O czym powinniśmy wiedzieć wybierając posadzkę z drewna?

O czym powinniśmy wiedzieć wybierając posadzkę z drewna?

Posadzka drewniana poza wartością, trwałością i naturalnością, daje poczucie komfortu cieplnego, umożliwia odnawianie powierzchni wraz ze zmianą jej wyglądu. Niestety podłoga drewniana dużo kosztuje, ponadto potrzebna jest fachowość w wykonaniu, a w niektórych przypadkach, dłuższy czas realizacji, jak również wymóg dbałości o powierzchnię posadzki i mikroklimat jej otoczenia.

  • Trwałość posadzek z drewna klejonego warstwowo należy postrzegać poprzez proces starzenia spoiny klejowej. Ważna jest grubość warstwy użytkowej, jak również jakość wykonania.

     

  • Coraz bardziej zauważalny i doceniany staje się komfort cieplny, gdzie grubsza deska nie pozwala na odczucie chłodu w bezpośrednim kontakcie stopy z posadzką.

     

  • W zakresie komfortu użytkowania mieści się również akustyka. Posadzki zespolone z podkładem przodują w tym względzie, najgorzej wypadają posadzki pływające. 

     

  • Możliwość odnawiania powierzchni jest przypisana podłogom drewnianym. Grubsze posadzki z litego drewna praktycznie można odnawiać wielokrotnie. Posadzki w elementów warstwowych wymagają indywidualnego potraktowania, a w przypadku cienkiej warstwy użytkowej lub posadzki pływającej, renowacja powiązana ze szlifowaniem jest niemożliwa.

     

  • Zmianę wyglądu można uzyskać poprzez szczotkowanie, wytrawianie, barwienie czy patynowanie powierzchni podłogi. Podłogi lite, lub warstwowe z grubą warstwą użytkową, dają największe możliwości zmian. Z gatunków drewna najbardziej podatny na zmianę wyglądu jest nasz rodzimy dąb.

     

  • Koszt - naturalność i oryginalność zawsze ma swoją cenę. Kosz podłóg z litego drewna jest najwyższy, a wynika to z wyższej jakości drewna przeznaczonego do wykonania elementów masywnych. Ponadto, swoją cenę ma fachowość wykonawcy, oraz ponadprzeciętna jakość chemii parkieciarskiej.

     

  • Prestiż - w czasach kiedy parkiet był luksusem, jego elementy układano w różne wzory geometryczne, aby podnieść prestiż pomieszczeń. Obecnie nawiązuje się do ówczesnych rozwiązań, łączy się różne gatunki drewna ewentualnie drewno z ceramiką lub kamieniem dla zachowania spójności w aranżacji wnętrza.

Podłogi drewniane kontra podłogi z drewna klejonego

Podłogi warstwowe tylko w niewielkiej części mają drewno wysokiej klasy a ich cena wynika bardziej z kosztownej, póki co, technologii produkcji, niż z wartości realnej materiału. Jednak podłogi warstwowe mają swoje zalety:

  • stabilność wymiarowa,
  • szybkość i łatwość montażu z przełożeniem na niższy koszt pracy fachowca,
  • niższą jakość materiałów chemicznych.

Wymógł dbałości o mikroklimat - drewno jako produkt naturalny zawsze dostosowuje się do mikroklimatu swego otoczenia, jak również, do pewnego stopnia, aktywnie uczestniczy w jego tworzeniu. Po wyborze podłogi z drewna litego, z powłoką olejową, odczuwamy kontakt z naturą w pełnym wymiarze, jednak z koniecznością dbania o nią.

Inaczej jest po wyborze desek warstwowych lakierowanych, najlepiej z każdej strony. Wówczas mamy podłogę odporną na zmiany mikroklimatu otoczenia, natomiast odczuwanie natury drewna jest tu rzeczą względną.

Specyfika podłóg drewnianych - istotnym atutem posadzek drewnianych jest możliwość zastosowania w podłogach ogrzewanych. Twierdzenie , że drewno jest izolatorem należy oceniać w kontekście zapotrzebowania na ciepło we wznoszonych obecnie budynkach. W "dzisiejszych" budynkach sprawdzają się zarówno deski warstwowe, stabilizowane jak i lite. Pozostaje odpowiednie skonfigurowanie mocy cieplnej podłogi z instalacją grzewczą i izolacją płyty grzewczej.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz