Czy powierzchnia okien wpływa na ich energooszczędność?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Czy powierzchnia okien wpływa na ich energooszczędność?

Energooszczędność to jedno z najważniejszych kryteriów jakie musi spełniać stolarka okienna. Zgodnie z obecnie obowiązującymi wymaganiami, współczynnik przenikania ciepła Uw dla okien pionowych nie może być wyższy niż 1,1 W/m²K. Ale już od stycznia 2021 roku wartość ta zostanie obniżona do 0,9 W/m²K. 

aktualizacja: 2020-09-28 07:44:26

Wymagania te nie są technologicznie trudne do osiągnięcia. W zasadzie, stolarka MS więcej niż OKNA już teraz spokojnie mieści się "w parametrach" i gwarantuje współczynnik przenikania ciepła Uw na poziomie znacznie mniejszym niż wymagane 0,9 W/m2K. Dla przykładu okna referencyjne z linii ALU LOOK, WOOD LOOK, MSLine+ w wersji MD i MS evolution [82] z ciepłą ramką MS oferują: Uw=0,79 W/m2K, a z ramką tworzywową nawet Uw=0,71 W/m2K. Wszystkie okna firmy MS więcej niż OKNA charakteryzują się też dobrą odpornością na obciążenie wiatrem (do klasy C3/B3) i wodoszczelnością do 1050PA. 

Należy jednak pamiętać, że okna z jednej linii, wyprodukowane w dokładnie takiej samej technologii, przy użyciu dokładnie takich samych materiałów, ale mające inne rozmiary będą oferowały współczynnik Uw o zupełnie innej wartości. A przecież wymóg wyższej izolacyjności musi spełnić KAŻDE okno, bez względu na wymiary, nie tylko te referencyjne.

W dużych oknach osiągnięcie tego parametru nie jest trudne, ponieważ stosunek powierzchni szyby do powierzchni całego okna jest korzystny, a - jak wiadomo - szyba charakteryzuje się prawie dwukrotnie lepszym współczynnikiem U niż materiał ram. (szyby dwukomorowe tzw. trzyszybówki charakteryzują się Ug=0,5-0,6 W/m²K). Trudniej jest natomiast osiągnąć wymagany parametr przy małych oknach. Im mniejsze okno, tym jego wyposażenie będzie musiało być bogatsze (lepiej izolowany system profili, cieplejsza szyba, ramka międzyszybowa tworzywowa). Dlatego podczas zakupu stolarki należy każdorazowo dokładnie sprawdzać odpowiednie parametry każdego okna u dystrybutora. 

Ponadto, jeśli okna rzeczywiście mają skutecznie chronić przed chłodem, równie dużą uwagę co do wyboru samej stolarki należy zwrócić na jej montaż. Przy nieprawidłowo przeprowadzonym mocowaniu, nawet najlepsze i najcieplejsze okna nie spełnią oczekiwań. Dlatego wybierając ekipę budowlaną koniecznie trzeba upewnić się co do jej kwalifikacji, lub zdać się na specjalistów polecanych przez samych producentów okien. 

Artur Głuszcz,
dyrektor produkcji MS więcej niż OKNA

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!