Trzy sposoby na sprawdzenie wilgotności wylewki betonowej (jastrychu)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Trzy sposoby na sprawdzenie wilgotności wylewki betonowej (jastrychu)

Przed rozpoczęciem montażu posadzki drewnianej należy sprawdzić czy podkład betonowy jest odpowiednio suchy. W przeciwnym razie, najlepiej wykonana podłoga może ulec uszkodzeniu, z przełożeniem na kosztowną naprawę.

Uszkodzenia i odkształcenia posadzek drewnianych pod wpływem wilgotnego jastrychu

Pierwszy przypadek występuje przy bardzo wilgotnym jastrychu gdzie uszkodzona podłoga nie nadaje się do użytkowania. Koszt wymiany przeważnie przekracza wartość wykonania nowej posadzki.

Drugi przypadek, to efekt zawilgocenia drewna posadzkowego i deformacji poszczególnych elementów, bez odspojenia posadzki od podkładu. Naprawa po wysuszeniu podkładu i posadzki wiąże się z jej szlifowaniem i ponownym lakierowaniem.

Trzeci przykład obrazuje powstanie szczelin w sytuacji kiedy, w pierwszej fazie drewno przejęło znaczną ilość wilgoci z jastrychu, w wyniku tego zaczęło pęcznieć, a elementy posadzkowe tracić swoje kształty. Natomiast cała płyta posadzki, korzystając z elastyczności spoiny klejowej, rozsunęła się i wypełniła szczeliny przyścienne. Po wysuszeniu, elementy posadzkowe nie wróciły na swoje miejsce, a szczeliny nie zniknęły. Naprawa posadzki polega na szlifowaniu powierzchni podłogi, wypełnieniu powstałych szczelin i ponownym lakierowaniu.

Jak widać, koszt zaniechania sprawdzenia wilgotności podkładu może być bardzo wysoki. W tej sytuacji sprawdzenie wilgotności jest sprawą nadrzędną.

Istnieją "domowe" sposoby sprawdzenia wilgotności betonu oraz profesjonalne z zastosowaniem urządzeń, narzędzi i przyrządów.

Pierwszy sposób sprawdzenia wilgotności betonu

Pierwszy sposób daje informację o istnieniu wolnej wilgoci w betonie bez określania jej zawartości. Sposób polega na położeniu na sprawdzanej wylewce arkusza (0,5 m²) folii PE, a na nim postawienie metalowego pojemnika z zimną wodą o temperaturze niższej od temperatury powietrza o około 10°C.

Pojemnik z zimną wodą na wylewce z przekładką z folii PE
Pojemnik z zimną wodą na wylewce z przekładką z folii PE.

Po kilku godzinach odstawiamy pojemnik z wodą. Zroszona wilgoć na folii świadczy o podwyższonej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, natomiast plama wilgoci na betonie, pod folią, w miejscu styku pojemnika z wodą, daje informację o znacznej wilgotności betonu.

Ciemna plama na jastrychu, pod folią PE
Ciemna plama na jastrychu, pod folią PE.

Drugi sposób sprawdzenia wilgotności betonu

Dokładniejszą informację o aktywności wilgoci w podkładzie betonowym, uzyskamy, korzystając z arkusza przezroczystej folii PE i dwóch "marketowych" termohigrometrów. Jeden przyrząd układamy na wylewce i przykrywamy go folią, drugi obok na folii. Podobne wskazania poniżej 50% RH świadczą o braku emisji wilgoci z wylewki do pomieszczenia i można przyjąć, że wylewka jest sucha. Natomiast wielkość różnicy we wskazaniach higrometrów przekłada się na podwyższoną wilgotność jastrychu.

Obserwację należy prowadzić przez dłuższy czas, zwracając uwagę na zmiany temperatury w pomieszczeniu i ich przełożenie na wilgotność - emisję wilgoci na termohigrometrze pod folią.

Po lewej, termohigrometr pod folią, po prawej na folii. Ocena - wylewka mokra, w trakcie schnięcia
Po lewej, termohigrometr pod folią, po prawej na folii. Ocena - wylewka mokra, w trakcie schnięcia.

Powyższe sposoby obrazują ruch wilgoci, ewentualnie jego brak, jednak ze względu na wysoki koszt podłogi drewnianej, wskazane jest wykonanie dokładnych pomiarów z wykorzystaniem urządzeń czy przyrządów prezentowanych na zdjęciu poniżej. Wagosuszarka powinna dać wynik poniżej 3%, higrometr CM - wartość poniżej 2%, natomiast przyrządy elektryczne - wartości do przeskalowania, zawarte w ich instrukcjach obsługi.

Wagosuszarka, higrometr
Wagosuszarka, higrometr

Trzeci sposób sprawdzenia wilgotności betonu

Pomiar wilgotności można zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się wykonaniem posadzek z drewna. Istotna jest tu klasa sprzętu jak również doświadczenie wykonującego pomiar. Koszt kompleksowego pomiaru wilgotności wylewki zawiera się w przedziale od 100 do 300 zł.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA