Współczynnik przenikania ciepła podłóg i stropów według WT2021

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Współczynnik przenikania ciepła podłóg i stropów według WT2021

Nowe Warunki Techniczne nie zmieniają wymagań odnośnie izolacyjności podłóg na gruncie, a także stropów oddzielających pomieszczenia o różnej temperaturze - np. garaż od sypialni na piętrze. Przy tym wymogi te są znacznie łagodniejsze, niż w przypadku pozostałych przegród. Ma to uzasadnienie, ale nie brakuje sytuacji, kiedy warto budować lepiej, niż nakazują to przepisy.

Podłogi na gruncie oraz stropy pomiędzy ogrzewanymi i nieogrzewanymi wnętrzami to dość specyficzna i szeroka kategoria przegród. W związku z tym zróżnicowane są wymagania odnośnie izolacyjności. Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U jest uzależniona od rodzaju podłogi/stropu i temperatury, która ma panować w pomieszczeniu. Początkujący inwestor może łatwo się w tym pogubić.

Wymagania odnośnie współczynnika przenikania ciepła dla podłóg i stropów

Wartość U podłogi na gruncie nie może przekraczać:

  • 0,30 W/(m2·K) - gdy temperatura w pomieszczeniu ma wynosić co najmniej 16°C (pomieszczenia mieszkalne);
  • 1,20 - temperatura od 8 do 16°C (np. ogrzewany garaż);
  • 1,5 - temperatura poniżej 8°C (np. ogrzewany garaż, ogrzewana piwnica).

Nie ma natomiast wymogu izolowania podłóg (a także ścian) nieogrzewanych piwnic. To logiczne, bo w ich przypadku stale dodatnia temperatura utrzymuje się właśnie dzięki przejmowaniu pewnej ilości ciepła z otaczającego gruntu. I dlatego, że od góry osłania je odpowiednio izolowany budynek.

Jednak, aby straty ciepła z ogrzewanych kondygnacji nadziemnych nie były zbyt dokuczliwe, wymaga się, aby strop oddzielający je od nieogrzewanych piwnic miał lepsze parametry niż podłoga na gruncie.

Wartości dla stropów nieogrzewanych piwnic. Odpowiednio:

  • 0,25 - temperatura w pomieszczeniu nad piwnicą wynosi co najmniej 16°C;
  • 0,30 - temperatura od 8 do 16°C (np. ogrzewany garaż nad piwnicą);
  • 1,00 - temperatura poniżej 8°C (jak wyżej).

Te same wymogi dotyczą zamkniętych przestrzeni podpodłogowych. Ale u nas taki sposób wykonania podłóg parteru - na drewnianych belkach (legarach) - obecnie spotyka się rzadko. Czasem w domach z bali lub szkieletowych.

Jeszcze inaczej traktowane są stropy oddzielające kondygnacje o różnej temperaturze. W domach jednorodzinnych to najczęściej nieogrzewany lub ogrzewany w niewielkim stopniu garaż na parterze oraz pokoje na piętrze lub poddaszu użytkowym. Ewentualnie ogrzewana piwnica i położone nad nią pomieszczenia mieszkalne. W tym przypadku kluczowa jest różnica temperatury (Δt) pomiędzy kondygnacjami.

Współczynnik U nie może przekroczyć:

  • 0,25 - gdy strop rozdziela pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego;
  • 1,00 - jeżeli różnica temperatury pomiędzy kondygnacjami wynosi 8°C lub więcej;
  • bez wymagań - jeżeli różnica temperatury wynosi poniżej 8°C.

Trzeba jednak zastrzec, że strop pomiędzy mieszkalnym parterem lub piętrem (o temperaturze 20°C) oraz nieogrzewanym poddaszem musi charakteryzować się taką samą izolacyjnością jak typowy dach - 0,15 W/(m²·K).

Strop pomiędzy garażem i pokojami mieszkalnymi
Strop pomiędzy garażem i pokojami mieszkalnymi powinien mieć dobrą izolacyjność. Najlepiej ułożyć niepalny materiał izolacyjny od chłodniejszej strony - na suficie garażu. (fot. Paroc)

Warto przyjmować ostrzejsze kryteria, niż wymagają tego przepisy

Tak duże zróżnicowanie wymagań - chociaż technicznie uzasadnione - wprowadza sporo zamieszania. Ponadto łatwo o niedopatrzenie w projekcie i problemy na etapie późniejszej eksploatacji - jeżeli coś w nim zmieniamy, lub będziemy utrzymywać nieco inną temperaturę, niż pierwotnie przewidziano.

Szczególnie w przypadku pomieszczeń mieszkalnych nad garażami i piwnicami warto przyjmować ostrzejsze kryteria, niż wymagają tego przepisy. Po pierwsze, ile osób (nawet mając konkretny projekt) sprawdza, jaką temperaturę obliczeniową przyjęto w garażu? Po drugie, nawet jeśli w garażu zaplanowano grzejnik, to w praktyce często jest tak, że uruchamia się go sporadycznie. Bo i tak temperatura nie spada tam poniżej 0°C. Ale tak naprawdę dalej jest on ogrzewany. Tyle że pośrednio, nie w sposób kontrolowany - ciepłem uciekającym z sąsiednich pomieszczeń.

Bardzo często po jakimś czasie i tak decydujemy się na docieplenie, przyklejenie izolacji do sufitu garażu, bo w sypialni nad nim jest zbyt zimno. Co, trzeba przyznać, jest działaniem bardziej racjonalnym, niż ciągłe dogrzewanie garażu. Jednak byłoby znacznie łatwiej, gdyby odpowiednią izolację przewidziano i wykonano już na etapie wznoszenia domu. Później przeszkadzają w tym prowadnice bramy, rury itp. A i samo zmniejszenie wysokości garażu może być problemem.

Izolacja cieplna dla podłóg z ogrzewaniem podłogowym

Inny przypadek, kiedy z kolei warto poprawiać izolacyjność nawet typowej podłogi na gruncie, to wykonanie ogrzewania podłogowego. Dość łagodny wymóg (U = 0,30) jest uzasadniony w przypadku podłogi bez ogrzewania. Przede wszystkim, z zasady ucieczka ciepła w dół do gruntu jest mniej intensywna, niż przez ściany czy dach. Poza wąskim (ok. 1 m) pasem wzdłuż ścian zewnętrznych, temperatura gruntu pod podłogą parteru jest zawsze dodatnia. Natomiast powietrze na zewnątrz miewa przecież nawet -20°C. A mniejsza różnica temperatury to mniej uciekającego ciepła.

Ponadto zakładając, że w pomieszczeniu temperatura powietrza ma wynosić +20°C, to temperatura zwykłej podłogi (bez podłogówki) na styku z izolacją cieplną wynosi najwyżej 16-18°C. Jeszcze mniej, jeżeli wykończono ją drewnem, przykryto dywanem itp. Bo wszystko to utrudnia przenikanie ciepła w stronę gruntu.

A jak będzie, gdy zdecydujemy się na zrobienie podłogówki? Wówczas na izolacji cieplnej znajdą się rurki z wodą, której temperatura wynosi najczęściej 35-45°C. Zbliżoną temperaturę będzie mieć także wylewka podłogowa (jastrych), w której zostały zatopione. Pamiętajmy, że w tym miejscu - na styku z izolacją - temperatura jest wyższa od temperatury posadzki po stronie pomieszczenia. Ostatecznie w tych dolnych warstwach podłogi mamy już nie 16-18°C, lecz dwa razy tyle. I proporcjonalne do tego straty ciepła, jeżeli nie zapewnimy lepszej izolacji.

Dlatego chociaż do zapewnienia wymaganego U = 0,30 wystarczy ok. 12 cm styropianu podłogowego, to jeżeli planujemy podłogówkę, lepiej ułożyć 15-20 cm. Albo zastosować odmiany o niższej lambdzie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Różne konstrukcje podłogi a izolacyjność cieplna

Typowy sposób uzyskania wymaganej izolacyjności cieplnej to ułożenie w podłodze warstwy twardego styropianu. Jednak nie jest to jedyna opcja i nie zawsze jest najbardziej uzasadniona.

Dobrą podłogę na gruncie uzyskujemy od razu, decydując się na nośną płytę fundamentową, oddzieloną od gruntu styropianem lub XPS. To rozwiązanie coraz chętniej stosowane, bo pozwala na posadowienie budynków domów na gruntach o słabej nośności oraz na ograniczenie mostków cieplnych.

Do budownictwa jednorodzinnego wkracza też pianobeton. To lekki beton o porowatej strukturze (pod tym względem przypomina bloczki z betonu komórkowego). Dzięki temu jedna odpowiednio gruba warstwa może pełnić zarówno funkcje nośne, jak i izolacyjne. Przygotowuje się go i wylewa na placu budowy, dobierając parametry w zależności od potrzeb.

Z kolei wykorzystując keramzyt, możemy zastąpić nim warstwy podbudowy (zagęszczony piasek i tzw. chudy beton) oraz izolację cieplną (styropian, wełnę mineralną). Na zagęszczonym keramzycie wykonuje się typową wylewkę podłogową (jastrych). Keramzyt to lekkie kruszywo uzyskane z gliny wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze. Ma dość dobrą izolacyjność i sporą wytrzymałość oraz niską nasiąkliwość.

Pamiętajmy, żeby zanim zdecydujemy się na rozwiązanie inne niż przewidziane w projekcie, skonsultować się ze specjalistą z firmy obeznanej z daną technologią. On najlepiej będzie wiedział, na co trzeba wówczas uważać.

Jarosław Antkiewicz

fot. otwierająca: Cemex

Zdaniem naszych Czytelników

time image

31 Gru 2020, 11:54

Dnia 5.12.2020 o 21:02, Gość Jarek napisał: Proponuję postać boso na betonie w zimie w nieogrzewanym garażu i zobaczyć gdzie jest ta zawsze dodatnia temperatura z gruntu bzdura   W nieogrzewanym garażu beton na gruncie przewodzi ciepło z ziemi ale zależy ...

time image

31 Gru 2020, 08:56

  To już dziś. Wchodzą w życie Warunki Techniczne 2021

time image

Gość Jarek

05 Gru 2020, 20:02

Proponuję postać boso na betonie w zimie w nieogrzewanym garażu i zobaczyć gdzie jest ta zawsze dodatnia temperatura z gruntu bzdura

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje