Domy szkieletowe
Czy warto je budować? To zależy od wielu czynników i tego, co uznamy za priorytet. Przede wszystkim, jeśli bardzo zależy nam na tym, by jak najszybciej przeprowadzić się do nowego domu, to tak - powinniśmy przeanalizować zastosowanie tej technologii.
Okres robót jest dużo krótszy, gdyż prowadzone są one bez względu na warunki pogodowe. Przyspieszyć można już na samym początku, bo do budowy nie potrzeba przyłącza z wodą (oczywiście zawsze lepiej, gdy jest, ale nie jest niezbędne). Głównie dlatego, że nie ma zapraw, które należy rozcieńczać. Dom jest lżejszy od murowanego, zatem ryzyko jego osiadania jest niewielkie, a realizacja jest możliwa również na gruntach o słabej nośności, w miejscach, gdzie postawienie tradycyjnego budynku murowanego byłoby niedopuszczalne lub bardzo trudne.
Przygotowanie szkieletu trwa od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od tego, czy użyje się elementów prefabrykowanych, czy wszystko będzie wykonywane tradycyjnie na placu budowy. Najważniejsze jest to, że nie ma przerw technologicznych, a z kolejnymi zadaniami nie trzeba czekać, aż elementy wyschną. Najczęściej w domach szkieletowych robi się konstrukcję drewnianą, którą wypełnia się wełną mineralną. Rzadziej stosuje się szkielet metalowy.
Dowiedz się więcej o budowie domu ➡️ Drewniane domy szkieletowe - lekka konstrukcja na lata
Redakcja BD
Fot. otwierająca: KRONOPOL