Ciepło, komfort i ekologia - poznaj zalety ceramiki poryzowanej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ciepło, komfort i ekologia - poznaj zalety ceramiki poryzowanej

Jeśli marzysz o nowoczesnym domu, zrezygnuj z tradycyjnej ceramiki na rzecz ceramiki poryzowanej. Ten innowacyjny materiał budowlany zdobywa coraz większą popularność dzięki swoim wyjątkowym właściwościom.

aktualizacja: 2024-06-17 10:23:34

Ceramika

Jeżeli chcemy wybudować dom z nowoczesnych materiałów, zapomnijmy o zwykłej ceramice, wybierzmy tę określoną mianem poryzowanej. Uchodzi za cieplejszą, bardziej „oddychającą” (paroprzepuszczalną) i lepszą pod względem zachowania wymiarów.

Nazwa pochodzi od porów - niewielkich otworów, które powstają w czasie produkcji na skutek wypalania mączki drzewnej i trocin. Inne składnik to glina, woda i piasek, więc materiały naturalne, które można zaliczyć do ekologicznych.

Ceramika poryzowana jest lepsza od tradycyjnej pod względem parametrów izolacyjnych. Jest też od niej lżejsza (ma mniejszą gęstość), a pustaki szerokości 44 cm ważą od 17 do 20 kg, dlatego łatwiej z niej budować. Aby uzyskać metr kwadratowy ściany, potrzeba 16 takich elementów. Pustaki mogą mieć szlifowane krawędzie, wtedy łączy się je cienkowarstwową zaprawą klejową lub w formie pianki.

Drugi ważny fakt to porowatość struktury. Gdy przetniemy bloczek, zobaczymy mnóstwo małych otworów (porów). Porowatość ma wpływ na niską gęstość - im niższa, tym lepsze

Pustaki ceramiczne trudniej jednak obrabiać od bloczków z betonu komórkowego (na forach internetowych znajdziemy w tym miejscu opisy o tym, jak opornie robi się w ścianie ceramicznej rowki na kable elektryczne do telewizora).

Ceramikę poryzowaną wyróżnia jeszcze jedna bardzo ważna cecha - dobrze akumuluje ciepło - co ma znaczenie zarówno w zimny, mroźny poranek, jak i rozgrzane letnim słońcem popołudnie, bo wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu.

Warto przy tym dodać, że chociaż wykazuje dobrą izolacyjność, do budowy ścian jednowarstwowych mogą być wykorzystane tylko bardzo grube pustaki, czyli takie, które mają ok. 44 cm. Łączy się je cienkowarstwową zaprawą do murowania na sucho, bez wody, co można uznać za pewną innowacyjność. Fabrycznie przygotowaną mieszankę nakłada się specjalnym pistoletem - wystarczy uformować warstwę grubości 1 mm.

Masy tej nie trzeba rozrabiać. Ściana osiąga wytrzymałość już po dwóch dniach - co wyraźnie skraca czas budowy, w porównaniu z tradycyjnym murowaniem z użyciem mokrej zaprawy cementowo- wapiennej. Na ściany jednowarstwowe można zastosować także pustaki ceramiczne z wkładkami z wełny mineralnej, wtedy współczynnik przenikania ciepła U może wynosić nawet 0,17 W/(m2·K). Praktyka pokazuje, że najczęściej ceramiki poryzowanej używa się jednak do realizacji ścian docieplonych, zwykle dwuwarstwowych.

Dowiedz się więcej o budowie domu ➡️ Jak budować z ceramiki poryzowanej? Cechy materiału

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Wienerberger

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!