Mniejsze potrzeby cieplne ogrzewanych budynków, tworzą mniejsze wymagania względem podłóg pełniących rolę grzejnika. Drewno nie zmieniło swoich cech, natomiast wszelkie elementy składowe podłóg ogrzewanych mają znacznie wyższy poziom jakościowy, poczynając od podkładów grzewczych, poprzez spoinę klejową, elementy drewniane, a kończąc na fachowości wykonawców.
Podkłady mineralne na bazie cementu lub anhydrytu mają obecnie parametry wytrzymałościowe pozwalające solidnie przytwierdzić okładzinę drewnianą. Swój udział mają również trwałe elastyczne spoiny klejowe z udziałem poliuretanów. Elementy podłogowe są właściwie przygotowane do potrzeb podłóg ogrzewanych. Wynika to z techniki suszenia i jakości wysuszenia oraz konstrukcji elementu drewnianego, co pozwala na solidne wykonanie trwałej podsadzki drewnianej.
Posadzka z drewna jako izolator, jest pojęciem względnym. Popatrzmy na izolacyjność materiałów zawartych w typowej konstrukcji podłogi ogrzewanej.
Zadaniem każdego grzejnika, w tym podłogi ogrzewanej, jest dostarczenie takiej ilości ciepła, która będzie rekompensować straty pomieszczenia, pozostawiając jego temperaturę na założonym poziomie. W sytuacji starszych budynków większe potrzeby cieplne wymagały posadzek "łatwo przepuszczających" ciepło typu kamień, ceramika. Nowe budynki, to o połowę mniejsze potrzeby, więc i okładzina może być bardziej oporna.
Średnia obliczeniowa temperatura czynnika grzewczego wynosi 35°C i występuje podczas bardzo mroźnych dni. Przeciętne temperatury zewnętrzne ok. 0°C pozwalają na obniżenie temperatury czynnika grzewczego o 5°C.
Komfort cieplny budynku, w którym podłoga ma swój istotny udział, jest odczuciem subiektywnym.
W okresie poza grzewczym, przy chłodniejszej temperaturze zewnętrznej, możemy w różny sposób odczuwać komfort cieplny. Powyżej - po lewej ceramika, po prawej drewno. Średnia temperatura posadzki 16,2°C. W bezpośrednim kontakcie różnica temperatury stóp wynosi około 5°C.
Koszty inwestycyjne
Wygląd i rodzaj posadzki jest wpisany aranżację wnętrz, więc nie należy jej zawierać w różnicowaniu kosztów wykonania podłogi ogrzewanej.
W zakresie kosztów materiałów instalacyjnych, jak i kosztów wykonawczych posadzka z płytek ceramicznych na ogrzewaniu podłogowym jest tańsza i łatwiejsza w wykonaniu. Posadzka drewniana na podłogówce wymaga wyższej fachowości, co przekłada się na nieco wyższy koszt usługi.
Wyższa cena parkietu na podłogówce wynika ze zwiększonej ilości przewodów grzewczych oraz osprzętu instalacyjnego. Powinno się również uwzględnić koszt solidnej izolacji płyty grzewczej, o ile takowa nie istnieje. Jednak w obu przypadkach, prawidłowo wykonana podłoga, spokojnie rekompensuje potrzeby cieplne ogrzewanego budynku.
Koszy eksploatacyjne
Prawidłowo wykonana podłoga ogrzewana z solidną izolacją, nie różnicuje strat ciepła ze względu na rodzaj okładziny. Rodzaje okładzin nie czynią różnicy również w przypadku elektrycznych folii, mat i kabli grzewczych, kotłów na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe. Natomiast wrażliwość pompy ciepła na każdą wyższą temperaturę, skłania do zainwestowania w zagęszczenie przewodów grzewczych, a ponadto trzeba się liczyć z nieco większymi kosztami eksploatacji.
Podsumowanie
- planowanie na początku inwestycji pozwala zaplanować odpowiedni układ warstw podłogi, z uwzględnieniem solidnej warstwy termoizolacji.
- projekt ogrzewania umożliwia zoptymalizowanie efektów z kosztami, co zabezpieczy przed błędami jak również przed przewymiarowaniem instalacji.
- dobór materiałów i fachowca daje pewność, że inwestycja w całości spełni swoje zadania zarówno w zakresie wykonawczym jak i użytkowym.
- należy liczyć się ze zwiększonymi kosztami inwestycyjnymi oraz eksploatacji parkietu na podłogówce.
Tadeusz Woźniak
Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu
Zdaniem naszych Czytelników
Gość Justyna
18 Gru 2015, 14:18
Dzięki, znajomy mi liczył i wychodziło podobnie, w sumie niewielkie pieniądze, można przeżyć.
Parkiet Komplex
18 Gru 2015, 11:18
Cytat Grubość parkietu, oraz wielkość mocy cieplnej - temperatura podłogi przyczynia się do wzrostu temperatury podkładu grzewczego.Różnica w kosztach będzie, ale będzie ona tym mniejsza im lepsza będzie izolacja.W praktycznym wydaniu, ...
Parkiet Komplex
18 Gru 2015, 08:43
Cytat Podyskutujmy Grubość parkietu, oraz wielkość mocy cieplnej - temperatura podłogi przyczynia się do wzrostu temperatury podkładu grzewczego.Różnica w kosztach będzie, ale będzie ona tym mniejsza im lepsza będzie izolacja.W ...
Redakcja
18 Gru 2015, 08:34
Cytat Moim zdaniem - mocno dyskusyjna teza. Podyskutujmy
bajbaga
18 Gru 2015, 08:20
Moim zdaniem - mocno dyskusyjna teza.
Redakcja
18 Gru 2015, 08:00
Cytat Czy to oznacza, że jeżeli zamiast płytek położę deskę dwuwarstwową, to nie będzie różnicy w kosztach grzania? Mam ciepły dom z rekuperacją i 30 cm styropianu pod podłogą. Nie, parkiet na podłogówce generuje ...
Gość Justyna
18 Gru 2015, 07:36
Czy to oznacza, że jeżeli zamiast płytek położę deskę dwuwarstwową, to nie będzie różnicy w kosztach grzania? Mam ciepły dom z rekuperacją i 30 cm styropianu pod podłogą.