Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować drewniany wygląd elewacji i wnętrza domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2010-04-08 09:32:28
Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować drewniany wygląd elewacji i wnętrza domu?

Przymierzam się do budowy domu z bali, lecz zdaję sobie sprawę, że nie zapewni on wystarczającej ciepłochronności bez dodatkowej izolacji. Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować „drewniany” wygląd elewacji i wnętrza domu?

Odpowiedź eksperta: Pojecie domu z bali jest dość nieprecyzyjne, gdyż w ofertach firm wykonawczych nazwa się tak zarówno domy stawiane z elementów o grubości 8–10 cm, jak i 25–30 cm. Tak czy inaczej takie ściany bez dodatkowego ocieplenia nie zapewniają uzyskania wymaganego współczynnika przenikania ciepła nie przekraczającego 0,3 W/(m2·K).

 

Jako jednorodne ściany takie musiałyby mieć grubość ok. 0,5 m, co oczywiście jest ekonomicznie nieuzasadnione. Dlatego domy drewniane przeznaczone do całorocznego użytkowania powinny mieć ściany warstwowe, przy czym od środka mogą być wykańczane płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią. Trzeba pamiętać że drewno ma duży, zbliżony do styropianu, opór dyfuzyjny i w przypadku ocieplenia wełną mineralną ścian stawianych z grubych i szczelnie łączonych bali warto utworzyć pustkę wentylacyjną między ścianą konstrukcyjną a ociepleniem.

 

Prace po postawieniu ścian zewnętrznych przebiegać będą w następujący sposób. Od środka na ścianach przybija się pionowe listwy dystansowe o grubości 2,5–5 cm i na nich układa folię (membranę) o dużej paroprzepuszczalności. Następnie montuje się stelaż z profili stalowych lub drewnianych, do którego mocowane będzie poszycie wewnętrzne i układa wełnę mineralną wypełniając puste pola rusztu. Za pomocą taśmy dwustronnej i zszywek do stelaża mocowana jest folia paroizolacyjna, chroniąca termoizolację przed wnikaniem pary wodnej. Tak przygotowaną ścianę pokrywa się płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią, mocując je do stelaża.

 

Niektóre firmy oferują też domy o drewnianych ścianach warstwowych – izolacja znajduje się wewnątrz ściany, która obustronnie wykończona jest drewnianymi balami.

Redakcja BD
fot. George

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny