Panele podłogowe a wodne ogrzewanie podłogowe

Panele podłogowe a wodne ogrzewanie podłogowe

Panele podłogowe mogą być wykorzystane nad wodnym ogrzewaniem podłogowym, pod warunkiem że ogrzewanie będzie stosowane na całej powierzchni podłogi (ułożone i użytkowane w opisany niżej sposób), a panele będą dopuszczone do współpracy z podłogówką.

Przy takim rozwiązaniu wylewka nad przewodami cieplnymi powinna mieć grubość ok. 2 cm. Zastosowanie wylewki betonowej związane jest z koniecznością zapewnienia równomiernego rozkładu temperatury, możliwością stopniowego jej podnoszenia i utrzymania.

Z uwagi na większe przesuszenie podłogi w sezonie grzewczym i związane z tym zmiany wymiarów, szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowy montaż posadzki i zachowanie szczelin dylatacyjnych.

Przed montażem wylewkę trzeba koniecznie ogrzać, aby zapobiec ewentualnemu wydostawaniu się wilgoci w późniejszym terminie. Należy to zrobić bez względu na porę roku.

W przypadku zastosowania betonu cementowego ogrzewanie można rozpocząć po 3 tygodniach. Temperaturę podłogówki należy codziennie zwiększać o 5°C, aż do uzyskania maksymalnej temperatury.

Ogrzewanie należy pozostawić przy maksymalnej wydajności, bez zmniejszania temperatury, na okres 72 godzin. Po zakończeniu fazy maksymalnego ogrzewania należy obniżać temperaturę codziennie o 5°C.

W celu sprawdzenia wysuszenia wylewki należy użyć kawałków folii PE (50 × 50 cm). Folię należy rozłożyć w kilku miejscach na podłożu, a krawędzie okleić szczelnie taśmą. Montaż podłogi można rozpocząć jedynie w przypadku, gdy po 24 godzinach folia nie uległa zaparowaniu, a powierzchnia wylewki nie zmieniła barwy.

Jeśli próba wypadła negatywnie, proces osuszania podłoża trzeba powtórzyć. Ogrzewanie należy wyłączyć minimum 2 dni przed montażem. Temperatura powietrza w trakcie montażu powinna wynosić 18-22°C. W przypadku znacznego wychłodzenia pomieszczenia ogrzewanie należy włączać stopniowo, podnosząc temperaturę o 5°C dziennie, aż do uzyskania maksymalnej wydajności.

Tę zasadę należy stosować zawsze przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego. Temperatura powierzchni podłogi laminowanej nie powinna być wyższa niż 28°C. Podczas okresu grzewczego zaleca się utrzymywanie temperatury na poziomie 20-22°C przy wilgotności 50-70%.

Jędrzej Kasprzak
menedżer produktu Kronopol
fot. otwierająca: Kronopol
Komentarze

Gość T.W.
26-07-2014 07:56
Autor napisał : "Podczas okresu grzewczego zaleca się utrzymywanie temperatury na poziomie 20
Gość mhtyl
09-03-2012 23:09
A dlaczego panele odpadają? Lepiej przewodzą ciepło od drewna.
kociord
09-03-2012 15:00
Animus – no tak ale kafli całym domu nie położysz. Wiem coś o tym bo mieliśmy bardzo podobny dylemat z żoną i zastanawialiśmy się co kłaść na wodne ogrzewanie żeby było przyjemnie ale też po prostu estetycznie i ładnie a nie tylko ciepło. Oczywiście panele odpadają, ale ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz