Pielęgnacja pelargonii balkonowych w 4 krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pielęgnacja pelargonii balkonowych w 4 krokach

Sezon balkonowy trwa od maja do pierwszych październikowych mrozów. Przez pół roku każdy, nawet niewielki zakątek można przemienić w kwitnący doniczkowy ogród. Wystarczy wybrać odpowiednie rośliny: obficie kwitnące, szybko rosnące, bezproblemowe i łatwe w uprawie - wszystkie te cechy posiadają pelargonie.

Pelargonia (łac. Pelargonium) to niekwestionowana królowa balkonów. Niezmiennie i zasłużenie od kilkudziesięciu lat zajmuje czołowe miejsce w rankingu najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Niegdyś, tylko czerwona, dzisiaj dostępna w całej gamie kolorów - od bieli, poprzez słoneczne żółcie, ogniste pomarańcze, romantyczne róże i karminowe czerwienie. Aby tego było mało, co roku pojawiają się nowe odmiany - o pełnych kwiatach, dwukolorowe, a nawet o ozdobnych i pachnących liściach!

Każdy znajdzie pelargonię w swoim guście i przy odrobinie troskliwej pielęgnacji będzie cieszyć się jej urodą nawet przez 6 miesięcy! Wystarczy spełnić zaledwie kilka zachcianek pelargonii - słoneczny zakątek, świeżą ziemię, regularne nawożenie i obfite podlewanie.

4 kroki do pielęgnacji pelargonii na balkonie

Krok 1. Posadź rośliny w świeżej ziemi do kwiatów balkonowych (najlepiej do pelargonii), która jest żyzna, luźna i przepuszczalna. Rośliny umieść w pojemniku co 25 cm, by miały sporo miejsca na swobodny wzrost korzeni i pędów.
Krok 2. Zasil ziemię specjalnym nawozem długodziałającym, który zapewni im składniki pokarmowe na dobry start i na kilka pierwszych tygodni. Pamiętaj, że pelargonie są bardzo "żarłoczne", bo szybko rosną i obficie kwitną.
Krok 3. Podlewaj ziemię, nie rośliny! Staraj się niepotrzebnie ich nie moczyć, a unikniesz groźnych chorób. Utrzymuj podłoże stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Raz w tygodniu dodaj do wody mineralną odżywkę - działa szybciej niż granulki.
Krok 4. Usuwaj regularnie przekwitłe i chore kwiatostany, by zachować roślinę w czystości i nie dopuścić do pojawienia się pleśni i szkodników. Stymuluje to roślinę do tworzenia nowych kwiatów i wydłuża jej dekoracyjność.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Rodzaje pelargonii na balkon

Pelargonie rabatowe (P. zonale) mają efektowne kwiaty, przypominające pompony na krótkich i sztywnych łodyżkach. Świetnie wyglądają w dużych donicach lub jak sama nazwa wskazuje - na rabacie.
Pelargonie angielskie (P. grandiflorum) mają największe kwiaty, ale są najbardziej wrażliwe. Powinny być chronione przed wiatrem i deszczem, a najlepiej rosnąć we wnętrzach.

Pelargonie bluszczolistne (P. peltatum) są najpopularniejsze, tworzą mniejsze kwiaty, ale jest ich więcej. Z uwagi na długie pędy najlepiej wyglądają w skrzynkach balkonowych i wiszących koszykach.

Paweł Romanowski
Wszystkie zdjęcia pelargonii: PELARGONIUM FOR EUROPE

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny