Jakie są zalety i wady domów z drewna?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie są zalety i wady domów z drewna?

Niewątpliwie największą zaletą domów budowanych z drewna jest niepowtarzalny i trudny do uzyskania w innych technologiach prozdrowotny mikroklimat wnętrza budynku. Drewno jest surowcem naturalnym posiadającym zdolność do samoregulacji wilgotności. Poza tym drewno też izoluje, dlatego taki dom można szybciej ogrzać w zimie. Z kolei w okresie letnim nie nagrzewają się znacznie. Tego rodzaju zalety czynią taki dom bardzo energooszczędnym.

aktualizacja: 2022-07-18 05:46:25

Nie zapominajmy o stosunkowo krótkim czasie budowy, który z reguły trwa zaledwie kilka miesięcy. W technologii tej budowa konstrukcji domu polega głównie na montażu elementów drewnianych łączonych na wkręty, łączniki, gwoździe eliminując przy tym przerwy technologiczne, które są nie do uniknięcia w przypadku innych technologii. Czas wiązania betonu, zapraw, tynków itp. znacznie wydłuża czas realizacji.

Budownictwo drewniane pozwala na szybkie rozbudowy i modernizacje budynków. Można je też sprawnie odnowić. Często usunięcie lub montaż dodatkowych ścian w drewnianym domu jest zdecydowanie mniej skomplikowane w przeciwieństwie do domów murowanych.

Za pewną wadę można uznać fakt, że o domy z drewna należy dbać nieco inaczej. Do drewna - najbardziej ekologicznego z materiałów lgną intruzi. Trzeba też stosować odpowiednie preparaty zabezpieczające, farby, impregnaty chroniące przed wilgocią, promieniowaniem UV, zapobiegające łuszczeniu i pękaniu.

Mirosław Górski
Projektant, kreślarz GEORGE
fot. otwierająca: George

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!