Czy wszystkie okna zamawiane do domu powinny mieć takie same parametry?

Czy wszystkie okna zamawiane do domu powinny mieć takie same parametry?

Z perspektywy energooszczędności najistotniejszym parametrem konstrukcji jest współczynnik przenikania ciepła. Jego niska wartość oznacza, że przez okno na zewnątrz przedostaje się mała ilość ciepła, co powoduje, że w okresie zimowym płacimy mniej za ogrzewanie. Warto zatem w każdym pomieszczeniu zamontować stolarkę charakteryzującą się niskim Uw.

Należy jednak mieć na uwadze, że wskaźnik ten zależy, między innymi, od powierzchni szyby oraz nieprzezroczystej części okna. Ze względu na to, konstrukcje z tego samego systemu, wyposażone w identyczny wkład szybowy, ale różniące się wymiarami, będą miały różne współczynniki przenikania ciepła.

Zamawiając okna do pokoju dziennego, warto zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności światła Lt. Wysoki zagwarantuje dużą ilość naturalnego światła we wnętrzu. Z kolei w sypialni, zwłaszcza tej położonej w pobliżu ruchliwej ulicy, duże znaczenie ma izolacyjność akustyczna konstrukcji. Wysoki współczynnik tłumienia hałasu oznacza mniejsze przedostawanie się niepożądanych dźwięków do wnętrza.

Jeśli chcemy wykorzystywać energię słoneczną do ogrzewania pomieszczeń zimą, powinniśmy zwrócić uwagę na wysoką wartość współczynnika przepuszczalności energii słonecznej, głównie we wnętrzach o południowo-zachodniej ekspozycji. Musimy natomiast pamiętać o tym, że takie rozwiązanie będzie jednocześnie powodowało zwiększone nagrzewanie się domu w lecie.

Artur Głuszcz
Dyrektor ds. Produkcji MS WIĘCEJ NIŻ OKNA
Na zdjęciu otwierającym: Wybierając okna do sypialni sprawdźmy, jak izolują akustycznie. (fot. MS więcej niż OKNA)

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz