Pielęgnacja wylewek na bazie cementu pozwala uzyskać optymalne parametry jakościowe betonu. Jej brak, może doprowadzić do osłabienia wytrzymałości, pęknięć, oraz trwałych odkształceń powierzchni.
W zależności od warunków zewnętrznych, powinniśmy przygotować materiały w postaci folii budowlanej, folii bąbelkowej, cienkiego styropianu, a to wszystko dla ochrony powierzchni wylewki przed miejscowym wysychaniem, nagrzaniem czy wyziębieniem.
Kiedy i jak należy pielęgnować wylewki na bazie cementu?
W okresie letnim, kiedy temperatura jest powyżej 10°C, pielęgnacja zapobiega utracie wody z betonu na skutek parowania z jego powierzchni, oraz miejscowemu nagrzaniu i przebiega w dwóch etapach.
W pierwszym etapie, tuż po wylaniu, kiedy beton oddaje największą ilość wody, należy osłonić otwory okienne dla ochrony wylewki przed intensywnym działaniem promieni słonecznych, natomiast osłona otworów drzwiowych zapobiegnie przewiewom.
W drugim etapie, najszybciej kiedy jest to możliwe, osłonić powierzchnię wylewki folią budowlaną, zapobiegając parowaniu i utracie wody z betonu. Podczas upałów wskazane jest uprzednie zroszenie wodą. W przypadku jastrychów pod posadzki przyklejane, ze względu na przyczepność spoiny klejowej, nie zaleca się stosowania emulsji hydrofobowych.
W warunkach obniżonej temperatury w przedziale od 5 do 10°C, pielęgnacja polega na osłonięciu powierzchni wylewki np. folią bąbelkową, która chroni przed utratą wody i ciepła, niezbędnych dla prawidłowego twardnienia betonu.
Warunki zimowe w temperaturze poniżej 5°C zmuszają do zabezpieczenia wylewki przed utratą ciepła hydratacji. Powyższe zabezpieczenie pozwala na utrzymanie temperatury betonu w okolicach 10°C, a to sprzyja uzyskaniu dobrej jakości jastrychu.
Wykonywanie jastrychów na bazie cementu, w ujemnej temperaturze otoczenia, wymaga stosowania specjalnych domieszek oraz szczególnych sposobów zabezpieczania przed utratą ciepła i spadku temperatury betonu.
Należy wiedzieć, że w przypadku wilgotności otoczenia powyżej 80% pielęgnacja powierzchniowa nie jest konieczna, ale pod warunkiem zabezpieczenia przed działaniem promieni słonecznych i przewiewów.
- Jak odnowić parkiet, krok po kroku?
- Wylewka samopoziomująca: idealna podłoga bez wysiłku
- Jak zrobić wylewkę samopoziomującą?
- Jak wyrównać poziomy podłóg w domu?
Zalecany przez ITB czas pielęgnacji - utrzymania stałej wilgotności wylewki:
- 7 dni dla betonów z CEM I
- do 14 dni dla pozostałych cementów.
Pielęgnacja wylewek anhydrytowych polega na umożliwieniu równomiernego odparowaniu wody zarobowej i odprowadzeniu wilgoci poza obręb budynku.
Tadeusz Woźniak
Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu
-
W jakich warunkach beton najlepiej wiąże?
W naturalnych warunkach beton najlepiej wiąże w pochmurne dni, w temperaturze w okolicach 20°C i wilgotności powyżej 80%. -
Dlaczego pielęgnacja wylewki betonowej jest ważna?
Pielęgnacja wylewek na bazie cementu pozwala uzyskać optymalne parametry jakościowe betonu. Jej brak może doprowadzić do osłabienia wytrzymałości, pęknięć oraz trwałych odkształceń powierzchni. -
Jakie materiały są zalecane do ochrony wylewki w zależności od warunków zewnętrznych?
W zależności od warunków zewnętrznych, powinniśmy przygotować materiały w postaci folii budowlanej, folii bąbelkowej, cienkiego styropianu. Te materiały służą do ochrony powierzchni wylewki przed miejscowym wysychaniem, nagrzaniem czy wyziębieniem. -
Jakie są zalecenia dotyczące pielęgnacji wylewki betonowej w okresie letnim?
W okresie letnim, kiedy temperatura jest powyżej 10°C, pielęgnacja zapobiega utracie wody z betonu na skutek parowania z jego powierzchni oraz miejscowemu nagrzaniu. W pierwszym etapie, tuż po wylaniu, należy osłonić otwory okienne i drzwiowe. W drugim etapie, najszybciej jak to możliwe, osłonić powierzchnię wylewki folią budowlaną. -
Jakie są zalecenia dotyczące pielęgnacji wylewki betonowej w warunkach obniżonej temperatury i w warunkach zimowych?
W warunkach obniżonej temperatury (od 5 do 10°C), pielęgnacja polega na osłonięciu powierzchni wylewki folią bąbelkową. W warunkach zimowych (poniżej 5°C) zabezpieczenie wylewki przed utratą ciepła hydratacji jest kluczowe. Osłona termiczna, np. styropian, chroni przed ubytkiem ciepła. -
Czytaj więcej Czytaj mniej