5 najczęstszych pytań o naprawdę duże przeszklenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
5 najczęstszych pytań o naprawdę duże przeszklenia

Duże przeszklenia to jeden z najbardziej charakterystycznych i... pożądanych elementów nowoczesnego budownictwa. Zajmujące niekiedy nawet całą ścianę okna i drzwi pozwalają doświetlić wnętrze, powiększyć je optycznie i otworzyć na ogród. Ich zastosowanie budzi jednak czasami wątpliwości dotyczące funkcjonalności i bezpieczeństwa. Czy słusznie?

aktualizacja: 2020-03-24 12:30:30

Jeśli marzymy o dużych panoramicznych oknach, niezakłóconym widoku na ogród i swobodnym wyjściu na taras - do wyboru mamy co najmniej kilka opcji stolarki. Różnią się one rodzajem zastosowanych okuć, a przez to sposobem otwierania, a także parametrami określającymi funkcjonalności.

Warte rozważenia są przede wszystkim systemy przesuwne. Te dzielimy na przesuwno-uchylne i znacznie bardziej komfortowe - podnoszono-przesuwne. I na tych ostatnich - jako najbardziej zaawansowanych technologicznie, skupimy się poniżej.

Oto odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań o okna wielkogabarytowe.

1. Izolacyjność - czy ochronią przed chłodem?

Wbrew pozorom duże przeszklenia w domu wcale nie są równoznaczne z dużymi ucieczkami ciepła i koniecznością wydawania olbrzymich kwot na ogrzewanie. Wręcz przeciwnie. Jeśli zastosujemy odpowiednie rozwiązania np. Patio HST w wersji PVC lub aluminium, stolarka może mieć nawet lepsze parametry izolacyjności niż... murowana ściana... Jak to możliwe?

- W dużych oknach osiągnięcie wysokiej izolacyjności nie jest trudne, gdyż szyba charakteryzuje się prawie dwukrotnie lepszym współczynnikiem przenikania ciepła U niż materiał ram (szyby dwukomorowe tzw. trzyszybówki charakteryzują się Ug=0,5-0,6 W/m²K). Jeśli dodamy do tego - jak w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych Patio HST, niski i ciepły próg EcoPass (wys. 15 mm) szybę SUPERtermo z najcieplejszymi ramkami międzyszybowymi MULTITECH, osiągniemy współczynnik przenikania Ud = 0,74 w/m2K - wyjaśnia Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA.

Zupełnie inaczej kwestia izolacyjności dużych przeszkleń wygląda latem. Duża ekspozycja na słońce może oznaczać nadmierne ogrzewanie się pomieszczeń. Skuteczną ochronę stanowią osłony zewnętrzne - żaluzje i rolety, które blokują dopływ promieni do szyby i eliminują problem.

2. Bezpieczeństwo - czy ochronią przed włamaniem?

Okna i drzwi wielkogabarytowe wielu osobom kojarzą się z większym ryzykiem włamania. Wydaje się bowiem, że łatwiej je sforsować niż mniejsze okna, czy drzwi wejściowe. Czy rzeczywiście? Niekoniecznie - jeśli zdecydujemy się na okna/drzwi z pakietem antywłamaniowym, możemy spać spokojnie. Zamknięte, czyli opuszczone na próg i zaryglowane skrzydło drzwi HST (również w pozycji mikrowentylacja), ze względu na swój ciężar i system rygli stanowi barierę w zasadzie nie do pokonania.

- W drzwiach podnoszono-przesuwnych Patio HST firmy MS więcej niż OKNA, stosujemy perfekcyjne niemieckie okucia firmy SIEGENIA. Ich uzupełnieniem są szyby bezpieczne (antywłamaniowe) klasy P4A. Pakiety te składają się z dwóch 4-milimetrowych tafli sklejonych specjalną folią PVB. Szyby te, nawet po zbiciu (co nie jest proste), są trudne do sforsowania ze względu na aż 4 warstwy folii - wyjaśnia Artur Głuszcz.

3. Jakie wymiary wchodzą w grę?

Rozmiary drzwi zależą przede wszystkim od materiału, z jakiego zostaną wykonane. Produkowane z aluminium Patio HST ExternAL mogą z powodzeniem zastąpić całą ścianę i mieć aż do 13 metrów szerokości i do 3 metrów wysokości. Z kolei Patio HST z tworzywa PVC maksymalnie mogą mieć 6,5 metrów szerokości i 2,7 metra wysokości. Ostateczne wymiary zależą od wyboru określonego układu skrzydeł i przeszkleń nieruchomych.

- Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest narożne przeszklenie, które prezentowaliśmy na niedawnych targach 4 Design Days w Katowicach. Narożny HS bez słupka stałego w modnym industrialnym, szarym dekorze pozwala jeszcze bardziej otworzyć dom na taras czy ogród i cieszyć się przestrzenią - dodaje Artur Głuszcz.

4. Dostępne wielu kolorach

Drugim elementem mającym wpływ na rozmiary stolarki jest wybrana przez użytkownika kolorystyka i wzór folii. Dlaczego? Ciemne okleiny sprawiają, że profile nagrzewają się bardziej, niż te w jaśniejszych odcieniach. W związku z tym, ich konstrukcja musi oprócz sił eksploatacyjnych (ciężaru, naporu wiatru), przenieść dodatkowo obciążenia termiczne.

Specjaliści zalecają więc aby: albo wybierać okna w jasnych barwach, albo decydować się jedynie na te folie, które zabezpieczają profil przed nadmiernym nagrzewaniem się. Takie specjalne okleiny są dostępne również w ciemnych i bardzo ciemnych kolorach.

Dobrym przykładem jest tu czarna Jet Black matt CC+ MS więcej niż OKNA, którą wykonano w technologii Cool Colors PLUS. Charakteryzuje się ona grubszą warstwą akrylatu - 60 µ i trójwarstwową strukturą z dodatkową białą warstwą od strony rewersu, dzięki czemu oferuje jeszcze lepsze właściwości absorpcyjne, a przez to chroni profile przed wypaczeniem.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

5. Komfort użytkowania - czy będą wygodne?

Duże przeszklenia zazwyczaj oznaczają również naprawdę duży ciężar. Pakiety szybowe mogą ważyć nawet do 300 kg. Czy w związku z tym możemy liczyć na: wytrzymałość okuć, stabilność i sztywność konstrukcji, a także komfort otwierania i zamykania? I znów odpowiedź może być twierdząca jeśli wybierzemy odpowiednie rozwiązanie.

Kluczową rolę pełnią tu okucia. Nie tylko utrzymują one skrzydło, ale również odpowiadają za komfort jego otwierania i zamykania. Mechanizmy SIEGENIA, dzięki systemom wspomagającym sprawiają, że przesunięcie nawet bardzo dużego i ciężkiego skrzydła HST jest dziecinnie proste. Zwłaszcza, jeśli wykorzystamy opcjonalnie dostępne elektryczne systemy wspomagania ruchu i sterowanie zdalne (np. za pomocą pilota).

informacja prasowa: MS więcej niż OKNA

Dodaj komentarz

time image
time image
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny