Na posadzce z gresu można śmiało wywijać na obcasach!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na posadzce z gresu można śmiało wywijać na obcasach!

Wybraliśmy posadzkę z gresu ponieważ, w przeciwieństwie do parkietu, czy paneli podłogowych, podczas "domówek" można na nim śmiało wywijać na obcasach (nie chciałam, żeby bolało nas serce na widok dziur w nowiutkiej podłodze) - mówią Zuza i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy posadzkę układali w 2017 r.

Posadzka:

  • Z płyt gresu o wymiarach 15 × 90 cm (imitujących deski).
  • Fugi 2 mm.

Podkład: izolacja przeciwwilgociowa z papy oraz folii, warstwa 10 cm styropianu, pod rurami podłogówki warstwa specjalnego styropianu z folią (2 cm), nad nimi jastrych z betonu grubości 5 cm.

Decyzja: Zuza - Na obu kondygnacjach zaplanowałam identyczną podłogę. Chodziło o uzyskanie wrażenia jeszcze większej przestronności wnętrza, niż w rzeczywistości. Ten zabieg doskonale sprawdził się w salonie i otwartej strefie dziennej - jednakowa podłoga bardzo je powiększa. Podobny efekt daje jasny kolor, który też z góry założyłam (nie lubię ciemnych wnętrz). Jeśli chodzi o materiał, to zgodnie wybraliśmy gres.

Po pierwsze dlatego, że wszędzie jest wodne ogrzewanie podłogowe, a on dobrze przewodzi ciepło. Po drugie z tego powodu, że - w przeciwieństwie do parkietu, czy paneli podłogowych - podczas "domówek" można na nim śmiało wywijać na obcasach (nie chciałam, żeby bolało nas serce na widok dziur w nowiutkiej podłodze).

Nie wyobrażałam sobie kwadratowych płyt w całym budynku! Wolę elementy w kształcie desek podłogowych, bo już sama ich forma daje wrażenie przytulności, szczególnie w dużych pokojach, takich jak salon i jadalnia. Ostatecznej selekcji dokonaliśmy w specjalistycznym sklepie. Kupiliśmy włoskie płyty o wysokiej klasie ścieralności, z matową i delikatnie ryflowaną powierzchnią, imitującą deski w kolorze bielonego dębu. Glazurnik pochwalił ich twardość i wysoką jakość.

Kafle z pięcioma różnymi wzorami ułożono z przesunięciem 1/3 ich długości
Kafle z pięcioma różnymi wzorami ułożono z przesunięciem 1/3 ich długości.

Posadzka z gresu - rady i przestrogi:

  • Zuza - Jestem zadowolona z wyglądu gresu i jego praktyczności. Imitacja sęków i ryfli jest tak udana, że nieraz zastanawiam się, czy na posadzce zrobiła się plama, czy jest to fabryczny wzór. Na powierzchni "desek" nie uwidacznia się brud, kurz, piasek. Posadzkę łatwo się odkurza i myje mopem parowym. Przyznaję - obawiałam się, czy twarde kafle zaakceptują córki, młodsza lubi bawić się na podłodze. Czy nie będzie ona zbyt zimna i śliska. Nie mamy jednak takich problemów - w zimie jest przyjemnie ciepła od podłogówki, w lecie lekko nagrzewa się od słońca przez szyby (w salonie są duże okna). W największe upały lubimy chodzić po domu boso, ale się nie ślizgamy. Jedno bym teraz zrobiła inaczej, mianowicie mniej regularnie ułożyła "deski" z pięcioma wzorami. Na dużej powierzchni brak ustalonego porządku dałby efekt prawdziwych dech. W bitwie "powtarzalny schemat kontra przypadek" powinien wygrać ten drugi!
  • Jarek - Producent wskazał na stronie internetowej dwa przykłady sposobu ułożenia elementów, wybraliśmy ten z przesunięciem kafli o 1/3 ich długości. Dla mnie efekt jest dobry. Praca odbyła się szybko i fachowo, w tempie 30 m2 na dzień, glazurnik był sprawny. Co istotne - posadzka jest równa, nie pęka, nie odpryskuje, niełatwo ją zarysować, a fugi są szczelne (wybraliśmy kolor o odcień ciemniejszy od płyt). To zasługa dobrych kafli oraz markowych i specjalistycznych zapraw, przeznaczonych na podkład z ogrzewaniem podłogowym. Glazurnik użył odkształcalnej, cienkowarstwowej zaprawy klejowej. Zanim podjął pracę, przez miesiąc wygrzewaliśmy jastrych, stopniowo zwiększając temperaturę w podłogówce. Sprawdzenie, czy jastrych pęknie, jest niezbędne. Ponadto zabezpieczyliśmy zapas płytek (2 m2), a resztę nadwyżki zwróciliśmy w sklepie.

Koszty zakupu i montażu posadzki z gresu:

  • gres 90 zł/m2, ułożenie 70 zł/m2.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Gres imituje deski wykończone bejcą dąb bielony.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje