREDIT AGRICOLE
fot. Pixabay

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje