5 najczęstszych pytań o naprawdę duże przeszklenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
5 najczęstszych pytań o naprawdę duże przeszklenia

Duże przeszklenia to jeden z najbardziej charakterystycznych i... pożądanych elementów nowoczesnego budownictwa. Zajmujące niekiedy nawet całą ścianę okna i drzwi pozwalają doświetlić wnętrze, powiększyć je optycznie i otworzyć na ogród. Ich zastosowanie budzi jednak czasami wątpliwości dotyczące funkcjonalności i bezpieczeństwa. Czy słusznie?

aktualizacja: 2020-03-24 12:30:30

Jeśli marzymy o dużych panoramicznych oknach, niezakłóconym widoku na ogród i swobodnym wyjściu na taras - do wyboru mamy co najmniej kilka opcji stolarki. Różnią się one rodzajem zastosowanych okuć, a przez to sposobem otwierania, a także parametrami określającymi funkcjonalności.

Warte rozważenia są przede wszystkim systemy przesuwne. Te dzielimy na przesuwno-uchylne i znacznie bardziej komfortowe - podnoszono-przesuwne. I na tych ostatnich - jako najbardziej zaawansowanych technologicznie, skupimy się poniżej.

Oto odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań o okna wielkogabarytowe.

1. Izolacyjność - czy ochronią przed chłodem?

Wbrew pozorom duże przeszklenia w domu wcale nie są równoznaczne z dużymi ucieczkami ciepła i koniecznością wydawania olbrzymich kwot na ogrzewanie. Wręcz przeciwnie. Jeśli zastosujemy odpowiednie rozwiązania np. Patio HST w wersji PVC lub aluminium, stolarka może mieć nawet lepsze parametry izolacyjności niż... murowana ściana... Jak to możliwe?

- W dużych oknach osiągnięcie wysokiej izolacyjności nie jest trudne, gdyż szyba charakteryzuje się prawie dwukrotnie lepszym współczynnikiem przenikania ciepła U niż materiał ram (szyby dwukomorowe tzw. trzyszybówki charakteryzują się Ug=0,5-0,6 W/m²K). Jeśli dodamy do tego - jak w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych Patio HST, niski i ciepły próg EcoPass (wys. 15 mm) szybę SUPERtermo z najcieplejszymi ramkami międzyszybowymi MULTITECH, osiągniemy współczynnik przenikania Ud = 0,74 w/m2K - wyjaśnia Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA.

Może cię zainteresować
Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Co to jest szkło ornamentowe? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Co to za kolor Winchester? Jaka roleta na skośne okno? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Jak zamontować drzwi techniczne? Jak myć żaluzje fasadowe? Co daje anodowanie aluminium? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Okna na straży bezpieczeństwa Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Jak zasłonić okna na parterze? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe?
Zobacz więcej Zwiń

Zupełnie inaczej kwestia izolacyjności dużych przeszkleń wygląda latem. Duża ekspozycja na słońce może oznaczać nadmierne ogrzewanie się pomieszczeń. Skuteczną ochronę stanowią osłony zewnętrzne - żaluzje i rolety, które blokują dopływ promieni do szyby i eliminują problem.

2. Bezpieczeństwo - czy ochronią przed włamaniem?

Okna i drzwi wielkogabarytowe wielu osobom kojarzą się z większym ryzykiem włamania. Wydaje się bowiem, że łatwiej je sforsować niż mniejsze okna, czy drzwi wejściowe. Czy rzeczywiście? Niekoniecznie - jeśli zdecydujemy się na okna/drzwi z pakietem antywłamaniowym, możemy spać spokojnie. Zamknięte, czyli opuszczone na próg i zaryglowane skrzydło drzwi HST (również w pozycji mikrowentylacja), ze względu na swój ciężar i system rygli stanowi barierę w zasadzie nie do pokonania.

- W drzwiach podnoszono-przesuwnych Patio HST firmy MS więcej niż OKNA, stosujemy perfekcyjne niemieckie okucia firmy SIEGENIA. Ich uzupełnieniem są szyby bezpieczne (antywłamaniowe) klasy P4A. Pakiety te składają się z dwóch 4-milimetrowych tafli sklejonych specjalną folią PVB. Szyby te, nawet po zbiciu (co nie jest proste), są trudne do sforsowania ze względu na aż 4 warstwy folii - wyjaśnia Artur Głuszcz.

3. Jakie wymiary wchodzą w grę?

Rozmiary drzwi zależą przede wszystkim od materiału, z jakiego zostaną wykonane. Produkowane z aluminium Patio HST ExternAL mogą z powodzeniem zastąpić całą ścianę i mieć aż do 13 metrów szerokości i do 3 metrów wysokości. Z kolei Patio HST z tworzywa PVC maksymalnie mogą mieć 6,5 metrów szerokości i 2,7 metra wysokości. Ostateczne wymiary zależą od wyboru określonego układu skrzydeł i przeszkleń nieruchomych.

- Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest narożne przeszklenie, które prezentowaliśmy na niedawnych targach 4 Design Days w Katowicach. Narożny HS bez słupka stałego w modnym industrialnym, szarym dekorze pozwala jeszcze bardziej otworzyć dom na taras czy ogród i cieszyć się przestrzenią - dodaje Artur Głuszcz.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

4. Dostępne wielu kolorach

Drugim elementem mającym wpływ na rozmiary stolarki jest wybrana przez użytkownika kolorystyka i wzór folii. Dlaczego? Ciemne okleiny sprawiają, że profile nagrzewają się bardziej, niż te w jaśniejszych odcieniach. W związku z tym, ich konstrukcja musi oprócz sił eksploatacyjnych (ciężaru, naporu wiatru), przenieść dodatkowo obciążenia termiczne.

Specjaliści zalecają więc aby: albo wybierać okna w jasnych barwach, albo decydować się jedynie na te folie, które zabezpieczają profil przed nadmiernym nagrzewaniem się. Takie specjalne okleiny są dostępne również w ciemnych i bardzo ciemnych kolorach.

Dobrym przykładem jest tu czarna Jet Black matt CC+ MS więcej niż OKNA, którą wykonano w technologii Cool Colors PLUS. Charakteryzuje się ona grubszą warstwą akrylatu - 60 µ i trójwarstwową strukturą z dodatkową białą warstwą od strony rewersu, dzięki czemu oferuje jeszcze lepsze właściwości absorpcyjne, a przez to chroni profile przed wypaczeniem.

5. Komfort użytkowania - czy będą wygodne?

Duże przeszklenia zazwyczaj oznaczają również naprawdę duży ciężar. Pakiety szybowe mogą ważyć nawet do 300 kg. Czy w związku z tym możemy liczyć na: wytrzymałość okuć, stabilność i sztywność konstrukcji, a także komfort otwierania i zamykania? I znów odpowiedź może być twierdząca jeśli wybierzemy odpowiednie rozwiązanie.

Kluczową rolę pełnią tu okucia. Nie tylko utrzymują one skrzydło, ale również odpowiadają za komfort jego otwierania i zamykania. Mechanizmy SIEGENIA, dzięki systemom wspomagającym sprawiają, że przesunięcie nawet bardzo dużego i ciężkiego skrzydła HST jest dziecinnie proste. Zwłaszcza, jeśli wykorzystamy opcjonalnie dostępne elektryczne systemy wspomagania ruchu i sterowanie zdalne (np. za pomocą pilota).

informacja prasowa: MS więcej niż OKNA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!