Dlaczego wybraliśmy panele winylowe przy wykańczaniu domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego wybraliśmy panele winylowe przy wykańczaniu domu?

Wybór paneli winylowych zaliczamy do najlepszych decyzji przy wykańczaniu domu. Najważniejsze było dobre przewodnictwo cieplne i wysoka klasa użyteczności (32). Mile widziana - długa gwarancja (20 lat) - mówi Agnieszka, Członkini Klubu Budujących Dom, która posadzki układała w 2020 r.

Posadzka:

  • z paneli winylowych o grubości 4,5 mm;
  • wymiary 1510 × 210 mm;
  • klasa użyteczności 32;
  • kolor miodowy dąb;
  • stopień połysku mat.
  • gwarancja 20 lat.

Podkład: warstwa jastrychu betonowego 5 cm, z wodnym ogrzewaniem podłogowym.

Decyzja: Z dwóch opcji - kafle podłogowe i panele winylowe - wybraliśmy, z mężem, tę drugą, bo zależało nam na podłodze o możliwie najdoskonalszym przewodnictwie ciepła i o wyglądzie drewna.

Konkretną markę paneli wskazali nam członkowie grupy budowlanej na Facebooku. Pojechaliśmy do dystrybutora i na miejscu obejrzeliśmy kilka wariantów. W "naszym" wzór dekoru wyjątkowo realistycznie odzwierciedla wygląd dębowej deski i jej miodowy kolor - akurat ten odcień wydaje się nam bardziej ponadczasowy od dębu bielonego, albo w odcieniach ciemnych - a specjalna wierzchnia powłoka, oparta na nowoczesnych technologiach, jest odporna na zarysowania, plamy, zabrudzenia, no i oczywiście - w 100% na wilgoć.

Najważniejsze jednak było dobre przewodnictwo cieplne i wysoka klasa użyteczności (32). Mile widziana - długa gwarancja (20 lat). U dystrybutora zamówiliśmy kompleksową usługę wraz z transportem niezbędnych materiałów i ułożeniem posadzki. Raz, że tak jest wygodniej, dwa - że wtedy nalicza się niższy VAT.

W salonie i jadalni ułożono panele winylowe
System łączenia paneli na klik daje bezszczelinową powierzchnię posadzki.

Posadzka z paneli winylowych - rady i przestrogi:

  • Baza naszych paneli winylowych ma być równa, bo ich grubość wynosi 4,5 mm. Deweloper dopilnował, na szczęście, żeby wierzchnia część jastrychu była równa i gładka. Tylko na niedużych fragmentach wykonawcy musieli ją zeszlifować. To ułatwiło im pracę, nam zaś zaoszczędziło dodatkowych kosztów. Na nieskazitelnej bazie rozścielili maty podkładowe, a na nich - panele połączone na klik. Montaż odbył się błyskawicznie, posadzka na parterze była gotowa po dwóch dniówkach, z tym że później samodzielnie ułożyliśmy listwy przypodłogowe. Zależało nam, żeby były identyczne jak drzwi i ich obramowania, kupiliśmy je u producenta skrzydeł i przytwierdziliśmy klejem montażowym (stosowaliśmy pistolet). Korzystaliśmy z przycinarki, z pomiarami i docinaniem mocno się nabiedziliśmy.

  • Nie użyliśmy płyt gresu, ponieważ najmniej się nam podobają, w dotyku są zimne i śliskie. Tych wad nie wykazują nowoczesne "winyle". Doskonale przewodzą ciepło od podłogówki, w lecie też mają przyjemną temperaturę (dla mnie to istotne, bo marzną mi stopy). Do zalet zaliczyliśmy bogate wzornictwo i to, że w naszym modelu identyczne wzory powtarzają się rzadko, dzięki czemu lepiej imitują drewno. Polecam wyroby z trwałą powłoką ochronną, którą można poddać renowacji. Nam "udało się" ją przebić - pies zrzucił doniczkę i jej ostra krawędź zrobiła w panelu dziurkę (za kilka, kilkanaście lat pewnie potrzebna będzie całościowa renowacja). Na razie tym elementom niczego nie możemy zarzucić - są wodoodporne i szczelne, nieśliskie, odporne na zarysowania i plamy (np. wylany niedawno sok wiśniowy nie pozostawił śladu), ciche podczas chodzenia, pochłaniające dźwięki z dużego salonu. Dzięki dwóm robotom, odkurzającemu i myjącemu, ich pielęgnacja odbywa się prawie bez naszego udziału. Polega na obsłudze urządzeń! Oczywiście, dozujemy do tego drugiego sprzętu specjalny nie pieniący się płyn. Wybór paneli winylowych zaliczamy do najlepszych decyzji przy wykańczaniu domu.

Koszty zakupu i montażu paneli winylowych:

  • materiały i robocizna (z wywiezieniem odpadów) 23 000 zł, w tym panele (137 m2) 16 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Panele winylowe (dąb miodowy) ułożono na matach podkładowych. Dekory rzadko się powtarzają.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje