Suszenie jastrychu pod posadzki drewniane - etapy

Suszenie jastrychu pod posadzki drewniane - etapy

Podstawowym celem suszenia jastrychów - podkładów wylewanych - jest doprowadzenie ich wilgotności do stanu, w którym kontakt z suchym drewnem, nie stworzy zagrożenia dla jakości posadzki drewnianej.

Dlaczego suszymy jastrychy wylewane?

Jastrych betonowy, od chwili wylania do czasu wysuszenia, powinien stracić około 2/3 wody użytej podczas jego wykonywania. W tym czasie z każdego metra kwadratowego powinno wyparować około 5 litrów wody.

Jastrych betonowy, od chwili wylania do czasu wysuszenia, powinien stracić około 2/3 wody użytej podczas jego wykonywania.

Etapy osuszania jastrychów na bazie cementu:

  1. naturalne oddawanie wilgoci podczas wiązania betonu,
  2. suszenie właściwe, po związaniu betonu, mające na celu doprowadzenie wilgotności jastrychu do poziomu poniżej 3% wagowo i 2% CM, a przy podłogówce o 30% mniej. 

Skuteczność suszenia wylewek w okresie zimy jest większa niż w okresie letnim
Czas i trudność w wysuszeniu wylewki betonowej zależy od:

  1. jakości betonu - im lepsza jakość, tym beton oporniej oddaje wilgoć,
  2. grubości wylewki - im grubsza, tym dłużej schnie,
  3. warunków otoczenia, w tym:
    - temperatury, im wyższa tym suszenie bardziej skuteczne,
    - wilgotności, im mniej wilgoci w otoczeniu tym czas suszenia krótszy,
    - ruchu powietrza nad powierzchnią wylewki, im większy ruch tym szybszy odbiór wilgoci z betonu.

Czas suszenia może trwać nawet kilka miesięcy i jest pochodną powyższych zależności.

Sposoby osuszania jastrychów betonowych:

  1. Naturalne z wykorzystaniem natury,W gorący, letni dzień, ciepłe powietrze wpuszczamy do budynku, natomiast nocą zamykamy je w budynku aby przejmowało wilgoć min. z jastrychu. Następnego dnia otwierając okna "wyrzucamy" na zewnątrz nasycone wilgocią powietrze, a w jego miejsce wpuszczamy cieplejsze z mniejszą zawartością wilgoci. I tak dalej, do czasu kiedy na zewnątrz się schłodzi i zacznie padać. Jak widać skuteczność suszenia zależna jest od pogody, a poziom wilgotności jastrychu na ogół niezadawalający. W tej sytuacji powinniśmy zagospodarować istniejące ogrzewanie, lub zainstalować urządzenia osuszające.

  2. Naturalne, wspomagane ogrzewaniem budynku.Podczas chłodniejszych dni, dla efektywnego suszenia jastrychu uruchamiamy ogrzewanie. Suszenie wykonujemy przy rozszczelnionych oknach aby ogrzane powietrze, przed ujściem na zewnątrz, zdążyło przejąć część wilgoci z wnętrza budynku.

    Ogrzewając i susząc jastrych w mroźne dni, możemy to czynić przy zamkniętych oknach, ponieważ różnica temperatur i zawartości wilgoci umożliwia przeniesienie jej na zewnątrz przy wykorzystaniu nieszczelności i kanałów wentylacyjnych budynku.
     
    W tym sposobie osuszania mieści się wygrzewanie jastrychów podłóg ogrzewanych.
     
  3. Sztuczne z wykorzystaniem urządzeń osuszających - osuszaczy, nagrzewnic, wentylatorów, urządzeń monitorujących i sterujących. Dla skutecznego osuszania powinniśmy uszczelnić budynek.

Wylewki anhydrytowe łatwiej oddają wilgoć i w stałych warunkach - 65%RH i temperaturze 20°C - wilgotność 0,5% uzyskują po 35 dniach.

Skuteczność suszenia wylewek w okresie zimy jest większa niż w okresie letnim. Natomiast typowy okres letni, nie daje pewności skutecznego osuszenia jastrychu betonowego w naturalny sposób, bez udziału ogrzewania. Oryginalnym wyjątkiem było lato, w którym przez długi okres czasu była wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza, co służyło przejmowaniu wilgoci z wnętrza budynków.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz