Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z piwnicy starego domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z piwnicy starego domu?

Zabieram się do wyremontowania starego domu, a głównym problemem jest wilgoć w piwnicy, która prawdopodobnie powoduje również zawilgocenie ścian parteru, widoczne przy samej podłodze. Jak skutecznie pozbyć się tej wilgoci i osuszyć pomieszczenia piwniczne?

aktualizacja: 2022-09-06 05:05:07

Odpowiedź eksperta: Remont pomieszczeń piwnicznych trzeba rozpocząć od wykonania izolacji przeciwwilgociowych ścian i podłogi. Na podłodze wystarczy wyrównać istniejące podłoże, a następnie przykleić papę termozgrzewalną i wylać warstwę betonu dociskowego grubości 4-5 cm.

Znacznie trudniejsze będzie wykonanie izolacji poziomej na ławach fundamentowych, gdyż prawdopodobnie nie było jej wcale lub uległa zniszczeniu. Najskuteczniejszy sposób jej ułożenia polega na podcinaniu ścian na odcinkach co około 1 m, włożeniu hydroizolacji z papy lub folii, a następnie wypełnianiu szczelin betonem lub mocną zaprawą cementową.

W tej czasochłonnej, ale stosunkowo nieskomplikowanej metodzie ważne jest szczelne łączenie kolejnych odcinków izolacji oraz przestrzeganie zaplanowanej kolejności podcinania muru. W murach ceglanych możliwe jest również wtłaczanie blachy nierdzewnej w spoiny między cegłami.

Przy tych metodach trzeba zwrócić uwagę na staranne połączenie izolacji poziomej pod ścianami fundamentowymi z izolacją podpodłogową. Innym, mniej inwazyjnym, rozwiązaniem może być zastosowanie jednej z metod iniekcyjnych, polegających na wprowadzeniu preparatów uszczelniających w nawiercone otwory w murze. Uszczelnianie iniekcyjne łączy się z osuszaniem ścian. Takie prace realizują tylko wyspecjalizowane firmy.

Kolejnym etapem robót będzie wykonanie izolacji pionowej ścian piwnicznych, co wymaga odkopania ich aż do poziomu fundamentów. W gruntach nawodnionych można jednocześnie ułożyć drenaż opaskowy, co poprawi skuteczność tej izolacji. Standardowo izolację pionową wykonuje się z pap podkładowych na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, osłaniając je folią tłoczoną (tzw. kubełkową).

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: W gruncie nawodnionym, poza izolacją przeciwwodną piwnicy warto wykonać też drenaż opaskowy

Zdaniem naszych Czytelników

Omówienie zakresu koniecznych robót wymaga przede wszystkim poznania stanu i przyczyn zawilgocenia, a więc przeprowadzenia ekspertyzy na miejscu. Problem jest do rozwiązania jedynie przez wyspecjalizowaną firmę, a przebieg prac powinien być prowadzony w następującej kolejności ...

time image

23 Cze 2017, 07:10

Dobrze - aru - bardzo dobrze. Z małym dodatkiem - obsypka rury - o ile się nie mylę - nie powinna być niżej niż ława, czyli rura ciut wyżej Tylko dlaczego taki rysunek jest w artykule?:  Ale to pytanie do Redakcji! 

time image

aru

22 Cze 2017, 18:08

nie niżej najniżej równo z ławą, najlepiej =wyżej dołu ławy, =niżej posadzki w piwnicy

time image

Gość Stefan

22 Cze 2017, 17:53

O ile niżej od ław fundamentowych powinna byc rura drenażowa, żeby piwnica była sucha? Na rysunku artykule nie ma wymiarów.

time image

22 Wrz 2015, 08:06

Cytat miałem problem z dużą wilgocią w łazience (źle zamontowany wentylator) Możesz bardziej szczegółowo - co oznacza "źle zamontowany wentylator"?

time image

21 Lip 2014, 12:04

Zawsze trzeba przede wszystkim dojść jakie jest ródło zawilgocenia (skąd napływa woda, czy jest pod ciśnieniem, czy tylko podciągana kapilarnie itd.). Na odległość zrobić się tego nie da. Czyli bez specjalisty na miejscu nie ma nawet co próbować - nawet najlepsze środki nie ...

time image

Gość laik

20 Lip 2014, 15:41

prosze eksperta o wyjaśnienie dlaczego drenaż jest układany poniżej ławy fundamentowej, przecież to może spowodować katastrofę budowlaną nak woda spowoduje osunięcie gruntu pod fundamentem i rozjechanie sie ścian :)

time image

Gość Maciek

01 Sty 2014, 00:48

Ciekawe, że najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy nie mają zielonego pojęcia o czym mówią. Szanowny Panie (to do czytelnika zadającego to pytanie). Odpowiedź jest bzdurna. Podana "technologia" nic nie da. Oczywiście oprócz wydrenowania kieszeni. Tematu nie da się omówić na ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!