Panele podłogowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2018-07-24 07:58:50
Panele podłogowe

Drewno, jako materiał naturalny, od zawsze było najchętniej stosowane do wykańczania podłóg. Od kilku już lat rosnącą popularnością cieszą się drewniane panele podłogowe.

Dlaczego panele drewniane są tak popularne? Ponieważ łączą w sobie estetyczne walory litego, naturalnego drewna z trwałością i funkcjonalnością paneli. Są łatwe i szybkie w montażu, można ułożyć je samodzielnie, nawet w ciągu jednego dnia, a bezklejową podłogę można zdemontować i położyć ponownie w innym pomieszczeniu.

Panele drewniane zbudowane są z trzech warstw:

  • wierzchniej – o grubości 2-4 mm, wykonanej najczęściej z twardego drewna drzew liściastych, pokrytego fabrycznie kilkoma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV, oleju lub wosku,
  • nośnej – o grubości około 8 mm, którą stanowi drewno iglaste, ułożone prostopadle do warstwy wierzchniej;
  • spodniej – którą zazwyczaj wykonuje się z drewna iglastego lub drewnianej sklejki o grubości 1,5-3,5 mm.

Wymiary i wzory

Dzięki ułożeniu paneli prostopadle do balkonu, łączenia między nimi są mniej widoczne
Dzięki ułożeniu paneli prostopadle do balkonu, łączenia między nimi są mniej widoczne.
(fot. DLH Drewno)

Dostępne na rynku panele podłogowe to prostokątne elementy o długości od 80 do 220 cm, szerokości od 13 do 21 cm i grubość od 8 do 22 mm (w zależności od rodzaju poszczególnych warstw).
O wyglądzie paneli drewnianych decyduje rodzaj gatunek zastosowanego drewna oraz wzór warstwy wierzchniej.

Na rynku dostępne są panele: o wzorach pełnych desek, półdesek, dwuklepkowe – podzielone na dwa pasma krótkich klepek lub trójklepkowe z trzema rzędami klepek. Panele wykonane z tych samych gatunków drewna mogą różnić się odcieniem i liczbą sęków. Najdroższe są panele w jednolitym kolorze i z jak najmniejszą liczbą sęków. 

Pływająca, z klejem czy bez

Podłoga panelowa drewniana to najczęściej podłoga pływająca, w której paneli nie przykleja się do podłoża, a jedynie łączy ze sobą na krawędziach za pomocą kleju lub na zatrzask. Klej nanosi się punktowo do wnętrza wpustu i poszczególne panele łączy się sklejając ze sobą wpust, pióro i wpust. W systemie bezklejowym odpowiednio wyprofilowane pióro i wpust sprawiają, iż elementy idealnie do siebie pasują i zatrzaskując się, trwale wiążą je bez konieczności stosowania kleju. 

Niezależnie od sposobu montażu pomiędzy ścianą a panelami zostawia się 8-10-mm szczeliny dylatacyjne, które zmniejszają skutki ruchów drewna i wentylują podłogę od spodu. Po ułożeniu całego parkietu szczeliny zakrywa się listwami przypodłogowymi.

Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała
 Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała
(fot. Drewexpol)

Panele podłogowe można ułożyć bezpośrednio na starej podłodze, niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonana. Układa się je są na podkładzie wyrównującym (z pianki poliuretanowej, tektury falistej lub korka), który oprócz tego, ze niweluje drobne nierówności to również tłumi hałas.

Przed samą instalacją ważne jest, aby panele w zamkniętych opakowaniach aklimatyzowały się w pomieszczeniu, w którym będą układane przez min. 48 godzin.

Od niedawna można również kupić podłogę panelową przeznaczoną do trwałego przyklejenia do podłoża w podobny sposób jak tradycyjny parkiet czy mozaikę. Takie rozwiązanie sprawia, że podłoga dużo lepiej tłumi hałas, szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku posadzek ogrzewanych i w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie.

Europejskie, a może egzotyczne?

Gatunek zastosowanego drewna ma wpływ nie tylko na wygląd podłogi, ale także decyduje o jej twardości i wytrzymałości. Twardość określa współczynnikiem Brinella, im jest on wyższy, tym drewno twardsze.

Zdecydowane najtwardsze są gatunki egzotyczne, tj. merbau, mutenye, sukupira, jatoba, a z krajowych dąb, jesion i buk Najmniej odporna na wgniecenia, zarysowania i inne uszkodzenia jest sosna. Wybierając panele należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym chcemy je położyć i w zależności od intensywności użytkowania podłogi dobrać drewna o odpowiedniej twardości.

Najbardziej eksploatowana jest posadzka w przedpokoju, pokoju dziennym czy kuchni, dlatego by nie zniszczyła się zbyt szybko, należy kupić panele wykonane z drewno o wysokim współczynniku twardości. Do sypialni lub pokoju gościnnego wystarczy podłoga z bardziej miękkiego drewna np. olchy, wiśni, modrzewia, świerku, jodły lub nawet sosny.

Niektóre gatunki drewna egzotycznego są również odporne na wilgoć, dlatego panele drewniane z nich wykonane z powodzeniem można stosować np. w łazienkach.

Podłoga z egzotycznego drewna jatoba polecana jest do wnętrz prywatnych typu salony, pokoje dzienne, kuchnie, sypialnie, hole, schody

 Podłoga z egzotycznego drewna jatoba polecana jest do wnętrz prywatnych typu salony, pokoje dzienne, kuchnie, sypialnie, hole, schody. (fot. Baltic Wood)

Gatunki egzotyczne cieszą się rosnącą popularnością nie tylko ze względu na wysokie walory użytkowe, ale również z uwagi na oryginalne kolory (od jasno- i ciemnożółtego, przez pomarańczowy i czerwony, aż po różne odcienie brązu przechodzącego w czerń) i ciekawe rysunki słojów.

Niektóre gatunki mają wyraźne, pasiaste słoje (np. doussie, jatoba), inne słabo zaznaczone lub niemalże niewidoczne (np. kempas, hewea), z ciemnymi cętkami żywicznymi lub cętkami promieni rdzeniowych oraz naczyń drewna. 

Lakierowane, olejowane, a może woskowane

W zależności od zastosowania rodzaju wykończenia powierzchni, ta sama podłoga może przybrać odmienny wygląd. Najbardziej powszechne i jednocześnie najtrwalsze są panele pokryte kilkoma warstwami lakieru utwardzonego promieniami UV.

Panele drewniane wykonane z gatunków egzotycznych można układać w łazience
Panele drewniane wykonane z gatunków egzotycznych można układać w łazience
(fot. DLH Drewno)

Mogą mieć powłokę matową, satynową lub wykończoną na wysoki połysk. W ten sposób zabezpieczona posadzka jest elastyczna, odporna na odbarwienia, zarysowania i łatwa do utrzymania w czystości. Nieco bardziej tradycyjnym sposobem jest olejowanie.

Olej nie tworzy na powierzchni panela dodatkowej warstwy, lecz wnika w głąb drewna, jednocześnie je impregnując. Taki rodzaj wykończenia podłogi doskonale podkreśla naturalną strukturę i usłojenia drewna oraz daje szerokie możliwości barwienia na różne kolory.

Drewno można przyciemnić lub uzyskać, znów bardzo modny, efekt podłogi bielonej. Panele drewniane mogą być również woskowane. To najstarszy i najbardziej naturalny sposób na impregnację podłogi. Zapobiega wnikaniu wody i pozwala zachować naturalne własności drewna.

Olejowanie i woskowanie nie jest powszechne, nie wszyscy producenci mają w swojej ofercie podłogi wykończone w ten sposób. Niektóre firmy oferują je tylko na zamówienie.

Podłoga a styl wnętrza

Panele drewniane z wierzchnią warstwą z jesionu będą pięknie prezentować się w salonie
Panele drewniane z wierzchnią warstwą z jesionu będą pięknie prezentować się w salonie (fot. Baltic Wood)

Jasne podłogi, o regularnym wzorze i ciemne egzotyczne pozwalają wyeksponować piękno minimalistycznego wyposażenia pomieszczeń. Tradycyjne lub rustykalne wnętrza dobrze komponują się z podłogą o ciepłej tonacji i wyraźnie zaznaczonych słojach.

Podłogi ciemne
najlepiej komponują się w pomieszczeniach dużych i wysokich, w małych najlepiej wyglądają podłogi jasne, wizualnie nieco je powiększają. 

Konserwacja i renowacja

Największym wrogiem podłóg drewnianych jest woda i piasek. Dlatego należy je systematycznie odkurzać i przecierać lekko wilgotną, ale nie mokrą, szmatką. Można stosować również preparaty przeznaczone do mycia posadzek drewnianych, najbezpieczniej te rekomendowane przez producentów parkietów.

By podłogi były piękne przez długie lata warto przed wejściem do domu ułożyć dobrej jakości wycieraczki, by ograniczyć ilość wnoszonego na butach piasku, błota, śniegu i wody. Warto również wszystkie meble podkleić filcem i unikać chodzenia po podłodze w szpilkach.

Podobnie jak tradycyjny parkiet, zniszczone panele można odnawiać, poprzez cyklinowanie i lakierowanie. Ilość cyklinowań zależy od grubości warstwy wierzchniej, im jest ona grubsza, tym więcej razy podłogę możemy odnawiać.

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

10 Paź 2018, 12:58

Film o panelach laminowanych - Swiss Krono:  

time image

Gość Kasia z Arbiton

13 Sie 2018, 06:02

Trzeba pamiętać, że panele panelom nierówne! Panele winylowe mają znacznie lepsze parametry niż szeroko znane panele laminowane. Przez niewtajemniczone osoby bardzo często mylone są z naturalnym drewnem. Dostępne są również kolekcje znakomite imitujące posadzki z naturalnego ...

time image

01 Cze 2017, 10:10

Zaskoczyło mnie, że Villeroy & Boch ma w ofercie linie podłóg, w sumie panel wychodzą nie tak drogo, tylko jeszcze te podkłądy, listwy i inne, no i położenie, chyba, ze się samemu kładzie podobno łatwo. 

time image

31 Maj 2017, 07:21

17 godzin temu, maro22 napisał: A gdzie najdluzsza gwarancja? Szukam czegos tak kolo 20-30 najlepiej. To jak znajdziesz, przeczytaj uważnie kartę gwarancyjną (KARTĘ GWARANCYJNĄ) a nie szczątkowe informacje na stronie internetowej czy "wiedzy" sprzedawcy. Przykład ...

time image

30 Maj 2017, 13:06

A gdzie najdluzsza gwarancja? Szukam czegos tak kolo 20-30 najlepiej.

time image

27 Maj 2017, 12:25

Jak do domku letniskowego to tylko panele laminowane - taka podłoga nie będzie aż tak często eksploatowana jak w przypadku budynku użytkowanego przez cały rok. Jak się zarysują, można bez żalu wymienić. Jeśli komuś zależy na trwałości, można zainwestować w AC 5, choć bez ...

time image

26 Maj 2017, 11:29

Dnia 20.05.2017 o 23:08, Parkiet Komplex napisał: Jedno cyklinowanie zbiera około 0,5 mm z grubości podłogi. Grubość warstwy użytkowej (przeznaczonej do cyklinowania) to 6 - 10 mm.  Cyklinuje się co 10 - 20 lat. Teraz policz sobie ile ...

time image

20 Maj 2017, 21:08

Jedno cyklinowanie zbiera około 0,5 mm z grubości podłogi. Grubość warstwy użytkowej (przeznaczonej do cyklinowania) to 6 - 10 mm.  Cyklinuje się co 10 - 20 lat. Teraz policz sobie ile pokoleń będzie korzystać z podłogi drewnianej.

time image

20 Maj 2017, 20:59

Dnia 14.05.2017 o 20:59, zenek napisał: Mają podstawową wadę - jak się porysują, wytrą - nie da się ich cyklinować, szlifować. Czyli nie da sie odnowić po pewnym czasie. I łatwo przyciągają kurz. elektryzują sie podobno. No, ale deski też nie ...

time image

16 Maj 2017, 13:52

2 godziny temu, zenek napisał: Ważna tu jest przede wszystkim dobra izolacja pozioma pod domkiem, pod podłogą - i ogólnie też. Ważniejsze jest umiejętna pielęgnacja paneli, bo jak ktoś będzie mył panele aż woda będzie na  ich stała to żadna izolacja ...

time image

Gość stach

16 Maj 2017, 12:51

Co do niskich temperatur zimą - patrz post nr 3 w tym  temacie. A rozwiązanie proponowane przez bajbagę jest słuszne. Bez  oglądania się na zarysowania, elektryzowanie, możliwość cyklinowania. Na parę, nawet paręnaście lat masz podłogę.

time image

16 Maj 2017, 12:35

Dnia 18.08.2010 o 13:57, Gość amator napisał: Czy panele nadają się do domku letniskowego ? Nie wiem czy niskie temperatury zimą nie zniszczą podłogi ? Domek nie jest ocieplany.. Zanim pochylisz się z należytą czcią nad tymi rozprawkami - pomyśl samodzielnie.   Moja ...

time image

16 Maj 2017, 12:32

14 godzin temu, zenek napisał: Ale go widać  poza tym jeszcze panele są dość głośne akustycznie podobno (winylowe nie wiem). Panele winylowe są cichsze - dzięki warstwie korka, która tłumi dźwięki. 

time image

16 Maj 2017, 10:54

Dnia 19.08.2010 o 09:08, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał: Panele wrażliwe są przede wszystkim na zawilgocenie. Jeśli domek ma dobrą wentylację to nie powinno być problemu, gdy przyjdą mrozy. Ważna tu jest przede wszystkim dobra izolacja ...

time image

16 Maj 2017, 07:22

A na innych wykończeniach podłóg  to kurzu nie widać? Po podłodze w domu jak chodzisz w budziorach czy żona w szpilkach to się nie dziwię, że są głośne. Do wyciszenia paneli stosuje się podkład.

time image

15 Maj 2017, 21:50

8 godzin temu, Parkiet Komplex napisał: Jak posadzki winylowe przyciągają kurz, to go nie wdychasz Ale go widać  poza tym jeszcze panele są dość głośne akustycznie podobno (winylowe nie wiem).

time image

15 Maj 2017, 13:29

18 godzin temu, zenek napisał: Mają podstawową wadę - jak się porysują, wytrą - nie da się ich cyklinować, szlifować. Czyli nie da sie odnowić po pewnym czasie. I łatwo przyciągają kurz. elektryzują sie podobno. Jak posadzki winylowe przyciągają ...

time image

15 Maj 2017, 11:54

Nie tylko Anglicy - u nas też jest spory wybór takich produktów, bez problemu dostępnych np. w marketach budowlanych. 

time image

15 Maj 2017, 03:23

Anglicy od salonów po łazienki wykładają panele winylowe i niektóre naprawdę świetnie wyglądają-udają drewno.

time image

14 Maj 2017, 18:59

Mają podstawową wadę - jak się porysują, wytrą - nie da się ich cyklinować, szlifować. Czyli nie da sie odnowić po pewnym czasie. I łatwo przyciągają kurz. elektryzują sie podobno.

time image

14 Maj 2017, 16:07

Też wolę panele. Teraz mozna kupić przepiękne panele, które wyglądają jak deska, a sa jednak tańsze. Takie np. 3D, z wyżłobieniami takimi jakie sa na drewnie. Świetna sprawa.

time image

Gość stach

23 Kwi 2017, 17:05

w niektórych sklepach można dostać panele z PCV. Też montuję się je na zamek click, b. ładnie wyglądają i wodę wytrzymają.

time image

Gość kama88

01 Cze 2016, 16:44

Do domku letniskowego podłoga drewniana będzie dobra, zresztą tak jak wszędzie, super styl rustykalny można stworzyc tak jak to jets na wsi

time image

19 Sie 2010, 16:18

panele to świetne i niedrogie rozwiązanie i mnóstwo ciekawych wzorów i kolorów

Cytat Czy panele nadają się do domku letniskowego ? Nie wiem czy niskie temperatury zimą nie zniszczą podłogi ? Domek nie jest ocieplany.. Panele wrażliwe są przede wszystkim na zawilgocenie. Jeśli domek ma dobrą wentylację ...

time image

Gość amator

18 Sie 2010, 11:57

Czy panele nadają się do domku letniskowego ? Nie wiem czy niskie temperatury zimą nie zniszczą podłogi ? Domek nie jest ocieplany..

time image

18 Sie 2010, 11:57

Drewno, jako materiał naturalny, od zawsze było najchętniej stosowane do wykańczania podłóg. Od kilku już lat rosnącą popularnością cieszą się drewniane panele podłogowe. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wykanczanie/podlogi-i-posadzki/a/947-panele-podlogowe

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym - jakie deski wybrać i jak je układać?
Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym - jakie deski wybrać i jak je układać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny