Trzy sposoby na sprawdzenie wilgotności wylewki betonowej (jastrychu)
Trzy sposoby na sprawdzenie wilgotności wylewki betonowej (jastrychu)
Przed rozpoczęciem montażu posadzki drewnianej należy sprawdzić czy podkład betonowy jest odpowiednio suchy. W przeciwnym razie, najlepiej wykonana podłoga może ulec uszkodzeniu, z przełożeniem na kosztowną naprawę.
Data publikacji: 2021-06-18
Data aktualizacji: 2021-09-20
Pierwszy przypadek występuje przy bardzo wilgotnym jastrychu gdzie uszkodzona podłoga nie nadaje się do użytkowania. Koszt wymiany przeważnie przekracza wartość wykonania nowej posadzki.
Drugi przypadek, to efekt zawilgocenia drewna posadzkowego i deformacji poszczególnych elementów, bez odspojenia posadzki od podkładu. Naprawa po wysuszeniu podkładu i posadzki wiąże się z jej szlifowaniem i ponownym lakierowaniem.
Trzeci przykład obrazuje powstanie szczelin w sytuacji kiedy, w pierwszej fazie drewno przejęło znaczną ilość wilgoci z jastrychu, w wyniku tego zaczęło pęcznieć, a elementy posadzkowe tracić swoje kształty. Natomiast cała płyta posadzki, korzystając z elastyczności spoiny klejowej, rozsunęła się i wypełniła szczeliny przyścienne. Po wysuszeniu, elementy posadzkowe nie wróciły na swoje miejsce, a szczeliny nie zniknęły. Naprawa posadzki polega na szlifowaniu powierzchni podłogi, wypełnieniu powstałych szczelin i ponownym lakierowaniu.
Jak widać, koszt zaniechania sprawdzenia wilgotności podkładu może być bardzo wysoki. W tej sytuacji sprawdzenie wilgotności jest sprawą nadrzędną.
Istnieją "domowe" sposoby sprawdzenia wilgotności betonu oraz profesjonalne z zastosowaniem urządzeń, narzędzi i przyrządów.
Pierwszy sposób sprawdzenia wilgotności betonu
Pierwszy sposób daje informację o istnieniu wolnej wilgoci w betonie bez określania jej zawartości. Sposób polega na położeniu na sprawdzanej wylewce arkusza (0,5 m²) folii PE, a na nim postawienie metalowego pojemnika z zimną wodą o temperaturze niższej od temperatury powietrza o około 10°C.
Pojemnik z zimną wodą na wylewce z przekładką z folii PE.
Po kilku godzinach odstawiamy pojemnik z wodą. Zroszona wilgoć na folii świadczy o podwyższonej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, natomiast plama wilgoci na betonie, pod folią, w miejscu styku pojemnika z wodą, daje informację o znacznej wilgotności betonu.
Ciemna plama na jastrychu, pod folią PE.
Drugi sposób sprawdzenia wilgotności betonu
Dokładniejszą informację o aktywności wilgoci w podkładzie betonowym, uzyskamy, korzystając z arkusza przezroczystej folii PE i dwóch "marketowych" termohigrometrów. Jeden przyrząd układamy na wylewce i przykrywamy go folią, drugi obok na folii. Podobne wskazania poniżej 50% RH świadczą o braku emisji wilgoci z wylewki do pomieszczenia i można przyjąć, że wylewka jest sucha. Natomiast wielkość różnicy we wskazaniach higrometrów przekłada się na podwyższoną wilgotność jastrychu.
Obserwację należy prowadzić przez dłuższy czas, zwracając uwagę na zmiany temperatury w pomieszczeniu i ich przełożenie na wilgotność - emisję wilgoci na termohigrometrze pod folią.
Po lewej, termohigrometr pod folią, po prawej na folii. Ocena - wylewka mokra, w trakcie schnięcia.
Powyższe sposoby obrazują ruch wilgoci, ewentualnie jego brak, jednak ze względu na wysoki koszt podłogi drewnianej, wskazane jest wykonanie dokładnych pomiarów z wykorzystaniem urządzeń czy przyrządów prezentowanych na zdjęciu poniżej. Wagosuszarka powinna dać wynik poniżej 3%, higrometr CM - wartość poniżej 2%, natomiast przyrządy elektryczne - wartości do przeskalowania, zawarte w ich instrukcjach obsługi.
Wagosuszarka, higrometr
Trzeci sposób sprawdzenia wilgotności betonu
Pomiar wilgotności można zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się wykonaniem posadzek z drewna. Istotna jest tu klasa sprzętu jak również doświadczenie wykonującego pomiar. Koszt kompleksowego pomiaru wilgotności wylewki zawiera się w przedziale od 100 do 300 zł.