Na co zwrócić uwagę podczas wykonania murów z betonu komórkowego?

Artykuł promocyjny
Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na co zwrócić uwagę podczas wykonania murów z betonu komórkowego?

Murowanie z betonu komórkowego jest najpopularniejszą metodą budowy domów w Polsce. Pomimo iż jest to materiał powszechnie stosowany od ponad 100 lat, nadal popełniane są błędy w trakcie wykonywania murów z tego materiału. Na taki stan rzeczy składa się wiele przyczyn. Najczęstszą jest bagatelizowanie i nieprzestrzeganie zaleceń wykonawczych. Nie tylko tych wynikających ze sztuki budowlanej, norm i instrukcji, ale również tych formułowanych przez producenta materiałów murowych. Można w prosty sposób uniknąć błędów wykonawczych, jeśli poświęcimy czas na poznanie prawidłowego sposobu wykonania murów.

aktualizacja: 2024-06-20 05:56:50

Zalety wykonawcze betonu komórkowego

Bloczki z betonu komórkowego są dosyć duże. Przy wymiarach bloczka 24 cm wysokości i 59 cm długości do wykonania 1 m² ściany potrzebujemy tylko 7 szt. (niezależnie od grubości murowanego muru). Pomimo sporych rozmiarów są one stosunkowo lekkie i łatwe w obróbce. Do ich przycinania wystarczy ręczna piła. Docięte fragmenty bloczków można zawsze wykorzystać, a więc nie powstaje zbyt dużo gruzu na budowie. Ze względu na swoją dużą dokładność wymiarową bloczki muruje się na zaprawę murarską do cienkich spoin, a nie przy użyciu zaprawy tradycyjnej.

Ściany konstrukcyjne wykonuje się najczęściej z bloczków profilowanych na pióra i wpusty, a więc wykonujemy głównie spoinę poziomą (wsporną), czyli bez wypełniania spoiny pionowej w miejscu połączenia bloczków na pióro-wpust (P+W). Dodatkowo bloczki mają wyfrezowane uchwyty montażowe, które ułatwiają ich przenoszenie i ustawianie w murze. Budowę ułatwia również zastosowanie kompletnego systemu murowego oraz odpowiednio dopasowanej chemii budowlanej. Dzięki stosowaniu systemowych rozwiązań, mamy pewność, że wszystkie elementy pasują do siebie np. zaprawa jest odpowiednio dobrana do elementów murowych.

Bloczki z betonu komórkowego są dosyć duże, ale stosunkowo lekkie i łatwe w obróbce
Bloczki z betonu komórkowego są dosyć duże, ale stosunkowo lekkie i łatwe w obróbce

Na co należy zwrócić uwagę podczas wykonywania murów z betonu komórkowego?

Mury z betonu komórkowego wykonuje się łatwo i szybko. O jakości prowadzonych robót decydują niekiedy drobiazgi. Dysponując prostymi narzędziami i podstawową wiedzą budowlaną można nawet samodzielnie zdecydować się na wykonanie murów z betonu komórkowego. Na co należy zwrócić uwagę podczas murowania z tego materiału?

Poniżej podstawowe zasady:

Zgodność stosowanych materiałów i wykonania konstrukcji z projektem. Przed rozpoczęciem robót należy sprawdzić parametry dostarczonych elementów murowych, zapraw i elementów dodatkowych na zgodność z projektem. Należy stosować się do projektu, a jeśli w projekcie brakuje istotnych informacji wykonawczych, to kierownik budowy powinien to wyjaśnić z projektantem.

Odpowiednie składowanie materiałów. Właściwe składowanie materiałów ma bezpośredni wpływ na ich deklarowane parametry oraz jakość. Należy zadbać o porządek na budowie.

Budowanie systemowe. Sposób murowania powinien być wybrany dla konkretnego systemu. Ważny jest dobór poszczególnych elementów, aby "wszystko pasowało do siebie". Na przykład wybrana zaprawa powinna być przeznaczona do betonu komórkowego, najpewniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie zaprawy systemowej polecanej przez producenta.

Stosowanie odpowiednich narzędzi przeznaczonych do konkretnej technologii wykonania. Przy wykonywaniu muru na zaprawie do cienkich spoin, należy stosować systemową kielnię o szerokości murowanych bloczków, młotek z gumowym obuchem, pacy lub struga do szlifowania. Do nakładania zaprawy do cienkich spoin nie powinno się stosować np. grzebieni do glazury.

Wykonanie hydroizolacji poziomej. Ważne jest staranne jej wykonanie oraz zastosowanie odpowiednich materiałów. Użycie nieodpowiednich rozwiązań może skutkować kosztownymi naprawami w przyszłości.

Prawidłowe wiązanie muru. Bloczki w kolejnych warstwach powinny być murowane z przesunięciem, aby spoiny pionowe nie były ustawione w jednej linii. Długość przewiązania zależy od wysokości zastosowanych elementów murowych. W przypadku bloczków Solbet wartość przewiązania murarskiego wynosi 10 cm.

Zachowanie minimalnych wymiarów bloczków przy zakończeniu murów i wolnych krawędziach. Jest to szczególnie ważne podczas stosowania do przycinania bloczków ręcznej piły. Powinno się zachować minimalny wymiar bloczka wmurowanego przy wolnej krawędzi, by jego długość nie była mniejsza niż 12 cm.

Brak wyrównania powierzchni. Podczas murowania, każda kolejna warstwa powinna być przeszlifowana, a powstały pył dokładnie zmieciony.

Przed wymurowaniem każdej kolejnej warstwy należy przygotować podłoże. Trzeba zeszlifować drobne nierówności warstwy wcześniej wymurowanej oraz zmieść powstały pył.

Wypełnienie spoin w murze. Jeśli w projekcie nie jest określone inaczej spoina pozioma (wsporna) powinna być wypełniona zaprawą na całej szerokości bloczka.

Jeśli boczki są wyprofilowane na pióra i wpusty, to łączy się je bez wypełniania spoiny pionowej zaprawą. W pozostałych przypadkach spoina pionowa powinna być wypełniona zaprawą.

Bloczki z betonu komórkowego wersja: a) P+W (bloczki profilowane na pióro i wpust) b) W (bloczki profilowane wpust-wpust)
Bloczki z betonu komórkowego wersja:
a) "P+W" (bloczki profilowane na pióro i wpust)
b) "W" (bloczki profilowane wpust-wpust)

Odpowiednie łączenie ścian pomiędzy sobą oraz innymi elementami konstrukcji. Ważny jest sposób połączenia ścian nośnych i nienośnych pomiędzy sobą oraz innymi elementami konstrukcji takimi jak stropy, belki i słupy. Należy również zwrócić uwagę na sposób wypełnienia dylatacji pomiędzy innymi elementami budynku.

Wzmocnienie strefy podokiennej. Niezależnie od zastosowanego materiału, należy pamiętać o prawidłowym wzmocnieniu strefy podokiennej. Zadaniem zbrojenia jest uniemożliwienie powstawania rys pod oknem.

Prawidłowa długość oparcia nadproży okiennych i drzwiowych.

Montaż nadproża z bloczków betonu komórkowego
Montaż nadproża z bloczków betonu komórkowego

Jeśli właśnie będziesz rozpoczynał budowę domu z betonu komórkowego, koniecznie zobacz nasze nowe filmy instruktażowe:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLpw2RSYC8NRsjCjjc0Ccxy_c7go-k9kWQ

Dowiesz się z nich krok po kroku jak poprawnie wykonać mur z betonu komórkowego i na co należy zwrócić uwagę podczas odbioru robót.

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

Mgr inż. architekt, mgr inż. budownictwa. Product manager w firmie SOLBET. Rzeczoznawca budowlany, uprawniony do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Doktorant na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Członek komitetów technicznych PKN. Praktyk w projektowaniu i realizacji obiektów budowlanych.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły