Artykuły: Podłogi i posadzki
Co jest najważniejszym czynnikiem wyboru danego rodzaju drewna na posadzkę?
Podłoga z litego drewna do niedawna uchodziła za rozwiązanie drogie i ekskluzywne. Na szczęście teraz, w dobie desek warstwowych, stała się bardziej dostępna, a równie efektowna.
Dlaczego warto wybrać gres szkliwiony?
Płytki gresowe są bardziej wytrzymałe od zwykłych płytek ceramicznych i odznaczają się wysoką estetyką. Czym jeszcze charakteryzuje się gres szkliwiony? Jakie ma zalety i wady? Jakie jest jego zastosowanie i cena?
13 błędów popełnianych podczas wykonania podłóg i posadzek
Podłogi nie mają istotnego znaczenia w kontekście bezpieczeństwa konstrukcji budynku. Nie wpływają też wyraźnie na energooszczędność. Poprawność wykonania ich wszystkich warstw wpływa natomiast na walory użytkowe oraz trwałość posadzek.
Podłoga 3d - wykonanie, inspiracje, cena
Szukasz oryginalnego sposobu na wykończenie wnętrza swojego domu lub mieszkania? Wobec tego, koniecznie powinieneś wziąć pod uwagę ułożenie trójwymiarowych podłóg. Są one niezwykle efektowne - jednym słowem - robią wrażenie! Z jakich materiałów jest zrobiona podłoga 3d? Jakie są rodzaje tych powierzchni? Gdzie znajdą one swoje zastosowanie?
Jak pielęgnować wylewkę betonową?
W naturalnych warunkach beton najlepiej wiąże w pochmurne dni, w temperaturze w okolicach 20°C i wilgotności powyżej 80%. Ponieważ takie warunki rzadko występują razem, konieczna jest pielęgnacja wylewki.
Trzy sposoby na sprawdzenie wilgotności wylewki betonowej (jastrychu)
Przed rozpoczęciem montażu posadzki drewnianej należy sprawdzić czy podkład betonowy jest odpowiednio suchy. W przeciwnym razie, najlepiej wykonana podłoga może ulec uszkodzeniu, z przełożeniem na kosztowną naprawę.
Jaką wybrać posadzkę do salonu? Charakterystyka popularnych materiałów
Salon, jako najważniejsza przestrzeń rodzinna i reprezentacyjna, musi mieć posadzkę efektowną i wytrzymałą. Zwyczajowo kładzie się w nim deski podłogowe, parkiet, płyty kamienne lub gresowe, ale od niedawna śmiało sięga się jeszcze po nowoczesne panele, polerowany beton, barwione żywice.
Posadzka z betonu w salonie - wady i błędy wykonawcze (reportaż)
Było kilka przyczyn wykonania posadzki z betonu w strefie dziennej. Zaraz po odbiorze byliśmy bardzo zadowoleni z osiągniętego efektu, ale napotkaliśmy też wady - mówi Rafał, Członek Klubu Budujących Dom, który posadzkę układał w 2015 r.
Na posadzce z gresu można śmiało wywijać na obcasach!
Wybraliśmy posadzkę z gresu ponieważ, w przeciwieństwie do parkietu, czy paneli podłogowych, podczas "domówek" można na nim śmiało wywijać na obcasach (nie chciałam, żeby bolało nas serce na widok dziur w nowiutkiej podłodze) - mówią Zuza i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy posadzkę układali w 2017 r.
Dlaczego wybraliśmy panele winylowe przy wykańczaniu domu?
Wybór paneli winylowych zaliczamy do najlepszych decyzji przy wykańczaniu domu. Najważniejsze było dobre przewodnictwo cieplne i wysoka klasa użyteczności (32). Mile widziana - długa gwarancja (20 lat) - mówi Agnieszka, Członkini Klubu Budujących Dom, która posadzki układała w 2020 r.
Posadzka z warstwowej deski - trzeba uważać na drobiny piasku!
Cieszymy się, że na tej posadzce nie zostają plamy np. po sokach i buraczkach. Jedyny problem sprawiają drobiny piasku - mówią Ania i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy posadzkę układali w 2019 r.
Panele winylowe: posadzka w 14 aranżacjach wraz z cenami
Panele winylowe to doskonała propozycja dla osób ceniących wygodę użytkowania. Ich stylistyka jest właściwie nieograniczona. Prezentujemy przykładowe panele winylowe wraz z cenami!
Podstawowe informacje dotyczące paneli winylowych
Panele winylowe stanowią alternatywę popularnych wyrobów laminowanych, od których są bardziej funkcjonalne. Porównując parametry użytkowe obydwu rodzajów wyrobów, te pierwsze wypadają zdecydowanie lepiej. Jednocześnie mogą wyglądać jak naturalne drewno. Nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale warto rozważyć ich montaż.
Współczynnik przenikania ciepła podłóg i stropów według WT2021
Nowe Warunki Techniczne nie zmieniają wymagań odnośnie izolacyjności podłóg na gruncie, a także stropów oddzielających pomieszczenia o różnej temperaturze - np. garaż od sypialni na piętrze. Przy tym wymogi te są znacznie łagodniejsze, niż w przypadku pozostałych przegród. Ma to uzasadnienie, ale nie brakuje sytuacji, kiedy warto budować lepiej, niż nakazują to przepisy.
Aranżacje podłogi w salonie - inspiracje i ceny
Podłoga, choć przyziemna, powinna być wykonana na najwyższym poziomie - wszak posadzki "oprowadzają" nas po domu. Zobacz 15 przykładowych aranżacji posadzki wraz z cenami!
Rodzaje posadzek z drewna - podstawowe informacje
Posadzki z drewna są uniwersalne, pasują do większości wnętrz i tworzą przytulną atmosferę. Mogą być z parkietu, ale równie dobrze sprawdzi się drewniana mozaika czy panele.
Czy można układać parkiet na podłogówce?
Opinie o posadzkach drewnianych na podłogówce nie są jednoznaczne. Część z nich wynika z zaszłości, kiedy faktycznie właściwości drewna, jak i charakterystyka cieplna budynków nie pozwalały na kojarzenie drewna z grzejnikiem. Budynki budowane dziś są solidnie ocieplone, szczelne, z dobrą stolarką i wentylacją ograniczająca straty ciepła.
Podłoga w domu alergika - która nawierzchnia będzie najlepsza?
Podłoga w domu alergika powinna być gładka, i brud, będzie też łatwa do mycia. A skoro ma być często myta, musi być także odporna na zmywanie - najskuteczniejszy sposób na usunięcie kurzu. Do wyboru są następujące materiały: deski podłogowe, parkiet, panele, płytki korkowe, płytki ceramiczne i kamienne, wykładziny elastyczne i dywanowe.
Cechy charakterystyczne paneli podłogowych
Jakiś czas temu panele podłogowe uchodziły za atrapę drewna. Dziś cechują się wysoką estetyką i bogatym wzornictwem. Niektóre świetnie naśladują posadzki z naturalnych materiałów, np. parkiet z drewna egzotycznego.
Podłogowe płytki ceramiczne - oznaczenia, ceny
Na co zwrócić uwagę przed zakupem okładziny ceramicznej? Na które oznaczenia płytek warto zwracać uwagę, a które są mniej istotne? I najważniejsze, ile zapłacimy za same płytki i ich ułożenie?
Panele podłogowe a wodne ogrzewanie podłogowe
Panele podłogowe mogą być wykorzystane nad wodnym ogrzewaniem podłogowym, pod warunkiem że ogrzewanie będzie stosowane na całej powierzchni podłogi (ułożone i użytkowane w opisany niżej sposób), a panele będą dopuszczone do współpracy z podłogówką.
Konstrukcja podłogi na gruncie i stropach (żelbetowym i drewnianym)
Na gruncie czy na stropie? W budynku niepodpiwniczonym czy z piwnicą? Od lokalizacji podłogi zależy sposób jej wykonania.
Praktyczne wskazówki przy dobieraniu podłóg
Podłoga traktowana jest w procesie wykańczania i wystroju wnętrz jako priorytet. Musi być bezpieczna i solidna. To na nią najpierw pada wzrok osób wchodzących do wnętrza, dopiero potem patrzących na ściany i meble. Dlatego bardzo ważny jest sposób jej wykończenia, współgrający ze stylem przyszłej aranżacji.
Posadzki żywiczne - cena, wykonanie
Posadzki żywiczne charakteryzuje wysoka wytrzymałość oraz odporność na środki chemiczne. Wyroby epoksydowe i poliuretanowe mają kilka zalet, które sprawiają, że coraz częściej pojawiają się one także w naszych domach.
Podłoga z desek na legarach
Podłogę z desek na legarach można układać na stropach drewnianych i żelbetowych oraz jako pokrycie podłóg na gruncie.
Porównanie 30 modeli paneli podłogowych
Ułożenie paneli to doskonały sposób na szybkie, łatwe i stosunkowo tanie wykończenie podłogi. Mają przy tym sporą wytrzymałość i bogate wzornictwo. Niektórzy uważają je za atrapę drewna, niemniej jednak wyroby te po części odbierają rynek posadzkom z litych desek.
Rodzaje posadzek i ich charakterystyka
Posadzka to jeden z najistotniejszych elementów decydujących o wyglądzie wnętrza. Ponieważ służy przez lata, musi być estetyczna, ale też trwała, praktyczna i niekłopotliwa w konserwacji. Dobiera się ją w zależności od przeznaczenia pomieszczeń - tego, jak intensywnie będzie użytkowane i jaki będzie stopień jego zawilgocenia. Najpowszechniejsze są posadzki z drewna lub imitujących je paneli, oraz płytki ceramiczne i wykładziny.
Podłoga drewniana - kryteria wyboru, ceny
Podpowiadamy, jakie cechy drewnianych produktów podłogowych trzeba uwzględnić przed dokonaniem ostatecznego zakupu oraz jak je wykańczać. Dodatkowo zrobiliśmy kosztorys wykonania posadzki drewnianej w salonie o powierzchni 30 m2.
Funkcje i wpływ podkładów pod posadzki pływające na ogrzewaniu podłogowym
Posadzki pływające spełnią swoje funkcje użytkowe oraz zachowają trwałość przy zastosowaniu rozwiązań systemowych, kiedy właściwości podkładu dostosowane są do jakości powierzchni jastrychu grzewczego.
O czym powinniśmy wiedzieć wybierając posadzkę z drewna?
Posadzka drewniana poza wartością, trwałością i naturalnością, daje poczucie komfortu cieplnego, umożliwia odnawianie powierzchni wraz ze zmianą jej wyglądu. Niestety podłoga drewniana dużo kosztuje, ponadto potrzebna jest fachowość w wykonaniu, a w niektórych przypadkach, dłuższy czas realizacji, jak również wymóg dbałości o powierzchnię posadzki i mikroklimat jej otoczenia.
Suszenie jastrychu pod posadzki drewniane - etapy
Podstawowym celem suszenia jastrychów - podkładów wylewanych - jest doprowadzenie ich wilgotności do stanu, w którym kontakt z suchym drewnem, nie stworzy zagrożenia dla jakości posadzki drewnianej.
Co zrobić z odkształconym lub popękanym jastrychem?
Najgroźniejsze odkształcenia i uszkodzenia jastrychu powstają w pierwszych godzinach po wykonaniu wylewki. Opisujemy, jak do nich nie dopuścić oraz jak naprawić uszkodzoną posadzkę.
Jak i jaki jastrych przygotować pod posadzki drewniane?
Wybór jastrychu jest niezwykle ważnym etapem prac, o których musimy myśleć jeszcze przed wybraniem warstwy wierzchniej - paneli, parkietu lub desek. Grubość i rodzaj jastrychu uzależniony jest od tego, jaką dominującą funkcję będzie pełnić podłoga, czy będzie to ochrona przed chłodem, hałasem, czy ma dodatkowo ogrzewać pomieszczenie.
Parkiet, panele, deski warstwowe - zalety i wady
Ponadczasowy parkiet, zdobywające coraz większą popularność panele podłogowe czy deski warstwowe? Inwestorzy szukający materiału na podłogę stoją przed trudnym dylematem. Prezentując zalety, ale też wady tych trzech rozwiązań, pomagamy w wyborze optymalnego rozwiązania.
Podłoga z desek - kłopoty to za mało powiedziane!
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. To powiedzenie obrazuje błąd, jaki popełniłem, niepotrzebnie kładąc cienkowarstwową zaprawę samopoziomującą w sypialniach. Przedobrzyłem, tracąc dużo czasu na jej wylanie i ponad 3500 zł na materiał i osprzęt - mówi Janusz, który wraz z Basią, jest członkiem Klubu Budujących Dom i użytkuje podłogi od 2009 roku.
Deska nad podłogówką przewodzi ciepło, jak gres
Deska nad podłogówką równie dobrze przewodzi ciepło, jak gres. Czuję to stopami. Jak bardzo jest ciepła, przekonuję się, kiedy dotykam fragmentu podłogi za grzejnikami kanałowymi, biegnącymi wzdłuż największych okien. Tam deska jest makabrycznie zimna - mówi Agata, Czytelniczka Budujących Dom, która użytkuje podłogi trzeci rok.