Budowa domu - tradycja kontra nowoczesność: co wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowa domu - tradycja kontra nowoczesność: co wybrać?

Z betonu komórkowego czy z bloczków keramzytowych? Tradycyjna ceramika czy drewno? Ze stropem monolitycznym czy z płyt wytworzonych w fabryce? A może coś zupełnie innego? Jak wybrać materiały, które zapewnią nam ciepły, energooszczędny i ekologiczny dom, wolny od hałasów z zewnątrz?

aktualizacja: 2024-06-17 09:43:31

Im dalej w las, tym trudniej, bo pytania mnożą się w nieskończoność. Co zrobić, by mieć pewność, że zamieszkamy w domu, który będzie ciepły, energooszczędny i wykonany z ekologicznych materiałów, a odgłosy z drogi szybkiego ruchu nie będą irytować?

Warto poznać ofertę rynkową i wyrobić sobie zdanie, tym bardziej że ekipa budowlana rekomenduje to, co zna i z czym ma doświadczenie, często stroniąc od nowości.

Im dalej w las, tym trudniej, bo pytania mnożą się w nieskończoność. Co zrobić, by mieć pewność, że zamieszkamy w domu, który będzie ciepły, energooszczędny i wykonany z ekologicznych materiałów, a odgłosy z drogi szybkiego ruchu nie będą irytować? Warto poznać ofertę rynkową i wyrobić sobie zdanie, tym bardziej że ekipa budowlana rekomenduje to, co zna i z czym ma doświadczenie, często stroniąc od nowości.

Zasada jest taka, że najlepiej ściany i stropy budować z tego materiału, który jest podany w projekcie. Zanim ten projekt wybierzemy, musimy zdecydować o technologii. Warto zrobić to wspólnie z architektem, bo ten, po przeanalizowaniu tego, na czym nam najbardziej zależy (ekologicznie, cicho, w ekspresowym tempie, tanio), podpowie najkorzystniejsze rozwiązania.

Nadal większość inwestorów woli tradycyjny sposób - czyli murowanie z bloczków, pustaków lub cegieł, bo uważa, że masywna bryła jest najtrwalsza. Poza tym można zdecydować się na budownictwo szkieletowe, najczęściej drewniane. Takich domów buduje się coraz więcej, ale i tak należą do mniejszości. W tym wypadku priorytetem jest czas budowy - prace idą rzeczywiście bardzo szybko i można je wykonywać niezależnie od pogody.

Popularność zdobywają też domy z materiałów naturalnych - ze słomy i gliny, ale bardziej na zachodzie Europy niż w Polsce. U nas to nadal kategoria niszowa, wybierana przede wszystkim przez entuzjastów ekologicznego stylu życia.

Każdy dom, bez względu na wybraną technologię, musi być bezpieczny i wykonany zgodnie z normami narzuconymi przez prawo. Kwestie budowy opisane są kompleksowo w Warunkach Technicznych, czyli dokumencie, z którego przeczytamy m.in. o tym, jakie parametry powinny spełnić ściany pod względem cieplnym. Opisuje to współczynnik przenikania ciepła U. W odniesieniu do ścian zewnętrznych nie może on przekraczać 0,2 W/(m²·K). Na szczęście, jest to do zrobienia zarówno w technologii tradycyjnej, jak i szkieletowej.

Dowiedz się więcej o budowie domu ➡️ Ściany i stropy w pytaniach - poznaj, zanim zdecydujesz

Redakcja BD
Fot. otwierająca: WIENERBERGER

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!