Lekki, wytrzymały i energooszczędny - poznaj sekret betonu komórkowego

Lekki, wytrzymały i energooszczędny - poznaj sekret betonu komórkowego

Beton komórkowy to materiał budowlany, który zyskał uznanie zarówno wśród wykonawców, jak i inwestorów. Charakteryzuje się niezwykłą lekkością dzięki swojej porowatej strukturze, w której nawet 80% objętości stanowi powietrze.

Beton komórkowy

Zacznijmy od faktów, a te są następujące: beton komórkowy - przez fachowców określany jako autoklawizowany, a przez laików nie do końca poprawnie jako gazobeton, bądź nazwą produktu stosowaną przez jedną z firm - w zależności od klasy, może być nawet w 80% wypełniony powietrzem.

Pozostałe 20% to m.in. piasek kwarcowy, wapno, cement, gips, a jeśli w sklepie trafimy na beton w kolorze szarym - również popiół (beton bez tego dodatku ma kolor biały). Te 80% załatwia sprawę izolacyjności cieplnej, bo powietrze jest pod tym względem idealne.

Dodatkowo sprawia, że nawet duże bloczki są bardzo lekkie, łatwo je przenosić, ustawiać i z nich budować. Robi się to szybko także dlatego, że na jeden m2 muru wystarczy siedem takich elementów i do obróbki nie potrzeba specjalistycznych narzędzi. Lekkie bloczki mogą być wykorzystywane w czasie modernizacji lub rozbudowy domu i murowane na konstrukcjach, których nie wolno mocno obciążać.

Drugi ważny fakt to porowatość struktury. Gdy przetniemy bloczek, zobaczymy mnóstwo małych otworów (porów). Porowatość ma wpływ na niską gęstość - im niższa, tym lepsze właściwości termoizolacyjne wykazuje budulec. W ofercie rynkowej możemy znaleźć bloczki gęstości od 300 do 700 kg/m3.

Te pierwsze stosowane są do budowy ścian jednowarstwowych, czyli bez dodatkowego ocieplenia. Bloczki muszą mieć wtedy odpowiednią grubość (szerokość) - najpopularniejsze to 42 cm, lecz w sprzedaży można znaleźć takie o grubości 36 cm. Tych o gęstości 600-700 używa się do realizacji ścian dwu lub trójwarstwowych (z ociepleniem). Mogą być cieńsze, wystarczy 24 cm.

Bloczki z betonu komórkowego mają taką zaletę, że nadają się do przecinania w dowolnym miejscu, a to, co zostanie, można wykorzystać do dalszych prac (trzeba je wtedy połączyć spoiną pionową). Niewiele zatem będzie odpadów, co warto mieć w głowie, szacując budżet.

Beton komórkowy jest zaliczany do materiałów, które charakteryzuje wysoka odporność na ogień. Gdyby doszło do pożaru, nie ulatniają się z niego trujące substancje. Jest też uznawany za produkt ekologiczny, nie tylko dlatego, że może być użyty ponownie po rozbiórce budynku (budując, rzadko myślimy o recyklingu), ale głównie ze względu na naturalne materiały, z których jest wytwarzany. Jeśli zdecydujemy się na beton komórkowy, warto skorzystać z oferty systemowej - kupić belki nadproża, wieńce i wszystkie inne elementy niezbędne do postawienia domu.

Beton komórkowy może być stosowany do budowy ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych. Bloczki łączy się cienkowarstwową zaprawą klejową.

Dowiedz się więcej o budowie domu ➡️ Dlaczego warto wybrać beton komórkowy?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: SOLBET

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz