W co wyposażyć stolarkę, by zniwelować ryzyko włamania?

W co wyposażyć stolarkę, by zniwelować ryzyko włamania?

Jak pokazują statystyki, włamywacze najczęściej dostają się do domów jednorodzinnych przez drzwi balkonowe (47,5%) lub okna (30%). Dlatego tak ważne jest wyposażenie stolarki w okucia antywłamaniowe, czujniki otwarcia, a także systemy zdalnej kontroli, których zadaniem jest skuteczne utrudnienie próby włamania.

W MS więcej niż OKNA postawiliśmy na okucia MULTI-MATIC austriackiej firmy MACO. Już w standardzie oferujemy m.in. pakiet aż trzech zaczepów antywłamaniowych (zaczepy współpracujące z ruchomymi ryglami grzybkowymi), a także klamki LUXEMBURG, TOULON lub METZ (METZ dostępna wyłącznie w MS więcej niż OKNA), która produkowana jest przez niemiecką firmę Hoppe. Klamka ta wyposażona jest w mechanizm Secustik® zabezpieczający przed otwarciem skrzydła z zewnątrz.

Okucia MULTI-MATIC pozwalają w łatwy sposób dołożyć kolejne punkty antywłamaniowe spełniając w ten sposób wymogi odporności na włamanie klasy RC1 lub RC2. Aby okno spełniało wymagania RC2 konieczne jest też zastosowanie szyby ochronnej (antywłamaniowej) klasy co najmniej P4A.

Opcjonalnie dostępne są również kontaktrony czyli zintegrowane czujniki wykrywające otwarcie okna. Czujki te współpracują z instalacją alarmową i - w przypadku próby włamania, niezwłocznie o niej informują. Mogą również współpracować z instalacją grzewczą (i zmniejszyć ogrzewanie do minimum podczas wietrzenia), a także z klimatyzacją - wyłączają nawiew jeśli okno jest otwarte. Pozwala to nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa ale także na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie i chłodzenie.

Wybierając systemy inteligentne warto również zwrócić uwagę na rolety kompaktowe, które chronią nie tylko przed zbytnim nasłonecznieniem. Już w najprostszej wersji mogą być wyposażone w automatyczne rygle montowane w dolnej listwie pancerza uniemożliwiają podniesienie opuszczonej rolety z zewnątrz, jednak dopiero wyposażenie rolety w silnik przeciążeniowy i tzw. wieszaki przegubowe dociskające pancerz rolety i zapobiegające jej podniesieniu od dołu daje pełen komfort użytkownikowi.

Oczywiście mogą one współpracować z systemem sterowania radiowego. System ten pozwala na sterowanie roletami za pomocą telefonu czy tabletu, a także na programowanie czasowe. Rolety zwijają się lub rozwijają o określonych porach symulując obecność domowników, nawet podczas ich wyjazdu urlopowego, dzięki czemu mogą zniechęcić złodziei do prób włamania.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Artur Głuszcz,
Dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz