Szybka budowa i bez zbędnych kosztów? Postaw na technologię jednowarstwową!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Szybka budowa i bez zbędnych kosztów? Postaw na technologię jednowarstwową!

Każdy, kto przystępuje do budowy domu, staje przed dylematem, jakie ściany wybrać - dwu- lub trójwarstwowe? A może jednowarstwowe, czyli bez dodatkowej termoizolacji. W tym ostatnim przypadku mur jest sam w sobie tak "ciepły", że nie wymaga docieplania. Ponadto ściana jednowarstwowa ma szereg innych zalet. Pomaga regulować poziom wilgotności w pomieszczeniu ("oddychająca" ściana), jest również tańsza w realizacji, bo nie trzeba płacić za dodatkowe prace termoizolacyjne jak w przypadku ściany dwuwarstwowej.

aktualizacja: 2024-07-02 08:37:52

Wybierając materiał ścienny, często skupiamy się na cenie materiału za metr kwadratowy. Ale to zawężenie perspektywy może nas wprowadzić w błąd. Przykładowo bloczki do budowy ścian dwuwarstwowych są tańsze niż te grubsze do ścian jednowarstwowych. Ale w tym pierwszym przypadku w kalkulacji należy też uwzględnić kolejne koszty: zakup ocieplenia (np. wełny mineralnej lub styropianu) i koszt montażu termoizolacji. W przypadku ściany jednowarstwowej jedna ekipa muruje ściany i... gotowe! Nie trzeba kolejnej ekipy (lub kolejnych dni roboczych tej samej firmy), która zamontuje termoizolację.

Budowa ścian jednowarstwowych
Budowa ścian jednowarstwowych jest szybka i tańsza od wznoszenia ścian warstwowych. Jedna ekipa muruje ściany i... gotowe!

Ściana bez ocieplenia = ekonomiczne rozwiązanie

Wykres: Porównanie kosztów i czasu budowy ściany jedno- i dwuwarstwowej
Wykres: Porównanie kosztów i czasu budowy ściany jedno- i dwuwarstwowej

Paradoksalnie zatem droższe bloczki do ścian jednowarstwowych są w ostatecznym rozrachunku tańsze od tych do ścian dwuwarstwowych - licząc globalnie całość realizacji ścian zewnętrznych i elewacji.

Ważny jest wybór sprawdzonych materiałów budowlanych od rzetelnych producentów. Xella Polska jest obecnie tym producentem w Polsce, który oferuje najszerszą gamę produktów do budowy ścian jednowarstwowych. Można wybrać tradycyjne bloczki Ytong EnergoUltra+ dostępne w dwóch grubościach. Już przy zaledwie 36,5 cm grubości ściana z tego materiału uzyskuje świetny współczynnik przenikania ciepła U = 0,20 W/(m²K), a więc spełniający obowiązujące Warunki Techniczne. Z kolei bloczek Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm buduje ścianę o rewelacyjnym współczynniku U = 0,15 W/(m²K), zyskuje się więc przegrody domu o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania.

Bloczek Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm buduje ścianę o rewelacyjnym współczynniku U = 0,15 W/(m²K)
Bloczek Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm buduje ścianę o rewelacyjnym współczynniku U = 0,15 W/(m²K)

Xella Polska ma też w ofercie wielkowymiarowe panele ścienne Ytong Panel SWE Ultra+ o grubości 36,5 cm i współczynniku U = 0,20 W/(m²K). W tym systemie wysokość elementów jest każdorazowo dobierana odpowiednio do wysokości danej kondygnacji domu. W ofercie Xelli są elementy do wysokości nawet 3 metrów! Panele ścienne nie tyle się muruje, co montuje za pomocą dźwigu, HDS-u lub miniżurawia. To właśnie mechanizacja prac budowlanych w połączeniu z wielkimi gabarytami pozwalają osiągnąć bezkonkurencyjne tempo budowy. W ciągu 8 godzin dwóch monterów i operator dźwigu mogą postawić nawet 150 mkw. ścian, czyli kondygnację typowego domu jednorodzinnego.

Infografika: W ciągu 8 godzin dwóch monterów i operator dźwigu mogą postawić nawet 150 mkw. ścian z paneli Ytong Panel SWE Ultra+
Infografika: W ciągu 8 godzin dwóch monterów i operator dźwigu mogą postawić nawet 150 mkw. ścian z paneli Ytong Panel SWE Ultra+

Ściana jednowarstwowa = szybsza budowa

Infografika: Do budowy ściany jednowarstwowej wystarczy jedna ekipa budowlana
Infografika: Do budowy ściany jednowarstwowej wystarczy jedna ekipa budowlana

Ale nawet wybierając ścianę jednowarstwową ze zwykłych bloczków, zyskujemy na czasie. Ściany jednowarstwowe z bloczków Ytong EnergoUltra+ buduje się co najmniej dwa razy szybciej niż dwuwarstwowe. Większe tempo wynika m.in. z faktu, że nie trzeba ich dodatkowo docieplać.

Na szybkość murowania mają również wpływ: duża dokładność wymiarowa bloczków Ytong oraz możliwość zastosowania systemowych belek nadprożowych z betonu komórkowego. Systemowe nadproża Ytong można wykonać w trakcie murowania i od razu je obciążać, a nie - jak w przypadku wylewanych żelbetowych belek - robić przerwę technologiczną na związanie betonu.

Szybsze wysychanie ścian bez termoizolacji

Wykres: Mniejsza grubość przegrody potrzebna do uzyskania wymaganego współczynnika U
Wykres: Mniejsza grubość przegrody potrzebna do uzyskania wymaganego współczynnika U

Ściany bez warstwy termoizolacji szybciej pozbywają się wilgoci technologicznej, która zawsze towarzyszy świeżo wybudowanym domom. Ściany jednowarstwowe (czy to z bloczków Ytong EnergoUltra+, czy elementów Ytong Panel SWE Ultra+) wysychają z obu stron, nie tylko do wnętrza budynku, ale i na zewnątrz, czemu sprzyja słońce i wiatr.

Dlaczego pozbycie się wilgoci technologicznej jest tak ważne? Bo mokra ściana ma niższą termoizolacyjność, czyli mniejszą sprawność energetyczną. W przypadku ścian dwuwarstwowych z warstwą styropianu wysychanie następuje tylko do środka domu i może trwać nawet kilka sezonów grzewczych. Oznacz to, że będziemy płacić za ogrzewanie znacznie więcej - w początkowym okresie nawet dwa razy więcej niż w przypadku ścian jednowarstwowych, które szybko pozbywają się uporczywej wilgoci technologicznej.

Wznoszenie ścian z wielkowymiarowych paneli ściennych Ytong Panel SWE Ultra+ o grubości 36,5 cm i współczynniku U = 0,20 W/(m²K)
Wznoszenie ścian z wielkowymiarowych paneli ściennych Ytong Panel SWE Ultra+ o grubości 36,5 cm i współczynniku U = 0,20 W/(m²K)

Ściana jednowarstwowa = "oddychająca" ściana

Ważną zaletą ścian jednowarstwowych i ich przewagą nad systemami dwuwarstwowymi jest zdolność do regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Wysoka paroprzepuszczalność ściany wykonanej w tej technologii umożliwia przenikanie nadmiaru pary wodnej przez przegrodę, co popularnie określa się terminem "oddychającej" ściany.

Dotyczy to oczywiście zarówno ścian z bloczków Ytong EnergoUltra+, jak i wielkowymiarowych elementów Ytong Panel SWE Ultra+, które dzięki swej porowatej strukturze mają naturalną zdolność do wchłaniania wilgoci z powietrza, gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu jest duży. Ale i szybkiego oddawania jej, gdy w domu z kolei robi się sucho.

Ściany jednowarstwowe dodatkowo bardzo dobrze akumulują ciepło, gdy w domu jest gorąco, i oddają go z powrotem, gdy w pomieszczeniach zrobi się chłodno. Krótko mówiąc - pozwalają w domu utrzymać bardziej stabilną temperaturę.

Te właściwości ścian jednowarstwowych - związane z wysoką paroprzepuszczalnością i dobrą akumulacją ciepła - tworzą w efekcie przyjazny i zdrowy dla mieszkańców domu mikroklimat.

Ściany z bloczków Ytong EnergoUltra+
Ściany z bloczków Ytong EnergoUltra+

Ściana jednowarstwowa = trwała elewacja

Kolejnym atutem ścian bez zewnętrznej warstwy ocieplenia jest większa trwałość elewacji. W przypadku ścian dwuwarstwowych to zwykle miękki styropian czy wełna mineralna ulegają łatwo uszkodzeniom mechanicznym, np. od odbitej od elewacji piłki czy opartej o ścianę drabiny. Wybierając system Ytong EnergoUltra+ lub Ytong Panel SWE Ultra+ - zewnętrzną warstwę ściany stanowi mocny mur, a nie termoizolacja. Ścian jednowarstwowych nie są w stanie uszkodzić na przykład ptaki, które w miękkich warstwach ocieplenia ścian dwuwarstwowych próbują zbudować swoje gniazda.

Elewacje jednowarstwowych ścian z betonu komórkowego nie ulegają również działaniu wysokiej temperatury, w przeciwieństwie do ocieplenia ścian dwuwarstwowych, które najczęściej wykonywane jest z nieodpornego na ogień styropianu.

Dowiedz się więcej na temat ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego: https://www.xella.pl/pl_PL/sciany-jednowarstwowe-Ytong

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły