Dom z keramzytobetonu - ciepły, cichy i trwały

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Dom z keramzytobetonu - ciepły, cichy i trwały

Keramzytobeton wyróżnia się wysoką trwałością i odpornością na ogień, co czyni go bezpiecznym wyborem. Dzięki świetnym właściwościom akustycznym, skutecznie tłumi hałas z zewnątrz.

aktualizacja: 2024-06-17 10:46:41

Keramzytobeton

Trzeci na liście materiałów budowlanych przeznaczonych na ściany. Osoby, które jeszcze nie miały do czynienia z budową domu, być może miały styczność z keramzytem (porowaty materiał sypki, produkowany z gliny). To małe kuleczki, które dorzuca się do doniczek z kwiatkami, po to, by zrobić warstwę drenażową i uchronić roślinę przed pleśnią lub glonami.

Keramzyt stosuje się także w budownictwie (robi się z niego podsypkę, np. na podłogę parteru). Można również połączyć go z betonem, a z tej mieszanki uformować pustaki albo bloczki. W fabrykach powstają też wielkoformatowe elementy z keramzytobetonu, przeznaczone do budowy domów prefabrykowanych.

Jeżeli zdecydujemy się na tradycyjną technologię murowania, możemy wybrać bloczki o dobrych właściwościach technicznych. Przede wszystkim keramzytobeton jest bardzo trwały i niepalny. Do środka domu nie będą docierały odgłosy z niedalekiej ulicy, bo keramzytobeton ma bardzo dobre właściwości akustyczne. Nie zbudujemy z niego jednak ściany jednowarstwowej - niezbędne jest bowiem wykonanie jej ocieplenia ze styropianu lub wełny, ale bez problemu uzyskamy wymagany poziom współczynnika U = 0,2 W/(m²·K) (lub nawet niższy).

Zwolennicy zachwalają keramzytobeton jako materiał, który - spośród trzech gigantów (czyli jeszcze ceramiki i betonu komórkowego) - najszybciej oddaje wodę i jest najmniej nasiąkliwy. Jeżeli na budowie zaskoczy nas rzęsisty deszcz, nie musimy się martwić, że go uszkodzi. Woda bardzo szybko wyparuje. Podobnie jest z wodą gruntową - taki materiał momentalnie wyschnie. Dodajmy, że i tak konieczne jest dobre przygotowanie izolacji fundamentów, aby uchronić ściany przed tego typu niespodziankami.

Z keramzytobetonu buduje się szybko, elementy łączy się metodą na pióro i wpust, zaprawę nakłada jako spoinę poziomą. Do minusów keramzytobetonu zalicza się cenę - należy do drogich materiałów przeznaczonych do budowy ścian.

Dowiedz się więcej o budowie domu ➡️ Jak murować z pustaków keramzytobetonowych?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: CZAMANINEK

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!