Jak pielęgnować wylewkę betonową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak pielęgnować wylewkę betonową?

W naturalnych warunkach beton najlepiej wiąże w pochmurne dni, w temperaturze w okolicach 20°C i wilgotności powyżej 80%. Ponieważ takie warunki rzadko występują razem, konieczna jest pielęgnacja wylewki.

aktualizacja: 2021-09-27 10:02:02

Pielęgnacja wylewek na bazie cementu pozwala uzyskać optymalne parametry jakościowe betonu. Jej brak, może doprowadzić do osłabienia wytrzymałości, pęknięć, oraz trwałych odkształceń powierzchni.

W zależności od warunków zewnętrznych, powinniśmy przygotować materiały w postaci folii budowlanej, folii bąbelkowej, cienkiego styropianu, a to wszystko dla ochrony powierzchni wylewki przed miejscowym wysychaniem, nagrzaniem czy wyziębieniem.

Kiedy i jak należy pielęgnować wylewki na bazie cementu?

W okresie letnim, kiedy temperatura jest powyżej 10°C, pielęgnacja zapobiega utracie wody z betonu na skutek parowania z jego powierzchni, oraz miejscowemu nagrzaniu i przebiega w dwóch etapach.

W pierwszym etapie, tuż po wylaniu, kiedy beton oddaje największą ilość wody, należy osłonić otwory okienne dla ochrony wylewki przed intensywnym działaniem promieni słonecznych, natomiast osłona otworów drzwiowych zapobiegnie przewiewom.

W drugim etapie, najszybciej kiedy jest to możliwe, osłonić powierzchnię wylewki folią budowlaną, zapobiegając parowaniu i utracie wody z betonu. Podczas upałów wskazane jest uprzednie zroszenie wodą. W przypadku jastrychów pod posadzki przyklejane, ze względu na przyczepność spoiny klejowej, nie zaleca się stosowania emulsji hydrofobowych.

Folia bezbarwna lub biała nie chłonie ciepła promieniowania i należy ją stosować podczas upalnych dni słonecznych
Folia bezbarwna lub biała nie chłonie ciepła promieniowania i należy ją stosować podczas upalnych dni słonecznych.
Folia czarna absorbuje ciepło promieniowania i warto jej użyć podczas chłodniejszych dni
Folia czarna absorbuje ciepło promieniowania i warto jej użyć podczas chłodniejszych dni.

W warunkach obniżonej temperatury w przedziale od 5 do 10°C, pielęgnacja polega na osłonięciu powierzchni wylewki np. folią bąbelkową, która chroni przed utratą wody i ciepła, niezbędnych dla prawidłowego twardnienia betonu.

Folia bąbelkowa chroni przed utratą wody i ogranicza ubytek ciepła
Folia bąbelkowa chroni przed utratą wody i ogranicza ubytek ciepła.

Warunki zimowe w temperaturze poniżej 5°C zmuszają do zabezpieczenia wylewki przed utratą ciepła hydratacji. Powyższe zabezpieczenie pozwala na utrzymanie temperatury betonu w okolicach 10°C, a to sprzyja uzyskaniu dobrej jakości jastrychu. 

Osłona termiczna, np. styropian chroni przed ubytkiem ciepła
Osłona termiczna, np. styropian chroni przed ubytkiem ciepła.

Wykonywanie jastrychów na bazie cementu, w ujemnej temperaturze otoczenia, wymaga stosowania specjalnych domieszek oraz szczególnych sposobów zabezpieczania przed utratą ciepła i spadku temperatury betonu.

Należy wiedzieć, że w przypadku wilgotności otoczenia powyżej 80% pielęgnacja powierzchniowa nie jest konieczna, ale pod warunkiem zabezpieczenia przed działaniem promieni słonecznych i przewiewów.

Zalecany przez ITB czas pielęgnacji - utrzymania stałej wilgotności wylewki:

  • 7 dni dla betonów z CEM I
  • do 14 dni dla pozostałych cementów.

Pielęgnacja wylewek anhydrytowych polega na umożliwieniu równomiernego odparowaniu wody zarobowej i odprowadzeniu wilgoci poza obręb budynku.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

Zdaniem naszych Czytelników

19 Oct 2020, 09:11

Krótki artykuł o tym, jak pielęgnować jastrychy i masy samopoziomujące.   https://www.pl.weber/blog/podlogi-i-posadzki/pielegnacja-jastrychu-betonowego-w-trakcie-upalow   Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe i jastrychy, to zachęcamy do zapoznania się z kompendium ...

11 godzin temu, Gość profesjonalista napisał: Wylewka z mixokreta , w ktorej jest CEMENT co w polski realiach.....minelo juz 14 dni mozemy wlaczyc podlogowke na 5h do max 25stopni...i po okresie 28dni od wylania Wylewke mozna uznac za wyschnieta-lub nie ale na ...

Gość profesjonalista

18 Oct 2020, 22:00

Wylewka z mixokreta , w ktorej jest CEMENT co w polski realiach nie jest to zbyt oczywiste..PN CT C15F4 jest to mieszanka 1/4, Czyli klasyczna podbidowa pod Kostke brukowa.Nie wymaga zbyt wielkiej pielegnacji...a nie wroc piach polany woda tez bedzie Twardy i to sama siatka zbrojniowa z wloknem ...

Gość Estrichleger

20 Jun 2020, 16:53

Co wy za głupoty piszecie. Skoro są warunki temp. 35 stopC .a będzie to poddasze ocieplone wełną mineralną i przygotowane na tiptop.( 10) dni do wprowadzenia się mieszkańców. To jaka temp. I wilgotność jest w środku budynku??? Odp 37 stC a wilgotność 10 .inwestor przewiduje ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!