Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pomysły na nawierzchnię tarasu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pomysły na nawierzchnię tarasu

Wybór materiału na posadzkę należy przemyśleć, zanim ułożymy betonową wylewkę. Materiały mają bowiem różną grubość, trzeba więc tak zaplanować grubość wylewki, aby po ułożeniu posadzki wychodziło się na taras bez potykania o wysoki próg.

Planujesz taras, ale nie wiesz, z jakiego materiału go wykonać? Przedstawiamy 5 popularnych materiałów na wykończenie tarasu!

Nawierzchnia tarasu wykonana z płyt gresu

Na nawierzchnię tarasu nadają się tylko płytki mrozoodporne i antypoślizgowe. Najlepiej więc wybrać gres. Płytki przykleja się do podłoża elastyczną zaprawą klejową, przeznaczoną do stosowania na zewnątrz.

Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Wokół tego domu z płyt wielkoformatowych Bruk-Bet® wykonany jest podjazd (płyty NOVATOR® SOLO), chodniki i taras (ARCHITECT®). Palisady a także stopnie schodów także są z serii produktów Bruk-Bet. Całość? Niezwykle elegancka, nowoczesna i funkcjonalna.

 

Płytki gresowe na tarasie
Płytki gresowe są tanie, ich ułożenie nie jest skomplikowane, a posadzka nie wymaga żadnych zabiegów konserwujących (fot. Cersanit)

Nawierzchnia tarasu wykonana z desek drewnianych

Do budowy tarasów najlepiej nadają się gatunki drewna egzotycznego, najbardziej odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. O trwałości nawierzchni tarasu decyduje przede wszystkim sposób jego montażu i jakość drewna. Ze względu na łączenia desek z legarem nie należy stosować tradycyjnych żelaznych gwoździ lub wkrętów. Należy używać wyłącznie łączników ze stali nierdzewnej, najlepiej gdy są montowane w szczelinach między deskami (są niewidoczne, nie uszkadzają deski, pozwalają na kurczenie się i pęcznienie drewna).

Taras drewniany naziemny
Taras drewniany naziemny powinien być wykonany na punktowym fundamencie betonowym, do którego mocuje się legary podtrzymujące pokrycie tarasu (fot. Tropic)

Nawierzchnia tarasu wykonana z paneli z tworzyw

Wykonane są z elastycznego tworzywa połączonego z PVC. Wyglądem przypominają ryflowane deski drewniane. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych (nie wypaczają się, nie pękają, nie łuszczą się pod wpływem mrozu i słońca) oraz na insekty. Nie wymagają konserwacji.

Posadzka z paneli z tworzyw sztucznych
Posadzka z paneli z tworzyw sztucznych jest gotowa do użytkowania od razu po ułożeniu (fot. Techpol)

Elementy docina się na wymiar, umieszcza na konstrukcji wsporczej (na ruszcie lub na podkładach gumowych), łączy specjalnymi łącznikami, a brzegi wykańcza listwami brzegowymi.

Nawierzchnia tarasu wykonana z płyty lub kostki betonowej

Materiały te są odporne na działanie czynników atmosferycznych, łatwo dostępne i oferowane w szerokim zakresie kolorów, wzorów i wielkości.

Płyty betonowe na tarasie
Płyty układa się na podłożu betonowym, na styk lub z niewielką szczeliną, opierając je na betonowych podkładkach zapewniających uzyskanie równej powierzchni (fot. Libet)
Kostka na tarasie
Kostkę układa się na wyrównanej i zagęszczonej warstwie piasku, tak jak na podjazdach i ścieżkach (fot. Polbruk)

Nawierzchnia tarasu wykonana z bruku klinkierowego

Bruk klinkierowy jest bardzo trwały i odporny na zabrudzenia, odbarwienia i działanie czynników atmosferycznych. Jest mniej śliski niż płytki ceramiczne. Klinkier przykleja się elastycznym, mrozoodpornym klejem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz, a szczeliny między kostkami wypełnia zaprawą do klinkieru.

Cezary Jankowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Greg

03 Lut 2020, 12:50

Płyty :) - śrutowane lub Curlingowane naśladujące prawdziwy kamień – wapień, granit, bursztyn….

time image

Gość mmuzyka

01 Lip 2010, 11:33

A o kamieniu naturalnym (np. piaskowcu) to autor zapomniał?..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje