Czy powierzchnia okien wpływa na ich energooszczędność?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy powierzchnia okien wpływa na ich energooszczędność?

Energooszczędność to jedno z najważniejszych kryteriów jakie musi spełniać stolarka okienna. Zgodnie z obecnie obowiązującymi wymaganiami, współczynnik przenikania ciepła Uw dla okien pionowych nie może być wyższy niż 1,1 W/m²K. Ale już od stycznia 2021 roku wartość ta zostanie obniżona do 0,9 W/m²K. 

aktualizacja: 2020-09-28 07:44:26

Wymagania te nie są technologicznie trudne do osiągnięcia. W zasadzie, stolarka MS więcej niż OKNA już teraz spokojnie mieści się "w parametrach" i gwarantuje współczynnik przenikania ciepła Uw na poziomie znacznie mniejszym niż wymagane 0,9 W/m2K. Dla przykładu okna referencyjne z linii ALU LOOK, WOOD LOOK, MSLine+ w wersji MD i MS evolution [82] z ciepłą ramką MS oferują: Uw=0,79 W/m2K, a z ramką tworzywową nawet Uw=0,71 W/m2K. Wszystkie okna firmy MS więcej niż OKNA charakteryzują się też dobrą odpornością na obciążenie wiatrem (do klasy C3/B3) i wodoszczelnością do 1050PA. 

Należy jednak pamiętać, że okna z jednej linii, wyprodukowane w dokładnie takiej samej technologii, przy użyciu dokładnie takich samych materiałów, ale mające inne rozmiary będą oferowały współczynnik Uw o zupełnie innej wartości. A przecież wymóg wyższej izolacyjności musi spełnić KAŻDE okno, bez względu na wymiary, nie tylko te referencyjne.

W dużych oknach osiągnięcie tego parametru nie jest trudne, ponieważ stosunek powierzchni szyby do powierzchni całego okna jest korzystny, a - jak wiadomo - szyba charakteryzuje się prawie dwukrotnie lepszym współczynnikiem U niż materiał ram. (szyby dwukomorowe tzw. trzyszybówki charakteryzują się Ug=0,5-0,6 W/m²K). Trudniej jest natomiast osiągnąć wymagany parametr przy małych oknach. Im mniejsze okno, tym jego wyposażenie będzie musiało być bogatsze (lepiej izolowany system profili, cieplejsza szyba, ramka międzyszybowa tworzywowa). Dlatego podczas zakupu stolarki należy każdorazowo dokładnie sprawdzać odpowiednie parametry każdego okna u dystrybutora. 

Ponadto, jeśli okna rzeczywiście mają skutecznie chronić przed chłodem, równie dużą uwagę co do wyboru samej stolarki należy zwrócić na jej montaż. Przy nieprawidłowo przeprowadzonym mocowaniu, nawet najlepsze i najcieplejsze okna nie spełnią oczekiwań. Dlatego wybierając ekipę budowlaną koniecznie trzeba upewnić się co do jej kwalifikacji, lub zdać się na specjalistów polecanych przez samych producentów okien. 

Artur Głuszcz,
dyrektor produkcji MS więcej niż OKNA

Może cię zainteresować
Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Jakie okna przesuwne wybrać? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Jaka roleta na skośne okno? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Co daje anodowanie aluminium? Wymiana okien, drzwi i bramy garażowej - jak się do tego zabrać? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Okna na straży bezpieczeństwa Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Co to jest szkło ornamentowe? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Jak zamontować drzwi techniczne? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Jak zasłonić okna na parterze? Co to za kolor Winchester? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!