O czym powinniśmy wiedzieć wybierając posadzkę z drewna?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
O czym powinniśmy wiedzieć wybierając posadzkę z drewna?

Posadzka drewniana poza wartością, trwałością i naturalnością, daje poczucie komfortu cieplnego, umożliwia odnawianie powierzchni wraz ze zmianą jej wyglądu. Niestety podłoga drewniana dużo kosztuje, ponadto potrzebna jest fachowość w wykonaniu, a w niektórych przypadkach, dłuższy czas realizacji, jak również wymóg dbałości o powierzchnię posadzki i mikroklimat jej otoczenia.

aktualizacja: 2017-08-01 07:29:50

 • Trwałość posadzek z drewna klejonego warstwowo należy postrzegać poprzez proces starzenia spoiny klejowej. Ważna jest grubość warstwy użytkowej, jak również jakość wykonania.

   

 • Coraz bardziej zauważalny i doceniany staje się komfort cieplny, gdzie grubsza deska nie pozwala na odczucie chłodu w bezpośrednim kontakcie stopy z posadzką.

   

 • W zakresie komfortu użytkowania mieści się również akustyka. Posadzki zespolone z podkładem przodują w tym względzie, najgorzej wypadają posadzki pływające. 

   

 • Możliwość odnawiania powierzchni jest przypisana podłogom drewnianym. Grubsze posadzki z litego drewna praktycznie można odnawiać wielokrotnie. Posadzki w elementów warstwowych wymagają indywidualnego potraktowania, a w przypadku cienkiej warstwy użytkowej lub posadzki pływającej, renowacja powiązana ze szlifowaniem jest niemożliwa.

   

 • Zmianę wyglądu można uzyskać poprzez szczotkowanie, wytrawianie, barwienie czy patynowanie powierzchni podłogi. Podłogi lite, lub warstwowe z grubą warstwą użytkową, dają największe możliwości zmian. Z gatunków drewna najbardziej podatny na zmianę wyglądu jest nasz rodzimy dąb.

   

 • Koszt - naturalność i oryginalność zawsze ma swoją cenę. Kosz podłóg z litego drewna jest najwyższy, a wynika to z wyższej jakości drewna przeznaczonego do wykonania elementów masywnych. Ponadto, swoją cenę ma fachowość wykonawcy, oraz ponadprzeciętna jakość chemii parkieciarskiej.

   

 • Prestiż - w czasach kiedy parkiet był luksusem, jego elementy układano w różne wzory geometryczne, aby podnieść prestiż pomieszczeń. Obecnie nawiązuje się do ówczesnych rozwiązań, łączy się różne gatunki drewna ewentualnie drewno z ceramiką lub kamieniem dla zachowania spójności w aranżacji wnętrza.

Podłogi drewniane kontra podłogi z drewna klejonego

Podłogi warstwowe tylko w niewielkiej części mają drewno wysokiej klasy a ich cena wynika bardziej z kosztownej, póki co, technologii produkcji, niż z wartości realnej materiału. Jednak podłogi warstwowe mają swoje zalety:

 • stabilność wymiarowa,
 • szybkość i łatwość montażu z przełożeniem na niższy koszt pracy fachowca,
 • niższą jakość materiałów chemicznych.

Wymógł dbałości o mikroklimat - drewno jako produkt naturalny zawsze dostosowuje się do mikroklimatu swego otoczenia, jak również, do pewnego stopnia, aktywnie uczestniczy w jego tworzeniu. Po wyborze podłogi z drewna litego, z powłoką olejową, odczuwamy kontakt z naturą w pełnym wymiarze, jednak z koniecznością dbania o nią.

Inaczej jest po wyborze desek warstwowych lakierowanych, najlepiej z każdej strony. Wówczas mamy podłogę odporną na zmiany mikroklimatu otoczenia, natomiast odczuwanie natury drewna jest tu rzeczą względną.

Specyfika podłóg drewnianych - istotnym atutem posadzek drewnianych jest możliwość zastosowania w podłogach ogrzewanych. Twierdzenie , że drewno jest izolatorem należy oceniać w kontekście zapotrzebowania na ciepło we wznoszonych obecnie budynkach. W "dzisiejszych" budynkach sprawdzają się zarówno deski warstwowe, stabilizowane jak i lite. Pozostaje odpowiednie skonfigurowanie mocy cieplnej podłogi z instalacją grzewczą i izolacją płyty grzewczej.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny