Budowanie z betonu komórkowego - oszczędnie, energooszczędnie i ekologicznie

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Budowanie z betonu komórkowego - oszczędnie, energooszczędnie i ekologicznie

Budowanie energooszczędne to budowanie przede wszystkim z myślą o celu, polegającym na tym, by wybudowany budynek miał jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię. Czyli jest to działanie docelowe. Energooszczędność też może być zauważalna podczas samego procesu budowy. Zobaczmy, co ma wpływ na energooszczędność i jak to się ma w przypadku betonu komórkowego.

aktualizacja: 2024-07-02 10:33:10

Budowanie energooszczędne - docelowo

Energooszczędność każdego budynku jest zawsze związana z jego zapotrzebowaniem na energię. Można uznać, że jeśli się wybuduje budynek zużywający jak najmniejszą ilość energii, to budynek będzie energooszczędny i cel osiągnięty. To jest oczywiście najlepsza droga, bo o energooszczędności budynku decyduje sam budynek. Jest to więc związane z tym, jak został on wybudowany, czy został wykonany prawidłowo, czyli bez słabych miejsc oraz jakich materiałów użyto do jego budowy.

W kontekście budynku o jego energooszczędności decydują jego struktury, a więc:

  • podłoga na gruncie,
  • ściany zewnętrzne,
  • dach,
  • okna,
  • drzwi.

Jak widać jest to powiązane z elementami budynku, które decydują o energooszczędności w sposób pasywny. Oczywiście są jeszcze innego rodzaju czynniki decydujące o energooszczędności (np. bryła budynku, usytuowanie budynku, sposób użytkowania itp.).

Energooszczędność jest też niejako związana z tym, w jaki sposób budynek wykorzystuje różnego rodzaju instalacje i alternatywne źródła energii, które w bilansie zysków i strat powodują, że bilans ten jest korzystny dla użytkownika. Czyli dotyczy to elementów związanych z użytkowaniem budynku.

Tutaj ważne są następujące kwestie:

  • rodzaj wentylacji (czy jest grawitacyjna czy mechaniczna),
  • czy jest odzysk ciepła (rekuperacja),
  • czy są alternatywne źródła energii wykorzystujące odnawialne źródła (panele fotowoltaiczne, wiatraki),
  • czy są np. kolektory słoneczne.

Jak widać wszystkie te elementy są elementami aktywnymi, których udział wynika z tego, że są one zainstalowane i działają.

Elementy pasywne oczywiście są podstawą do osiągnięcia energooszczędnego budynku i zamierzeniem polegającym na tym, że budynek sam w sobie niewiele będzie potrzebował energii. To jest też działanie najmniej kosztowne, ponieważ wszystkie dodatkowe elementy aktywne są o wiele bardziej kosztowne.

Budowanie energooszczędne w trakcie budowy

Budowanie energooszczędne polega również na tym, że sam proces budowania nie powoduje zastosowania środków zużywających dużo energii. Jest to zatem niejako też związane z oszczędnym i ekologicznym budowaniem, ponieważ niewymagające dużych nakładów energii budowanie jest zazwyczaj też prostsze, tańsze i przez to powodujące mniejszy wpływ na środowisko. Jest to widoczne już w trakcie dostaw materiałów na budowę oraz w trakcie budowy. Jeśli transport materiałów jest zoptymalizowany i nakłady ponoszone na budowę są niewielkie, to wpływa to również na mniejsze zużycie energii.

Budowanie ścian z betonu komórkowego SOLBET
Budowanie energooszczędne polega również na tym, że sam proces budowania nie powoduje zastosowania środków zużywających dużo energii

Beton komórkowy a energooszczędne budowanie

Jeśli się weźmie powyższe kwestie energooszczędnego budowania, to niewątpliwie materiał, z którego będą wykonane ściany budynku ma znaczenie. Zobaczmy, jak to się ma w przypadku wyboru na ściany systemu budowy z autoklawizowanego betonu komórkowego. Beton komórkowy jest konstrukcyjnym materiałem budowlanym o bardzo dużej porowatości. Dzięki temu jego masa jest niewielka. Gęstości betonu komórkowego jakie są produkowane, to zakres od 350 do 700 kg/m3, co jest o wiele mniejszą gęstością w porównaniu do innych materiałów. Dzięki porowatej i jednorodnej strukturze beton komórkowy ma bardzo niski, najlepszy ze wszystkich materiałów ściennych współczynnik przewodzenia ciepła λ (dla klasy gęstości 350 wynosi 0,080 W/mK, czyli jest jedynie dwa razy gorszy od materiałów termoizolacyjnych). Bloczki z betonu komórkowego łatwo się docina i obrabia za pomocą prostych narzędzi ręcznych, np. można je docinać piłą ręczną. Te wszystkie właściwości betonu komórkowego niewątpliwie mają powiązania z kwestiami energooszczędności budowania.

Zatem zastosowanie betonu komórkowego:

  • wpływa na zoptymalizowanie transportów, bo transport jest uwarunkowany przestrzenią ładunkową, a nie dopuszczalną masą,
  • to łatwe budowanie bez zastosowania ciężkiego sprzętu,
  • daje możliwość budowania systemowego, czyli budynku z prawidłowo rozwiązanymi detalami,
  • to bardzo dobra izolacyjność termiczna ścian, wpływająca na dobrą izolacyjność cieplną budynku.

Mamy zatem wyraźnie spełnione wszystkie postulaty energooszczędnego budowania.

Podsumowanie

Beton komórkowy świetnie wpisuje się w trend energooszczędnego budowania. Dotyczy to wszystkich aspektów związanych z procesem budowy oraz finalnym z uzyskaniem energooszczędnych budynku i dotyczy to głównych elementów każdego budynku, jakim są ściany zewnętrzne.

Więcej na ten temat łatwego budowania:

Jak samemu zbudować dom?
Więcej na ten temat energooszczędnych rozwiązań:
https://www.youtube.com/watch?v=XX8L7Q3TLHo&t=39s

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
zdjęcia: SOLBET

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły