Strop gęstożebrowy, monolityczny, drewniany - który wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Strop gęstożebrowy, monolityczny, drewniany - który wybrać?

Stropy stanowią kluczowy element konstrukcyjny każdego budynku. Ich wybór ma ogromne znaczenie dla wytrzymałości, komfortu akustycznego i termicznego oraz bezpieczeństwa całej konstrukcji. W zależności od technologii, stropy mogą być wykonane z różnych materiałów: betonu, drewna, elementów prefabrykowanych czy żelbetowych.

aktualizacja: 2024-06-17 12:08:00

Stropy gęstożebrowe

To najpopularniejsze stropy w domach murowanych, częściowo prefabrykowane. Potocznie nazywa się je Teriva (od jednego z najpowszechniej stosowanych). Robi się je z belek i lekkich pustaków keramzytobetonowych lub ceramicznych (w przekroju przypominają batoniki bez wypełnienia) i układa co 45-60 cm, zależnie od tego, jakiej szerokości są pustaki, całość zalewa się z góry mieszanką betonową.

Większość ekip budowlanych bez problemu poradzi sobie z tego typu zadaniem, bo jest to technologia znana od dawna i stosowana powszechnie, materiały są łatwo dostępne, a do pracy nie trzeba używać skomplikowanego sprzętu. Problemem może okazać się nietypowy kształt stropu, a także słabe właściwości akustyczne, ale nie będzie to miało znaczenia, jeżeli i tak planowana jest podłoga pływająca, a tak jest niemal zawsze.

Obecnie stosuje się również stropy gęstożebrowe, w których zamiast pustaków, używa się dłuższych paneli (mają szerokość 60 cm, wysokość 12 cm i długość do 8 m). Bardzo szybko się je montuje, niepotrzebne jest deskowanie, poza tym podpory ustawia się tylko pod żebrami.

Te elementy panelowe zalewa się masą betonową (uformowana warstwa powinna mieć 4-6 cm grubości). Tak wykonany strop należy przez pierwsze kilka dni utrzymywać w stanie wilgotnym, np. polewać regularnie, a jeszcze lepiej w całości przykryć cienką warstwą wody. Strop trzeba też chronić przed mocnym słońcem. Jeżeli te czynności będą wykonane niestarannie, mogą pojawić się pęknięcia.

Stropy monolityczne

Stropy tego typu wybiera się rzadziej od innych z kilku powodów. Po pierwsze, robi się je w całości na placu budowy przy zastosowaniu pełnego deskowania (czyli szalunku - specjalnej formy na wylewaną mieszankę betonową). To deskowanie musi być dobrze podparte i wypoziomowane. Można do tego użyć najprostszych, najtańszych desek lub skorzystać z szalunku systemowego, który łatwo wypożyczyć (nadają się do wielokrotnego zastosowania).

Nie zmienia to faktu, że prace są bardziej skomplikowane i czasochłonne. W tego typu stropach należy bowiem ułożyć zbrojenie na całej powierzchni (wcześniej trzeba przewidzieć miejsca, w których elementy instalacyjne, w tym, np. przewody wentylacji mechanicznej, będą przechodzić przez tę przegrodę).

Pełne zbrojenie oznacza często większe koszty. Nie zawsze łatwo znaleźć też ekipę, która się podejmie tego zadania. Płytę robi się z betonu, a zbrojenia ze stalowych prętów. Informacje o sposobie zbrojenia - rodzaju stali, grubości, długości i rozstawie prętów znajdziemy w projekcie. Podobnie jak w przypadku stropów gęstożebrowych, utworzony element przez kilka pierwszych dni musi być wilgotny.

Stropy z płyt kanałowych

Tego typu przegrody przygotowuje się bardzo szybko, bo płyty są duże (do ich transportu potrzebny jest dźwig), a po ułożeniu nie zalewa się ich mieszanką betonową. Zbędne jest również deskowanie. Mogą być wykonane z betonu zwykłego lub sprężonego (strunobetonu, który uchodzi za nowocześniejszy). Płyty mają w środku otwory, czyli kanały (stąd ich nazwa), a ich główną cechą jest to, że można bardzo szybko wykonać taką przegrodę (ułożenie 50 m zajmuje godzinę) i mogą mieć dużą rozpiętość (do ponad 10 m). Dobrze tłumią dźwięki.

Stropy typu filigran

Czyli z prefabrykowanych płyt żelbetowych, które zawierają specjalne zbrojeniowe kratownice. Mogą mieć dowolny kształt (np. zaokrąglony), gdyż robi się je, dopasowując do konkretnego projektu. Zalewa się je mieszanką betonową i solidnie podpiera, ale nie korzysta się z deskowania. Do ich montażu niezbędny jest dźwig. Po zdecydowaniu się na taki strop, zyskamy pewność, że powierzchnia sufitu będzie gładka, a płyty przeniosą duże obciążenia. Ich wadą jest dość wysoka cena i mała dostępność. Bowiem niewiele firm je oferuje, a transport takich elementów na dużą odległość jest nieopłacalny.

Stropy drewniane

Wbrew pozorom są wykonywane nie tylko w domach szkieletowych. Tego typu element bez problemu może stanowić przegrodę w budynkach murowanych, szczególnie tam, gdzie ostatnia kondygnacja to część nieużytkowa. Mogą mieć konstrukcję belkową (nie trzeba ich osłaniać od dołu, bo są dość dekoracyjne, niekiedy robi się sufit podwieszany) lub żebrową - najczęściej stosowane w domach szkieletowych. Słabo tłumią dźwięk, a drewno musi być dobrze zaimpregnowane i zabezpieczone przed owadami. Taki strop można uformować także z dolnych belek - prefabrykowanych wiązarów dachowych.

Dowiedz się więcej o budowie domu ➡️ Jaki strop do domu jednorodzinnego?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: RECTOR

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!