Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Decydując się na zakup kotła kondensacyjnego należy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego ma być on wykorzystywany.

aktualizacja: 2019-09-09 06:17:14

Obecnie będące na rynku urządzenia możemy podzielić na dwie grupy:

  • kotły dwufunkcyjne - dostarczają ciepło na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
  • kotły jednofunkcyjne - dostarczają ciepło na cele centralnego ogrzewania. Natomiast mogą współpracować z zasobnikami ciepłej wody użytkowej, wówczas takie połączenie będzie stanowiło kompleksowe rozwiązanie.

Kocioł dwufunkcyjny zajmuje mniej miejsca niż kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, przez co można go powiesić w kuchni lub też łazience. Najlepiej sprawdza się w mieszkaniach oraz małych domach jednorodzinnych - wszędzie tam gdzie punkty czerpalne w niewielkim stopniu oddalone są od kotła.

Kotły dwufunkcyjne wyposażone są w dodatkowy wymiennik, który umożliwia przepływowe podgrzewanie takiej ilości wody, jaka jest aktualnie wymagana. Jedynym ograniczeniem może być wielkość strumienia. Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości urządzenia powinno być ono zamontowane blisko punktów czerpalnych lub też, jeśli nie ma takiej możliwości, najbliżej punktu czerpalnego, z którego korzystamy najczęściej. Pozwoli to ograniczyć czas oczekiwania na ciepłą wodę w punkcie poboru, jak również zmniejszyć ilość wody, którą należy upuścić, aby otrzymać ciepłą wodę.

Każde oddalenie punktu czerpalnego od kotła (powyżej ok. 6 m) wpływa na czas oczekiwania, czasem nawet kilkadziesiąt sekund zanim ciepła woda zacznie płynąć, może to być dla użytkownika męczące i mało komfortowe. Oprócz tego równoczesne korzystanie z dwóch punktów czerpalnych (np. prysznica i kranu w kuchni) niesie za sobą ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych wahań temperatury wody.

W przypadku kotłów jednofunkcyjnych ich podstawowym zadaniem jest wytwarzanie ciepła do ogrzewania pomieszczeń, natomiast po podłączeniu zasobnika mogą także podgrzewać ciepłą wodę. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie z ciepłej wody korzysta równocześnie kilku użytkowników. Zasobnik zapewnia większą stabilność temperatury ciepłej wody użytkowej, pozwala na magazynowanie wody i korzystanie z niej w dowolnym momencie. W tym rozwiązaniu istnieje możliwość podłączenia cyrkulacji ciepłej wody użytkowej - umożliwia ona krążenie wody w instalacji. Poprzez dobór odpowiedniej pojemności zasobnika zapewniony zostaje komfort nawet najbardziej wymagającemu użytkownikowi.

Może cię zainteresować
Ile prądu zużywa piec na pellet? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jak działa sterowanie EOS 6? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Czym można palić w kotle 5. klasy? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania
Zobacz więcej Zwiń

Alternatywą do wyżej przedstawionych urządzeń mogą być kotły z wbudowanym zasobnikiem np. wiszący kocioł z 48 litrowym zasobnikiem - ECOCONDENS INTEGRA II PLUS lub stojący z wbudowanym zasobnikiem 107 litrów - ECOCONDENS SOLID PLUS.

Wojciech Korościk
Termet

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image