Pielęgnacja pelargonii balkonowych w 4 krokach

Pielęgnacja pelargonii balkonowych w 4 krokach

Sezon balkonowy trwa od maja do pierwszych październikowych mrozów. Przez pół roku każdy, nawet niewielki zakątek można przemienić w kwitnący doniczkowy ogród. Wystarczy wybrać odpowiednie rośliny: obficie kwitnące, szybko rosnące, bezproblemowe i łatwe w uprawie - wszystkie te cechy posiadają pelargonie.

Pelargonia (łac. Pelargonium) to niekwestionowana królowa balkonów. Niezmiennie i zasłużenie od kilkudziesięciu lat zajmuje czołowe miejsce w rankingu najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Niegdyś, tylko czerwona, dzisiaj dostępna w całej gamie kolorów - od bieli, poprzez słoneczne żółcie, ogniste pomarańcze, romantyczne róże i karminowe czerwienie. Aby tego było mało, co roku pojawiają się nowe odmiany - o pełnych kwiatach, dwukolorowe, a nawet o ozdobnych i pachnących liściach!

Każdy znajdzie pelargonię w swoim guście i przy odrobinie troskliwej pielęgnacji będzie cieszyć się jej urodą nawet przez 6 miesięcy! Wystarczy spełnić zaledwie kilka zachcianek pelargonii - słoneczny zakątek, świeżą ziemię, regularne nawożenie i obfite podlewanie.

4 kroki do pielęgnacji pelargonii na balkonie

Krok 1. Posadź rośliny w świeżej ziemi do kwiatów balkonowych (najlepiej do pelargonii), która jest żyzna, luźna i przepuszczalna. Rośliny umieść w pojemniku co 25 cm, by miały sporo miejsca na swobodny wzrost korzeni i pędów.
Krok 2. Zasil ziemię specjalnym nawozem długodziałającym, który zapewni im składniki pokarmowe na dobry start i na kilka pierwszych tygodni. Pamiętaj, że pelargonie są bardzo "żarłoczne", bo szybko rosną i obficie kwitną.
Krok 3. Podlewaj ziemię, nie rośliny! Staraj się niepotrzebnie ich nie moczyć, a unikniesz groźnych chorób. Utrzymuj podłoże stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Raz w tygodniu dodaj do wody mineralną odżywkę - działa szybciej niż granulki.
Krok 4. Usuwaj regularnie przekwitłe i chore kwiatostany, by zachować roślinę w czystości i nie dopuścić do pojawienia się pleśni i szkodników. Stymuluje to roślinę do tworzenia nowych kwiatów i wydłuża jej dekoracyjność.

Rodzaje pelargonii na balkon

Pelargonie rabatowe (P. zonale) mają efektowne kwiaty, przypominające pompony na krótkich i sztywnych łodyżkach. Świetnie wyglądają w dużych donicach lub jak sama nazwa wskazuje - na rabacie.
Pelargonie angielskie (P. grandiflorum) mają największe kwiaty, ale są najbardziej wrażliwe. Powinny być chronione przed wiatrem i deszczem, a najlepiej rosnąć we wnętrzach.

Pelargonie bluszczolistne (P. peltatum) są najpopularniejsze, tworzą mniejsze kwiaty, ale jest ich więcej. Z uwagi na długie pędy najlepiej wyglądają w skrzynkach balkonowych i wiszących koszykach.

Paweł Romanowski
Wszystkie zdjęcia pelargonii: PELARGONIUM FOR EUROPE

Paweł Romanowski
Paweł Romanowski

Ogrodnik z wykształcenia i zamiłowania, redaktor portali ogrodniczych z wieloletnim stażem. Autor artykułów poradnikowych, w których w przystępny i inspirujący sposób dzieli się z Czytelnikami swoim praktycznym doświadczeniem i pasją do ogrodnictwa. Szczególnie bliskie są mu tematy związane z ziołami i ekologicznymi metodami uprawy roślin. Poza pracą, w wolnych chwilach uwielbia spędzać czas na łonie przyrody, pielęgnując swój mały zielony ogródek.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz