Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z piwnicy starego domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z piwnicy starego domu?

Zabieram się do wyremontowania starego domu, a głównym problemem jest wilgoć w piwnicy, która prawdopodobnie powoduje również zawilgocenie ścian parteru, widoczne przy samej podłodze. Jak skutecznie pozbyć się tej wilgoci i osuszyć pomieszczenia piwniczne?

aktualizacja: 2022-09-06 05:05:07

Odpowiedź eksperta: Remont pomieszczeń piwnicznych trzeba rozpocząć od wykonania izolacji przeciwwilgociowych ścian i podłogi. Na podłodze wystarczy wyrównać istniejące podłoże, a następnie przykleić papę termozgrzewalną i wylać warstwę betonu dociskowego grubości 4-5 cm.

Znacznie trudniejsze będzie wykonanie izolacji poziomej na ławach fundamentowych, gdyż prawdopodobnie nie było jej wcale lub uległa zniszczeniu. Najskuteczniejszy sposób jej ułożenia polega na podcinaniu ścian na odcinkach co około 1 m, włożeniu hydroizolacji z papy lub folii, a następnie wypełnianiu szczelin betonem lub mocną zaprawą cementową.

W tej czasochłonnej, ale stosunkowo nieskomplikowanej metodzie ważne jest szczelne łączenie kolejnych odcinków izolacji oraz przestrzeganie zaplanowanej kolejności podcinania muru. W murach ceglanych możliwe jest również wtłaczanie blachy nierdzewnej w spoiny między cegłami.

Przy tych metodach trzeba zwrócić uwagę na staranne połączenie izolacji poziomej pod ścianami fundamentowymi z izolacją podpodłogową. Innym, mniej inwazyjnym, rozwiązaniem może być zastosowanie jednej z metod iniekcyjnych, polegających na wprowadzeniu preparatów uszczelniających w nawiercone otwory w murze. Uszczelnianie iniekcyjne łączy się z osuszaniem ścian. Takie prace realizują tylko wyspecjalizowane firmy.

Kolejnym etapem robót będzie wykonanie izolacji pionowej ścian piwnicznych, co wymaga odkopania ich aż do poziomu fundamentów. W gruntach nawodnionych można jednocześnie ułożyć drenaż opaskowy, co poprawi skuteczność tej izolacji. Standardowo izolację pionową wykonuje się z pap podkładowych na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, osłaniając je folią tłoczoną (tzw. kubełkową).

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: W gruncie nawodnionym, poza izolacją przeciwwodną piwnicy warto wykonać też drenaż opaskowy

Zdaniem naszych Czytelników

Omówienie zakresu koniecznych robót wymaga przede wszystkim poznania stanu i przyczyn zawilgocenia, a więc przeprowadzenia ekspertyzy na miejscu. Problem jest do rozwiązania jedynie przez wyspecjalizowaną firmę, a przebieg prac powinien być prowadzony w następującej kolejności ...

23 Jun 2017, 09:10

Dobrze - aru - bardzo dobrze. Z małym dodatkiem - obsypka rury - o ile się nie mylę - nie powinna być niżej niż ława, czyli rura ciut wyżej Tylko dlaczego taki rysunek jest w artykule?:  Ale to pytanie do Redakcji! 

aru

22 Jun 2017, 20:08

nie niżej najniżej równo z ławą, najlepiej =wyżej dołu ławy, =niżej posadzki w piwnicy

Gość Stefan

22 Jun 2017, 19:53

O ile niżej od ław fundamentowych powinna byc rura drenażowa, żeby piwnica była sucha? Na rysunku artykule nie ma wymiarów.

22 Sep 2015, 10:06

Cytat miałem problem z dużą wilgocią w łazience (źle zamontowany wentylator) Możesz bardziej szczegółowo - co oznacza "źle zamontowany wentylator"?

21 Jul 2014, 14:04

Zawsze trzeba przede wszystkim dojść jakie jest ródło zawilgocenia (skąd napływa woda, czy jest pod ciśnieniem, czy tylko podciągana kapilarnie itd.). Na odległość zrobić się tego nie da. Czyli bez specjalisty na miejscu nie ma nawet co próbować - nawet najlepsze środki nie ...

Gość laik

20 Jul 2014, 17:41

prosze eksperta o wyjaśnienie dlaczego drenaż jest układany poniżej ławy fundamentowej, przecież to może spowodować katastrofę budowlaną nak woda spowoduje osunięcie gruntu pod fundamentem i rozjechanie sie ścian :)

Gość Maciek

01 Jan 2014, 01:48

Ciekawe, że najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy nie mają zielonego pojęcia o czym mówią. Szanowny Panie (to do czytelnika zadającego to pytanie). Odpowiedź jest bzdurna. Podana "technologia" nic nie da. Oczywiście oprócz wydrenowania kieszeni. Tematu nie da się omówić na ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!