Rodzaje stropów - co warto wiedzieć przed budową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Rodzaje stropów - co warto wiedzieć przed budową?

Najważniejszą cechą stropu jest jego wytrzymałość – musi przenieść obciążenia ścian działowych, podłogi, wyposażenia wnętrza i mieszkańców, a także efektywnie tłumić dźwięki.

aktualizacja: 2024-06-17 12:07:47

Stropy

Temat stropów nie rozpala wśród inwestorów już tak zażartej dyskusji, jak ten związany ze ścianami. Kiedy pojawiają się w Internecie pytania, najczęściej dotyczą konkretnych sytuacji, wynikających z błędów wykonawczych (coś popękało, pojawiła się szczelina lub kałuża wody). Niejasne bywają kwestie z zakresu modernizacji i zastosowania ocieplenia nad stropem, który istnieje już od dobrych kilku lat. Jeżeli ktoś zaczyna budowę, raczej nie zmienia typu stropu, tylko robi to, co wynika z projektu, na ogół przy użyciu betonu i elementów stalowych - w domach murowanych albo drewna - w szkieletowych.

Stropy wykonuje się przeważnie z nieco innych materiałów niż ściany, zaś wybór ich rodzajów jest mniej szy. Najważniejsze, aby strop był odpowiednio wytrzymały, przede wszystkim nie zawalił się nikomu na głowę. Co znaczy, że musi przenieść obciążenia ścian działowych, podłogi, wyposażenia wnętrza i samych domowników, którzy będą po nim chodzić. Rozpiętość to najczęściej maksymalnie 8 m (stropy prefabrykowane mogą mieć nawet 14 m). Poza tym istotnym zadaniem stropu jest tłumienie dźwięków.

Elementy żelbetowe i prefabrykowane tłumią hałas na poziomie 73-77 dB, gęstożebrowe na poziomie 50-60 dB, drewniane na poziomie 40-60 dB. W praktyce i tak największe znaczenie odnośnie akustyki ma nie sama konstrukcja nośna stropu, lecz sposób jego wykończenia. Obecnie standardem jest bowiem wykonywanie tzw. podłogi pływającej, czyli układanie wylewki (jastrychu) na warstwie specjalnego styropianu lub wełny mineralnej.

Ponieważ rodzajów stropów jest kilka - gęstożebrowy, monolityczny, z płyty, drewniany, w całości robiony w fabryce - warto dowiedzieć się, jaka jest między nimi różnica i z czym będziemy musieli się zmierzyć. Warto też poznać specyficzną nomenklaturę, chociażby po to, by odczytać projekt i porozumieć się z wykonawcami.

Dowiedz się więcej o budowie domu ➡️ Rodzaje stropów - wady i zalety oraz koszty wykonania

Redakcja BD
Fot. otwierająca: RECTOR

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!