Funkcje i wpływ podkładów pod posadzki pływające na ogrzewaniu podłogowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Funkcje i wpływ podkładów pod posadzki pływające na ogrzewaniu podłogowym

Posadzki pływające spełnią swoje funkcje użytkowe oraz zachowają trwałość przy zastosowaniu rozwiązań systemowych, kiedy właściwości podkładu dostosowane są do jakości powierzchni jastrychu grzewczego.

Zadaniem podkładów bezpośrednich pod posadzki pływające jest zniwelowanie nierówności jastrychu, co służy min. trwałości połączeń paneli. Podkłady wpływają również na poprawę komfortu użytkowania zarówno od strony termicznej, jak i akustycznej.

W 2014 r. Stowarzyszenie Europejskich Producentów Paneli Laminowanych wydało oficjalny dokument CEN/TS 16354 opisujący właściwości i wymagania podkładów pod posadzki pływające. Biuletyn Techniczny EPLF opisuje korzyści wynikające z zastosowania odpowiednich podkładów podłogowych. Podkłady spełniają swoją rolę zarówno pod panelami laminowanymi, jak i panelami z drewna, z tą różnicą, że te ostatnie, na tym samych podkładach mają, o kilkanaście procent, lepszą akustykę.

Podstawowe wymogi w zakresie podłóg ogrzewanych

  1. Komfort termiczny "R"

Wymogi stawiane podłogom ogrzewanym dopuszczają łączny opór cieplny dla podkładu i posadzki do wartości  0,15 m²K/W. Natomiast, kiedy ta sama podłoga w okresie letnim będzie chłodzić pomieszczenie, opór cieplny posadzki wraz z podkładem nie powinien przekraczać wartości 0,10 m²K/W. W obu przypadkach musimy konfigurować opór cieplny elementów posadzkowych z oporem podkładu.

  1. Akustyka

Zmniejszenie przenoszenia dźwięków do pomieszczeń poniżej podłogi(IS) wielkości 14 dB jest wymogiem podstawowym, wyższy standard zaczyna się od 18 dB. Redukcję hałasu wewnątrz użytkowanych pomieszczeń (RWS) określa się procentowo - wyższa wartość świadczy o lepszych właściwościach akustycznych podkładu.

W zakres podkładu wchodzi również paraizolacja o wartości SD ≥ 75 m, gdzie atestowana folia PE ≥ 0,2 mm spełnia wymagania.

  1. Poprawa płaskości powierzchni jastrychu (PC)

Wytyczne ITB z 2014 .r dopuszczają nierówności 3 mm na odcinku 2 metrów. Producenci paneli określają własne wymogi (np. Kronopol - 2 mm/1 m, Baltic Wood - 1 mm/1 m lub 3 mm/2 m). Producenci podkładów dopuszczają odchyłki odpowiednie dla rodzaju swoich produktów: 

  • Podkład PU - mineralny grubości ok. 1 mm dopuszcza nierówność 0,5 mm, natomiast przy grubości podkładu mineralnego 2 mm dopuszcza się nierówność do 1 mm.
  • Podkład z XPS - grubości 1,5 - 2 mm akceptuje nierówności od 1 mm do 1,4 mm. 
  • Mata z pianki PU gęstości 120kg/m³ i grubości 2 mm dopuszcza nierówności do 1,4 mm.
  • Podkład z korka grubości 2 mm można ułożyć przy nierównościach do 1,2 mm.

Z powyższego wynika, że aby w pełni wykorzystać właściwości podkładów należy mieć odpowiednio przygotowaną płaszczyznę jastrychu. W przeciwnym razie, pozostawione pustki powietrzne osłabią przenikanie ciepła oraz pogorszą akustykę podłogi. W tej sytuacji zastosowanie lepszych materiałów niewiele zmieni oprócz zwiększenia kosztów.

Termogram i grafika obrazujące wpływ pustek powietrznych na przenikalność cieplną

Przy założeniu, że powierzchnia jastrychu spełnia wymagania, przy podłogówce należy uwzględniać dwie, współzależne właściwości podkładów, które przedstawia tabela poniżej. 

  "R"m2K/W RWS% IS dB
PU mineral. 1-1.5 mm 0,006 - 0,008 22 14
PU mineral. 2 mm 0,01 28 18
PU mineral. 3 mm 0,02 >28 20
XPS 1,6 mm 0,06 8 - 13 18
XPS ok 2 mm 0,07 5 - 10 20
Pianka PE 2 - 3 mm 0,034 - 0,54 3 - 7 15 - 20
Pianka PE 2 mm 120kg/m3 0,03 16 21
Pianka PE 2 mm podwójnie sieciowana 0,054 30 20
Korek 2 mm 0,040 - 0,044 6 - 7 16 - 17
Tektura fal. 3 mm ok. 0.06 ------ 18 - 21
Tektura po spłaszczeniu ok. 0.025 ------ ------
       
Dokładne dane każdego z produktów zawierają
aprobaty techniczne wystawiane np. przez ITB.

O czym warto jeszcze wiedzieć?

Graniczne, dopuszczalne nierówności jastrychu około 3 mm na 2 m ograniczają jakościowy wybór podkładu. Tu, w myśl powiedzenia "jaki jastrych - taki podkład", rozsądnym będzie zastosowanie tanich podkładów w postaci pianki PU 3 mm lub tektury falistej. Powyższe podkłady dostosowując się do nierówności pogorszą swoje właściwości akustyczne z niewielką poprawą w przenikaniu ciepła.

Akustyka a przewodność cieplna - gęstsze i grubsze podkłady poprawiają akustykę ale jednocześnie pogarszają przenikanie ciepła.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Ogrzewanie a chłodzenie podłogowe - temat mało znany ale bardzo istotny. W tym przypadku musimy się zmieścić w dopuszczalnej, łącznej wartości oporu cieplnego R - 0.1 m²K/W. Dla przykładu, zamiar instalowania panelu o wartości R = 0,06 m²K/W zmusza do zastosowania podkładu z R ≤ 0,04 m²K/W.

Wpływ oporności podkładu na koszty ogrzewania, w tym: kocioł - pompa ciepła. Zagadnienie istotne w przypadku podłóg na gruncie, gdzie różnica R 0.05 m²K/W wynikająca z zastosowania podkładu EPS zamiast PU, przekłada się na wzrost temperatury jastrychu grzewczego o kilka stopni. Wyższa temperatura jastrychu, to w zależności od "U" izolacji podwyższone straty ciepła do gruntu. Równie istotnym jest wybór podkładu w przypadku ogrzewania z pompą ciepła. Tu poza stratami ciepła opisanymi powyżej, każdy wzrost temperatury jastrychu grzewczego przekłada się na wyższą temperaturę pracy pompy ciepła i spadek jej sprawności (COP). Całość daje wymierny wzrost kosztów eksploatacyjnych.

Parter - piętro. Parter wymaga od podkładu wyższego przewodnictwa cieplnego oraz poprawnej akustyki wewnątrz pomieszczeń, co wyraźnie wskazuje na zastosowanie podkładów PU mineral. Piętro, to akustyka dwukierunkowa, zastosowanie podkładów z gęstej pianki PE, z EPS lub korka pozwoli na efektywne zagospodarowanie właściwości tychże podkładów. W przypadku piętra podwyższony opór cieplny podkładu nie generuje strat ciepła budynku, natomiast wymaga odpowiedniej regulacji instalacji grzewczej.

Podkłady ryflowane, perforowane łatwiej dostosowują się do nierówności jastrychu, dzięki czemu poprawiają akustykę posadzki. Natomiast nie polepszają przewodności cieplnej, jako że przy tak małych przestrzeniach powietrze jest w bezruchu, a wówczas jego aktywność jest znikoma. Brak badań potwierdzających wpływ mikro perforacji na przenikalność cieplną.

Podkład a paraizolacja - Podkłady zespolone z paraizolacją są wygodniejsze w montażu, jednak wymagają staranności przy ich łączeniu. Z technicznego punktu widzenia, równie dobrym jest oddzielne zainstalowanie folii paraizolacyjnej

Trwałość podkładów powinna mieć odniesienie do trwałości - okresu użytkowania paneli. Piankę lub tekturę falistą należy wymienić wraz z panelami.

Podsumowanie

Warto zainwestować w jakość jastrychu grzewczego, wówczas będziemy mieli możliwość wyboru najlepszego jakościowo podkładu z przełożeniem na komfort użytkowy i eksploatacyjny podłogi ogrzewanej.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje