Odpowiedź eksperta: Zgodnie z polskimi normami, dopuszczalne wartości poziomu dźwięków w pomieszczeniach mieszkalnych to 40 dB w dzień i 30 dB w nocy. W praktyce są one często przekraczane - i to nawet na podmiejskich osiedlach.
Jakie okna wybrać, aby zapewnić sobie komfort akustyczny? O tym, jak okna tłumią hałasy mówi współczynnik Rw. Im wyższy, tym lepiej. Tyle tylko, że Rw jest średnio ważonym współczynnikiem, dlatego aby prawidłowo dobrać tłumienie konieczne są współczynniki adaptacyjne C i Ctr. Z tego też powodu podaje się rozszerzony zapis Rw(C;Ctr) np. Rw(C;Ctr) = 35(-1;-5) dB. Tylko przy uwzględnieniu wszystkich tych parametrów jesteśmy w stanie ocenić izolacyjność akustyczną okien.
I tak, przy użyciu wskaźnika C sprawdzimy tłumienie hałasu dla średnich i wysokich częstotliwości (np. ruch drogowy i kolejowy z dużymi prędkościami, powyżej 80 km/h, ruch lotniczy). Obliczenie będzie wyglądało następująco: RA1 = Rw+C
Za pomocą Ctr zweryfikujemy tłumienie hałasu dla niskich i średnich częstotliwości (np. ruch miejski uliczny, tramwajowy, kolejowy z niskimi prędkościami). Tu zapis będzie taki: RA2 = Rw+Ctr.
Jeśli więc szukamy okien do domu stojącego przy ruchliwej ulicy, powinno nas interesować nie Rw (w naszym przykładzie 35 dB), ale RA2 czyli Rw+Ctr = 35+(-5)=30 dB.
- Co to za kolor Winchester?
- Czym kierować się przy wyborze drzwi tarasowych unoszono-przesuwnych? Praktyczne wskazówki
- Szkło hartowane: wytrzymałość, zastosowanie i przyczyny pęknięć
- Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji
Artur Głuszcz
Dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA