Czy warto zainwestować w okna aluminiowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy warto zainwestować w okna aluminiowe?

Niebawem będę musiała dokonać wyboru okien do naszego domu. Czy warto zainwestować w aluminiowe? Na forum przeczytałam, że aluminium jest zimne?

aktualizacja: 2020-04-09 05:23:45

Odpowiedź eksperta: We wpisach sprzed przynajmniej 10 lat rzeczywiście można znaleźć opinie, że aluminium jest zimne. Albo, że takie framugi to straty ciepła.

W pierwszym stwierdzeniu jest odrobina prawdy - aluminium, jak każdy metal, w dotyku zawsze będzie chłodniejsze, niż np. drewno. W tej samej temperaturze otoczenia wykonana z niego rama okna wyda nam się zimniejsza od, dajmy na to, sosnowej. Po prostu, przy zetknięciu z ciepłą ręką, materiał o wysokiej przewodności cieplnej (metal) odbiera ciepło dużo szybciej od tego o niskiej przewodności (drewno).

Co absolutnie nie oznacza, że współczesny profil aluminiowy izoluje cieplnie gorzej, niż drewniany czy plastikowy. Wręcz przeciwnie, nowoczesne profile aluminiowe mogą mieć tak dobre parametry termiczne, że z powodzeniem stosuje się w budownictwie pasywnym. Czyli stwierdzenie: aluminiowa framuga = straty ciepła to bzdura.

Do budownictwa mieszkaniowego przeznaczone są ciepłe profile aluminiowe. Taki profil (czyli właśnie rama okna) powstaje z dwóch metalowych kształtowników, połączonych wkładką termiczną z tworzywa (np. poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym). Ma budowę trzy- lub czterokomorową, środkową komorę wypełnia się dodatkowo pianką polimerową.

Okno aluminiowe
Współczesne okna aluminiowe muszą być ciepłe - coraz częściej zastępują w domach całe ściany. (fot. Aluprof)

Za izolacyjność cieplną okna (uznawaną obecnie za jego najważniejszy parametr) odpowiada nie tylko rama, ale i przeszklenie. To drugie nawet bardziej, bo jest go więcej. Szklenie to aktualnie zestaw szyb zespolonych, nazywany także pakietem szybowym. Standardowo pakiet tworzą dwie tafle szkła oddalone od siebie o kilkanaście mm. Przestrzeń między nimi wypełnia gaz, najczęściej argon.

W cieplejszej stolarce pakiety dwuszybowe zastępowane są trzyszybowymi, a komory między nimi wypełnia się np. droższym kryptonem. Co umożliwia uzyskanie współczynnika Ug (czyli przenikalności cieplnej przeszklenia) na poziomie 0,5 W/(m²·K). Jeśli takie szklenie zostanie osadzone w profilu, którego współczynnik przenikania ciepła Uf wynosi koło 0,85 (taki mają dobre profile aluminiowe), to Uw całego okna (powiedzmy, dwuskrzydłowego balkonowego) wyniesie między 0,7 i 0,8 W/(m²·K).

Zgodnie z prawem, wartość Uw okna pionowego nie może dziś przekraczać 1,1 W/(m²·K). Po 1 stycznia przyszłego roku będzie to 0,9. Jak widać, stolarka aluminiowa ma nawet zapas, a do niedawna przyjmowano, że 0,9 to wartość współczynnika U okien energooszczędnych!

Ciepły profil aluminiowy -  budowa
Ciepły profil aluminiowy to dwa kształtowniki z metalu, połączone termiczną wkładką z tworzywa. (fot. Schüco)

OKNA ALUMINIOWE - ZALETY

Profile z aluminium są jednak cenione głównie ze względu na inne zalety: cechuje je najwyższa (wśród materiałów, z których produkuje się okna) stabilność. W dodatku są lekkie i wytrzymałe, co czyni z nich najlepszy materiał do obsadzania dużych i ciężkich przeszkleń. W typowej ramie można zamontować antywłamaniowe pakiety szklane ważące 50 kg/m2.

Aluminium jest też bardzo podatne na formowanie, więc wytwarzane z niego okna mogą mieć rozmaite kształty - prostokątne, okrągłe, łukowe. Dzięki wspomnianej już stabilności i wytrzymałości profil może być wyjątkowo wąski - patrząc na okno, zobaczymy głównie duże przeszklenie, prawie bez ramy.

Okna aluminiowe - różne kształty okien
Z aluminium produkuje się okna dowolnej wielkości i kształtu. (fot. Aliplast)

Okna z aluminium są odporne na warunki atmosferyczne i intensywne promieniowanie słoneczne. Nie porasta ich pleśń i nie ulegają zawilgoceniu. Ich pielęgnacja jest bardzo prosta - wystarczy przetrzeć je co jakiś czas wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego (nie może zawierać octu i innych kwasów, chloru, środków silnie zasadowych).

Wygląd, a także trwałość profilu zależy również od jego wykończenia. Ramy aluminiowe mogą być anodowane lub lakierowane. Te pierwsze są odporne na korozję, zmiany temperatury, warunki atmosferyczne. Mogą mieć kolor naturalnego aluminium, złoty lub brązowy.

Profile lakierowane proszkowo są bardziej od anodowanych odporne na korozję i zarysowania. Maluje się je w zasadzie na dowolny odcień, można też zamówić profile dwukolorowe - polakierowane inaczej w środku, a inaczej na zewnątrz. Ich powierzchnia może być matowa, błyszcząca, metalizowana, okleinowana (np. tak, żeby przypominała drewno).

Okna aluminiowe - przeszklone ściany
To właśnie za to aluminiową stolarkę kochają architekci - przeszklone całe ściany, a ram prawie nie widać. (fot. Awilux)

OKNA ALUMINIOWE - WADY

Tyle o zaletach, pora na wady. Poważnie uszkodzonych okien z aluminium nie da się naprawić. Jeśli profile zostaną pokrzywione, pogięte, lub mocno porysowane, trzeba będzie je wymienić. Tak samo jak profile z PVC i inaczej, niż drewniane - te w przypadku porysowania da się przeszlifować i pomalować od nowa.

Aluminium nieuszkodzone nie koroduje, lecz porysowane, w kontakcie z wapnem i zaprawą cementową może. Nie powinno też stykać się z mosiądzem, miedzią i stalą, bo ulegnie korozji kontaktowej. Co oznacza, że pod oknem aluminiowym lepiej nie montować parapetów ze stalowej blachy.

Największą wadą okien aluminiowych jest jednak ich wysoka cena - są droższe nie tylko od tych z PVC (i to sporo), ale również od drewnianych. Wynika to także z tego, że są produkowane głównie na indywidualne zamówienie.

Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Na profilu aluminiowym można zbudować przesuwne tarasowe drzwi o wadze do 400 kg. (fot. Saint-Gobain Glass)

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje